Урок природознавства в 5 класі Грунт, його значення. Утворення грунту. Василькова С.І.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок природознавства в 5 класі

Тема: Грунт, його значення. Утворення грунту.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «грунт», утворенням та складом грунту, його властивостями, значенням грунту для живих організмів; розвивати вміння учнів використовувати додаткові джерела інформації для розвитку ерудиції; виховувати бажання зберігати грунти рідного краю, бережне ставлення до матінки-землі – годувальниці.

Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.

Обладнання: підручник, атласи, таблиці, відеоматеріали.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Віршовані рядки»

А луг підіймає зелене

І синє шатро верховіть,

І тепла земля біля мене,

Як мати із сином стоїть.

Андрій Малишко

  • Про що хотів сказати поет? В якому значенні вжиті слова?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

Прийом «Проблемне питання»

  • Що таке грунт? Яке значення грунту для живих організмів і людини? Що впливає на утворення грунту?

Епіграф до уроку

Земля ніколи не повертає без надлишку те, що отримала

Цицерон

Картка оцінювання (для кожного учня)

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

  • Що називають грунтом?

  • Із чого, на перший погляд, складається грунт?

  • Чим за зовнішніми ознаками відрізняється грунт від гірської породи? (демонстрація колекції гірських порід і грунту)

V. Вивчення нового матеріалу

План.

  1. Грунт – особливе природне утворення.

  2. Склад грунту.

  3. Утворення грунту.

  4. Значення грунту.

1). Грунт – особливе природне утворення. Розповідь учителя з елементами бесіди (таблиця, відеопрезентація).

Словник:

Грунт – це верхній пухкий шар земної кори, якому властива родючість.

Родючість – це здатність грунту забезпечувати рослини поживними речовинами.

2). Склад грунту. Дослідницька робота учнів із записами в зошит (склад грунту6 органічні і неорганічні речовини, повітря, вода)).

Дослід №1. У стакан з водою вкинемо грудочку грунту. Будемо спостерігати, як на поверхні піднімаються бульбашки. Це вода витіснила повітря, яке було в грунті.

Дослід №2. Покладемо грудочку грунту на аркуш паперу. Розкачаємо його порожньою пляшкою або стаканом, ніби тісто на вареник. Будемо спостерігати, як на аркуші паперу залишилася мокра пляма. Дослід доводить, що у грунті є вода.

3) Утворення грунту. Самостійна робота з підручником, ст.. 138, пункт 2.

Прийом «Павучок»

Утворення грунту – гірські породи, повітря, сонячні промені, вода, перегній.

Словник:

Перегній або гумус – це суміш органічних речовин, які утворюються в грунті внаслідок розкладання решток організмів.

Прийом «Цікавинка»

Один сантиметр родючого грунту природа нагромаджує за 250-300 років (якщо їй ніхто не заважає).

Завдання: порахуйте, скільки потрібно років, щоб утворився шар грунту 10 см?



Фізкультхвилинка



4) Значення грунту.

Запитання учням: Використовуючи отримані знання та власний досвід, поясніть, яке значення грунту в природі та житті людини.

Демонстрація досліду вчителем: Капілярні явища грунту.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з прислів’ями та приказками про грунт.

Завдання учням: пояснити прислів’я та приказки.

  • Земля – годувальниця наша.

  • На добрій землі що не посієш, то і вродить.

  • Будь здоровий, як вода, а багатий, як земля.

  • Земля не рабиня наша, а мати, сонце не вітчим, а рідний батько, ліси – наші брати, річки – сестри, дощі, вітри, сніги – гості, а ми на своїй планеті – не тимчасові мешканці, а Мудрі господарі.

2. Розгадування кросворду (робота в групах)





















По горизонталі:

  1. Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (перегній).

  2. Рідина, що належить до складу грунту (вода).

  3. Головна ознака грунту (родючість)



По вертикалі:

  1. Одна із складових грунту (пісок).

  2. Верхній шар землі, на якому зростають рослини (грунт)

  3. Грунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є … (глина).

  4. Грунт розпушують для збільшення у ньому кількості … (повітря).



3). Прийом «Мікрофон»

- Які грунти переважають на території, де ти живеш?

(робота з атласами Миколаївської області)



. Підсумок уроку. Рефлексія

Прийом «Роблю висновок»

Учні ставлять одне одному запитання за темою уроку.

Назвіть усі відомі вам професії людини, пов’язані із землею.

Робота над епіграфом уроку. Поясніть його.

Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати §33, підготувати міні-проект «Професія дощового черв’яка» про значення для грунтів землерийних тварин.