Сынып:6 Пән: География
Сабақтың тақырыбы:
Гидросфера, су айналымы жайлы ұғым
Сабақтың мақсаты:
Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін, табиғаттағы су айналымы мен оның маңызы туралы түсінік беру арқылы сыни ойлауға оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру.
Сабақтың міндеті :
Оқушылардың топпен , өз бетімен жұмыс жасауына ықпал ете отырып, ойлау қабілеттерін дамыту.
Суды қорғауға және табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
Сиқырлы сандықша, тұжырымдамалық карта, гографиялық диктант , сәйкестендіру, интервью.
Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар:
Дүниежүзінің физикалық картасы, стикерлер, атлас, кескін карта.
Күтілетін нәтиже:
Топтық жұмыс жасай отырып: Оқушылар гидросфера және су айналамы жайлы түсінеді.
Сабақтың кезеңі:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурс
тар мен жабдықтар
І. Ұйымдастыру:
1.Сәлемдесемін;
2. Қима қағаздар арқылы топқа бөлемін
1-топ «Өзендер»
2-топ «Көлдер»
3-топ «Мұхиттар»
4-топ «Жерасты сулар»
Оқушылар сәлемдеседі;
Топ атауларына байланысты жазылған қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.
Қима қағаздар
ІІ. Үй жұмысын тексеру:
«Сиқырлы сандықша» әдісі. Сандықшада сұрақтар болады, әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып, дауыстап оқып, жауап береді.
1.Жер бедері дегеніміз не, олардың түрлері?
2.Тау дегеніміз не, олардың жіктелуі?
3.Жазықтар дегеніміз не, олардың жіктелуі ?
4.Мұхит түбінің жер бедеріне сипаттама беріндер?
5.Мұхит жазығы мен мұхит науасын сипаттандар?
6.Не себепті жер қыртысы материктік және мұхиттық болып бөлінеді.
Топтар үй тапсырмасына байланысты сұрақтарға жауап береді.
ІҮ. Жаңа сабақ жоспары:
Білу:
«Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қоямын.
1. Тіршілік көзі не?
2.Су қабаты қалай аталады?
3.Гидросфераның неше пайызын тұщы су алап жатыр?
Бейне таспа көрсетіледі. Бүгінгі тақырыпты ашып аламын.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Түсіну:
Әр топқа мәтінмен жұмыс жасауды тапсырамын.
1- топ - Гидросфера туралы түсінік
2- топ – Судың қасиеттері
3- топ – Табиғаттағы су айналымы
4-топ – Су айналымының маңызы
Әр топ мәтінмен жұмыс жасайды, тұжырымдамалық картаға өз ойларын түсіреді.
Постер
Қолдану:
Мазайка арқылы картаны жинақтайды, берілген номенклатураны анықтайды.
Қара теңіз
Жерорта теңізі
Бискай шығанағы
Магелан бұғазы
Ніл өзені
Арабия түбегі
Мексика шығанағы
Баренц теңізі
Гренландия аралы
Мадагаскар аралы
Оқушылар картамен жұмыс жасайды.
Кескін карта
Талдау:
Гидросфера бөліктері.
Дүниежүзілік мұхит
Жер бетіндегі сулар
Дүние
А тобындағы оқушыға берілген тапсырма: Венн диаграммасы арқылы Литосфера мен гидрофераны салыстыр
В тобындағы оқушыға берілген тапсырма: географиялық диктант
С тобындағы оқушығы берілетін тапсыр ма: сәйкестігін тап.
Алдарына берілген кестені толтырып мағынасын ашып береді.
А, В, С тобындағы оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
Кесте
Жинақтау:
«Кезбе жүргізуші» әдісі. Сыныптағы А деңгейіндегі оқушы өткен тақараппен жаңа тақырыпты байланыстыра отырып сұрақтар қояды.
Оқушылардың міндеті сұрақтарға дұрыс жауап беру.
Бағалау:
«Су – тіршілік көзі» эссе жазу
Оқушылар ой-толғаныс жазады
Ү. Бағалау:
Топтағы оқушыларды белсенділігене және жұмыс жасауына қарай бағалау парағы арқылы бағалаймын
Топ басшысы бағалау парағына топ мүшелерін бағалайды.
Бағалау парағы
ҮІ. Үй тапсырмасын беру:
Гидросфера, су айналымы жайлы ұғым.
Күнделіктеріне жазып алады.
Power Point
Рефлексия:
«Екі жұлдыз, бір тілек» жаңа тақырып бойынша өз әсерлерінді стикерге жазуларынызды тапсырамын.
Жаңа сабақтан алған әсерлерін көрсетеді
стикер
Бағалау критерийі
Үй тапсырмасы (1балл)
Топтық жұмысқа қатысуы
(1-2 балл)
Картамен жұмыс жасауы.
(1-2 балл)
Гидросфера бөліктерін талдауы
(1-2 балл)
«Кім жылдам?» сұрақтарға дұрыс, нақты жауап беруі
(1-2 балл)
Эссе жазуы
(1-3 балл)
Қорытынды
Бағасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Қорытынды балл бойынша бағасы:
«2» - 1,2 балл «3» - 3,4,5 балл «4» - 6,7,8,9,10 балл «5» - 11,12 балл
Өзендер
Көлдер
Мұздықтар
Жер асты сулар
Өзендер
Көлдер
Мұздықтар
Жер асты сулар
Өзендер
Көлдер
Мұздықтар
Жер асты сулар
Өзендер
Көлдер
Мұздықтар
Жер асты сулар
Өзендер
Көлдер
Мұздықтар
Жер асты сулар
Өзендер
Көлдер
Мұздықтар
Жер асты сулар