Розробка уроку з економіки на тему Виробничі ресурси. Виробництво та продукт економічної діяльності

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок №3

ТЕМА 1: Взаємозв'язки економічних процесів та явищ

ТЕМА УРОКУ: Виробничі ресурси. Виробництво та продукт економічної діяльності

МЕТА УРОКУ: сформувати уявлення про виробництво та його структурні елементи, розглянути фактори виробництва: земля, праця, капітал, підприємницький хист, інформація та їх характеристики, розвивати економічне мислення та вміння висловлювати свою точку зору

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: картки для роботи в групах, комп’ютер, проектор, підручники, презентація «Виробничі ресурси. Виробництво та продукт економічної діяльності».
Базові поняття та терміни: виробництво, елементи виробництва, фактори виробництва, земля, праця, капітал, підприємницький хист, інформація, доходи від використання економічних ресурсів


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Тема уроку «Виробничі ресурси. Виробництво та продукт економічної діяльності» (слайд 1, слайд 2).

ІІІ. Мотивація навчання.

[pic]

Зверніть увагу на будь-який підручник. Для того, щоб його виготовити потрібно використати певні ресурси. Які ресурси використані для його виробництва? Сьогодні ви виступаєте в ролі економічних дослідників і визначите, як економісти класифікують виробничі ресурси.






ІV. Засвоєння нових знань, умінь та навичок.

План вивчення теми:

  1. Поняття «виробництво» та його структурні елементи

  2. Економічні ресурси (фактори виробництва) та їх характеристика.


1. Поняття «виробництво» та його структурні елементи.

Потреби можуть бути задоволені лише там, де є виробництво. Виробництво створює засоби для задоволення потреб — споживчі блага. Це є його найголовнішою метою. Навіть ті потреби, що, на перший погляд, зовсім не залежать від виробництва — потреби у повітрі, питній воді або спілкуванні, — насправді є залежними від виробництва. Адже якість повітря і води — це похідні від екологічної чистоти виробничих технологій, а змістовність спілкування людей залежить, між іншим, і від розвиненості особливого виробництва — так званої індустрії розваг.

Вивчення економічного змісту виробництва, його законів є необхідністю всіх тих, хто працює чи готується до трудової діяльності.

Що ж ми розуміємо під виробництвом? Спробуйте уявити життя людей без їжі, одягу, взуття, житла. Це неможливо, бо саме за допомогою цих речей підтримується життя людей. Але різні речі, з допомогою яких люди підтримують своє існування, в готовому вигляді, як манна небесна, з неба не падають. Ці речі, які економісти назвали матеріальними благами, люди повинні створювати самі.

Людська діяльність, спрямована на створення матеріальних благ (засобів існування) - це й є виробництво.

Виробництво - це процес створення матеріальних благ, необхідних для існування й розвитку людського суспільства (слайд 3).

Так як виробництво є таким, де люди створюють споживчі блага не в одиночку, а спільно, об’єднано, тобто воно є суспільним.

Розглянемо процес виробництва з боку основних елементів, визначення стану та взаємодії яких дає розуміння технологічного рівня виробництва. Скористаємося схемою (слайд 4).

Схема 1

С

Праця

Предмети праці

Засоби праці

Свідоме використан-ня фізичних та розу-мових здібностей людини та її трудових навичок

Об’єкти цілеспрямованої діяльності людини (земля, сировина, матеріали тощо)

Пристрої, за допомогою яких людина впливає на предмет праці (машини, устаткування, виробничі споруди тощо)

[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

Засоби виробництва

труктурні елементи виробництва
















Процес виробництва

[pic]

Продукт


[pic]




[pic]






Пояснення до схеми:

Основними елементами процесу виробництва є власне праця, засоби праці та предмети праці.

Праця, або цілеспрямована діяльність, передбачає застосування здібностей і трудових навичок людей, їхніх фізичних і розумових зусиль.

Предмети праці — об’єкти цілеспрямованої діяльності людини: речовини природи у первісному або частково обробленому (напівфабрикати) вигляді. До предметів праці належать земля, сировина, матеріали тощо. Людина діє на предмети праці за допомогою засобів праці.

Засоби праці включають машини, інструменти, обладнання, виробничі будівлі, нафто- та газопроводи, канали, мости, транспортні засоби, резервуари тощо.

У сукупності засоби та предмети праці становлять засоби виробництва. Результатом виробництва є продукт, у якому відображається праця (кваліфікована, продуктивна чи ні), а також стан засобів праці. Якщо праця, засоби та предмети праці були невисокої якості і до того ж погано зорганізованими, то матимемо низькі кількісні та якісні показники продукту.


2. Сутність і види економічних ресурсів

Для здійснення господарської діяльності людина використовує відповідні ресурси. Слово «ресурс» (франц.) означає «усе, що може бути використане для господарювання».

Важливим фактором, від якого залежить обсяг виробництва, є економічні ресурси, якими володіє суспільство.

Усі види ресурсів, які використовуються у процесі виробництва, називають економічними ресурсами, або факторами виробництва (слайд 5).

Раціональне використання ресурсів великою мірою залежить від технологічного рівня виробництва, тобто сукупності способів і методів, використовуваних для обробки сировини, матеріалів, а також засобів праці. Технічне устаткування і методи виготовлення товарів і послуг постійно вдосконалюються на основі накопичення наукових знань. Таке вдосконалення машин і методів виробництва забезпечує збільшення випуску продукції при незмінних або й менших витратах сировини, енергії, палива та інших ресурсів. Головним напрямом підвищення ефективності виробництва та раціонального використання ресурсів є запровадження маловідходних та безвідходних технологій, що базуються на комп'ютеризації, автоматизації, використанні нових видів енергії та сировини.

Приклад.

Згадаємо Робінзона, який потрапив на безлюдний острів і змушений був жити як первісна людина. За допомогою ліани, палиці й великого кам'яного уламка він зробив сокиру, яка стала йому знаряддям полювання та праці. Згодом для будівництва хижі він використав гілки дерев, ліани, стовбури, листя та інші предмети. Знайдене насіння стало необхідною умовою, щоб Робінзон зайнявся городництвом на підготовленій для цього ділянці землі. А приручивши тварин, він дістав можливість споживати м'ясо.

Звичайно, Робінзон не вижив би у таких складних умовах, якби впав у відчай і нічого не робив. Його винахідливість, фізична праця й оптимізм допомогли витримати випробування і стали добрим прикладом для багатьох людей, що опинялися у скруті. Робінзон побачив у навколишніх речах корисні властивості, можливості використання їх як ресурсів.

Економічні ресурси поділяються на дві великі групи: матеріальні — земля і капітал; людські — праця і підприємницький хист людей, їхня здатність до підприємництва (слайд 6).

Схема 2

[pic]

Ф [pic] [pic] [pic] АКТОРИ ВИРОБНИЦТВА



[pic] [pic]


Матеріальні

Людські

Інформаія


[pic] [pic] [pic] [pic]


Земля
Капітал
Праця

Здатність до

підпр-ї діяльності



Усі природні ресурси, у тому числі дарові блага природи: земельні, водні, біологічні, мінеральні, кліматичні та ін.

Усі виробничі засоби виробництва, призначені для подальшого використання в процесі виробництва

Людська діяльність, що використовується в процесі виробництва



Особлива здатність людини координувати чинники виробництва та впливати на його результативність









Пояснення до схеми (слайд 7 – слайд 11).


Історична довідка

Праця здавна вважалась одним з основних економічних ресурсів. Про це йдеться в працях Арістотеля, середньовічних філософів, у представників економічної школи меркантилістів (XVII ст.). Фізіократи (XVIII ст.) найбільшу роль відводили землі як економічному ресурсові. Адам Сміт у XVIII ст. розглядав взаємодію вже трьох факторів виробництва: землі, праці, капіталу. Найчіткіше теорію економічних ресурсів сформулював Жан Батист Сей (1767-1832). У XX ст. англійський економіст Альфред Маршалл (1842-1924) запропонував розглядати четвертин фактор — підприємницькі здібності людей.

[pic]












На сучасному етапі економісти виділяють ще декілька факторів виробництва — «наука» і «екологія» (слайд 12).

Наука — це специфічна форма людської діяльності, спрямована на отримання та систематизацію нових знань про природу, суспільство і мислення.

Екологіяце система спеціалізованих видів трудової діяльності та витрат, спрямованих на раціональне використання природних ресурсів, охорону навколишнього середовища, а також на його відтворення.

Проблемне питання.

Які доходи отримують від використання різних видів економічних ресурсів?

  1. праця – заробітна плата;

  2. капітал – відсоток за вкладені гроші;

  3. земля – земельна рента;

  4. підприємницька діяльність – прибуток підприємцю.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Завдання 1.

Завдання для групової роботи.

Використовуючи карти-загадки спробуйте розділити їх по елементам виробництва.

С [pic] лова та їх зображення на картках для І групи: цинк, водопровідник, мідь, інженер, вугілля, офіціантка, вода, архітектор, духовка, механік.

Слова та їх зображення на картках для ІІ групи: продавець, комп’ютер, підприємства, калькулятор, ножиці, папір, вантажівка, телефон, стетоскоп, робітник на конвеєрі.

Слова та їх зображення на картках для ІІІ групи: Пісок, вчитель, рослини, медичний технік, грант, алмази, молоток, тварини, ландшафтний архітектор, дерева.

[pic] [pic]












Зразки карток для завдання

Представники кожної групи виходять до дошки і почергово записують (або прикріплюють магнітами на доску) ресурси за категоріями в три стовпчики (праця, предмет праці та засоби праці).

Завдання 2.

2. Визначте до якої категорії економічних ресурсів (факторам виробництва) відносяться:

  1. Міні-пекарня “Дока-піца”

  2. Гребля Канівського водосховища

  3. Вода в Канівському водосховищі

  4. Поля акціонерного товариства “Колос”

  5. Описання методу обробки кольорових металів

  6. Програміст Василенко А.К.

  7. Корпуси заводу «Радіотехнік»

  8. Запаси кам’яного вугілля шахти «Незалежна»

  9. Шахтарі шахти «Незалежна»

  10. Документація на нову технологію виробництва сиру

  11. Вантажна машина

  12. Викладач спец дисциплін Болдовський В.В.

Завдання 3.

Назвіть всі види виробничих ресурсів, які необхідні для виробництва пшениці, і класифікуйте їх.

Завдання 4.

Сімейне підприємство виробляє трикотажні вироби: светри і шапки машинного плетіння. Які засоби виробництва для цього потрібні:

  1. предмети праці?

  2. засоби праці?


VI. Підсумок уроку.

Цілеспрямована діяльність людей, яка має на меті створити блага для задоволення своїх потреб є виробництво. Для забезпечення виробництва використовують такі елементи виробництва як працю, предмет праці та засоби праці. Усі види ресурсів, які використовуються у процесі виробництва, називають економічними ресурсами, або факторами виробництва. Факторами виробництва є земля, праця, капітал, підприємницький хист, інформація.


VII. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати конспект.

2. Задача. Радіозавод випускав 100 телевізорів на день. Після реконструкції головного конвеєра радіозаводу продуктивність праці зросла на 10%. Визначте скільки телевізорів на день випускає завод після реконструкції, якщо кількість працюючих протягом усього періоду залишалась постійною і становила 400 осіб.




[pic] [pic]

[pic]
























[pic]

[pic]


[pic]