Конспект уроку географії Природні комплекси

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Іванченко Надія Петрівна вчитель географії та економіки БСШ№1

м. Біла Церква Київської області

6 клас Географія

Тема:  Природні комплекси

Мета: формування первинних уявлень про природні комплекси та географічну оболонку; ознайомлення із закономірностями географічної оболонки; розвиток навичок з’ясування взаємозв’язку між компонентами географічної оболонки.

Тип уроку:  комбінований

Обладнання: підручники, атласи, схема «Природний комплекс», мультимедійне обладнання, презентація, фліпчарт, фломастери.

Опорні поняття: атмосфера, гідросфера, біосфера, літосфера, взаємозв’язки.

Базові поняття: компонент, природний комплекс, географічна оболонка, закономірності географічної оболонки.



ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Пригадайте що таке біосфера?  В яких умовах існує життя? І умови для життя? Про найсприятливіші умови для життя? Проаналізуйте  зоогеографічну карту

Ми вже вивчили всі оболонки Землі і на сьогоднішньому уроці вияснимо яка ж з оболонок найголовніша?

Тема нашого уроку: Природний комплекс. Географічна оболонка та її закономірності. І ми вивчимо що таке природні комплекси, географічна оболонка та ознайомимося з закономірностями географічної оболонки та взаємозв’язками між природними компонентами

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Прийом «Бліц - опитування»

Які оболонки Землі ви знаєте?

Наведіть приклади взаємодії земних оболонок між собою.

 Прийом «Проблемне питання»

Уявіть собі ситуацію: одна з оболонок Землі зникла. Що станеться з іншими її оболонками?

 IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Фантастична добавка»

Сьогодні ми дізнаємося про одне з головних понять у географії – природний комплекс. Це поняття і його визначення треба не просто запам’ятати , треба зрозуміти,як багато цікавого і важливого для людини міститься в ньому. Поки що малозрозумілі вам слова «природний комплекс» означають непомітні на перший погляд, але надзвичайно міцні взаємозв’язки, які існують між повітрям атмосфери, водами гідросфери, гірськими породами і рельєфом літосфери, а також  грунтами  і живими організмами. Невидимими «нитками» зв’язані вони між собою. Це можна порівняти з театром маріонеток, де руки не видимого майстра – ляльковика керують діями персонажів спектаклю. Із тією важливою відмінністю, що в природі всі учасники «вистави», що розігрується на планеті, одночасно є і «ляльководами» і ляльками. Складно?Ну що ж, тоді на прикладі коротенької казки спробуємо розібратися в найпростіших зв’язках. Що існують у природі.

Казка про діда Савелія і зайців

В одному місті жив дід Савелій. Його оточували цегельні стіни будинків, скляні вітрини магазинів, укриті асфальтом тротуар і дороги. Повітря забруднене, скрізь суєта, шум і гамір. Набридло йому таке міське життя, вирішив дід переїхати до села, де на окраїні лісу в нього був будиночок,город і садочок.

Дуже сподобалося йому жити в селі. Уранці ходив до лісу,де спостерігав життя білок,їжаків, зайців й інших лісових жителів. А ввечері дід полюбляв працювати в садочку – саджав дерева, кущі, квіти і доглядав за ними. Повітря чисте, прозоре – немов звук гітарної струни. Тиша і спокій. Здоров’я стало покращуватися. Одне турбувало діда Савелія: зайці іноді обгризали кору з молодих дерев, ушкоджували  кущі. Вирішив дід зробити паркан і відгородити від зайців. Паркан вдався на славу, але, на здивування діду, за зиму всі його молоді насадження згинули. Виявляється їх знищили миші. Як же це сталося? Справа в тім, що паркан перегородив дорогу не тільки зайцям, але і їжакам та борсукам, які не давали мишам  розгулятися, регулювали кількість цих гризунів. У мишей не стало ворогів – і вони знищили частину рослин. Дід Савелій зняв частину паркану і подбав, щоб у зайців було достатньо їжі в лісі. І тепер у діда чудовий сад.

 Видатний англійський учений Чарльз Дарвін якось сказав, що завдяки кішкам в Англії ще не перевелись баранячі котлети. На перший погляд здається незрозумілим, який зв’язок існує між кішками та вівцями. Виявляється, миші знищують джмелів (точніше, їх гнізда).

Джмелі — єдині запилювачі червоної конюшини. Отже, там, де немає джмелів, конюшина не росте. Конюшина — головний корм для овець. А значить, де багато кішок, там мало мишей, багато джмелів, гарні врожаї конюшини, ситі вівці та багато м’яса для котлет.

Цей смішний та незвичайний на перший погляд приклад показує, наскільки все взаємопов’язано в навколишньому світі. Всі елементи природи — і живі, й неживі — складна система пристосованих один до одного, взаємодіючих та взаємопов’язаних компонентів. Поки ця система не порушена, між компонентами існує рівновага. Невміле втручання в життя природи може призвести до непоправних наслідків. Хто ж є головним порушником природної рівноваги? Людина та її господарська діяльність, яка на сьогодні досягла таких масштабів, що її наслідки вже діють проти свого творця: страшні урагани та повені, сильні землетруси та цунамі, виникнення нових хвороботворних вірусів і бактерій.

Усього цього можна було б уникнути, якби кожен крок людської діяльності був обміркований та зважений. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про те, як важливо людині знати закони природи та вміти прогнозувати будь-які зміни у ній внаслідок своєї господарської діяльності ( антропогенної)

 IV. Вивчення нового матеріалу

Розгорнутий план етапу (одночасно демонструється схема і діти проводять лінії-стрілки зв’язку між компонентами ПК)

 Усі оболонки Землі взаємодіють і пов’язані між собою. Рослини не живуть без грунту. Якщо не буде рослин, зміниться газовий склад атмосфери. Без води загине все живе на Землі. У природі все тісно пов’язане одне з одним, утворює одне ціле. У складі кожної з оболонок можна виділити частинки інших сфер. На поверхні і в глибинах літосфери знаходяться води   гідросфери. Рослини, тварини, мікроорганізми живуть на поверхні і на великих глибинах у земній корі. Гідросфера розчиняє в собі  окремі речовини літосфери, вуглекислий газ і кисень атмосфери. У всій її товщині є живі організми. Водяна пара гідросфери, пилові частинки літосфери, спори рослин знаходяться в нижній частині атмосфери.

Усі живі організми біосфери частково складаються з води й мінеральних речовин. Відмираючи, вони утворюють відклади на дні моря, океанів і на материках.

Першоджерелом усіх процесів взаємодії оболонок є сонячні промені. Їхня енергія, нагріваючи земну поверхню, сприяє переміщення повітряних і водних мас, руйнування гірських порід, дає життя організмам. Таким чином і формується природний комплекс – це поєднання взаємозв’язаних компонентів природи(гірських порід і мінералів, повітря, води, грунту, рослин і тварин на певній ділянці)

 Оболонка, в межах якої стикаються, проникають одна в одну і взаємодіють верхні шари земної кори, уся гідросфера і нижні шари атмосфери, називаються географічною. ГО це найбільший природний  комплекс

 Отже, Географічна оболонка — це цілісна оболонка Землі, яка охоплює нижню частину атмосфери, верхню частину літосфери, всю гідросферу і біосферу та утворилася за рахунок взаємодії їх складових.

Складання в зошитах рисунка-схеми.(Підписуємо схему)

 Саме в географічній оболонці тісно стикаються всі оболонки та фокусується життя.

Їй властивий ряд специфічних особливостей: вона вирізняється великим різноманіттям складу і видів енергії .ГО диференціюється на окремі природні комплекси в горизонтальному та у вертикальному напрямках, яка зумовлена нерівномірним надходженням тепла на різні її частини і неоднорідністю земної поверхні.

І ми вже вияснили, що складниками географічної оболонки є всі компоненти природи, звідси робимо висновок: географічна оболонка – величезний природний комплекс, що охоплює всю Землю. Кожний природний комплекс утворений із взаємопов’язаних між собою природних компонентів: гірських порід , повітря, води, грунтів, рослин і тварин. Природні компоненти взаємодіють між собою, і, навіть незначна зміна одного компонента приводить до зміни інших, що обумовлює зміну всього іншого.

 (наприклад: вирубка лісу – зникнення рослин і тварин – зниження вологості – поява іншої рослинності – зміна і руйнування грунтів – утворення ярів – зниження рівня грунтових вод – утворення ярів – зниження рівня грунтових вод – обміління річок)

 Географічний тренінг:

Продовжте ланцюжок причинно-наслідкових зв’язків:

А) виверження вулкана – викид пилу -……

Б) побудова греблі – утворення водосховища -….

 Отже, Географічна оболонка має ряд закономірностей

Закономірності географічної оболонки: (Демонструється презентація)

Цілісність – це єдність географічної оболонки. Вона зумовлена тісним взаємозв’язком і взаємовпливом її компонентів. Цю закономірність можна назвати як все пов’язано з усім. Саме тому зміна одного компонента неминуче викликає зміну інших і всієї географічної оболонки

 Прийом «Практичність теорії»

Тривалий час людина не могла прогнозувати наслідки свого втручання в природу. Чому, наприклад, знищення вовків, шкідливих і непотрібних на перший погляд хижаків, призводило до скорочення поголів’я оленячих стад?

У період Радянського Союзу розроблявся проект перекиду річищ потужних північних річок — Обі, Єнісею, Лени — у райони, що потерпають від нестачі води. Здавалося б, ідея проекту гарна — виправити «прогалини» природи. На щастя, через величезні фінансові витрати проект не було здійснено. Уявляєте, до яких серйозних наслідків могло б призвести його успішне втілення в життя?

Саме так виникають екологічні проблеми – проблеми, пов’язані з порушенням зв’язків у середовищі існування всього живого. Дуже часто саме людина своїм необміркованим ставленням до природи є причиною порушень у природі та виникненням екологічних проблем

Цілісність природи забезпечують кругообіги речовин і енергії, що безперервно відбуваються в природі. Ви вже знаєте про кругообіг води та біологічний, які тісно пов’язані з кругообігом енергії.  (демонстрація мал..) Жоден процес, жодне явище не може обійтися без енергії: проростання зерна, рух людини і т.д. Основним джерелом енергії на Землі є Сонце. Рослини перетворюють з неорганічних речовин – органічні, які споживають тварини, натомість дають вуглекислий газ, а після відмирання рештки рослин і тварин розкладаються за допомогою бактерій на неорганічні, з яких  інші рослини створюють органічні, тобто коло не замикається. Такий кругообіг відбувається і в гірських породах і в повітрі і в грунтах. Завдяки кругообігом і взаємозв’язок і взаємодія всіх компонентів географічної болонки.(див.мал.)

 Ритмічність -  внаслідок обертання планети навколо своєї осі і навколо Сонця, нерівномірного нагрівання земної поверхні всі процеси і явища в ГО повторюються через певний проміжок часу. Так виникає ритмічність – закономірна повторюваність у часі природних явищ і процесів. Існують добові, сезонні ритми,(зміна дня і ночі, припливи та відпливи, зміна пір року) а є й вікові (клімат, рівень води в озерах)( демонст. мал.)

 Горизонтальна зональність та висотна поясність

- закономірна зміна природних компонентів у напрямку від екватора до полюсів та від підніжжя гір до вершини. Вона зумовлена неоднаковою кількістю тепла, яке надходить у різні широти у зв’язку з кулястістю Землі та її рухом. До зональних природних  комплексів належать природні зони та географічні пояси. У горах спостерігається інша закономірність – висотна поясність. Вона зумовлена висотою: зниження температури (0,6градуса на кожні 100м підйому) і збільшенням опадів.(дем. Мал.) Отже, ПК поділяють на зональні (географічні пояси та природні зони) та азональні (материки, океани)

V. Закріплення вивченого матеріалу

. Прийом «Географічний крос»

Найбільшим природним комплексом Землі є… (Географічна оболонка)

Зміна одного з компонентів у географічній оболонці неминуче спричиняє… (Зміну решти компонентів)

Закономірна повторюваність природних процесів та явищ у часі називається… (Ритмічністю)

Однією з головних сил, що змінюють географічну оболонку, сьогодні є… (Діяльність людини)

Першоджерелом усіх природних процесів взаємодії оболонок Землі є… (Енергія Сонця)

Вплив людини на природу називається…….. (антропогенним)

 «Свої приклади»

Завдання. Наведіть свої приклади, що підтверджують закономірності географічної оболонки.

 «Свої приклади»

Завдання Наведіть приклади зміни природних комплексів людиною у вашій місцевості. Яких змін, на вашу думку, можна було б уникнути?


VI. Підсумок уроку

Географічний диктант ( вставити пропущені слова)

Природний комплекс — це поєднання компонентів природи, що перебувають у …….. та утворюють нерозривну систему. Найбільшим природним комплексом на Землі є ……… Вона охоплює нижню частину…………., верхню частину…….., та всю……і ……..

Географічна оболонка розвивається за такими природними закономірностями:…….., …….., ………і……..Порушення зв’язків у ПК спричиняє………… і виникнення …….проблем.

VII. Домашнє завдання