Батыс Қазақстан 9 кл

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


9 класс.

Тақырыбы: Батыс Қазақстан

Мақсаты: Оқушыларға Батыс Қазақстанның өзіне тән ерекшеліктерін, территориясының

үлкенділігі, бірақ халқының сирек қоныстануы себептерін, климатының

қолайсыздығы мен тұщы су қорының жеткіліксіздігі және жер қойнауының өте

бай/мұнай, газ, хромит/, сонымен қатар балық шаруашылығы дамыған аудан

екенін түсіндіру.

Көрнекілігі: Қазақстанның экономикалық картасы, электрондық оқулық, мультимедия, компьютер, интерактивті тақта, т.б.

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Сабақ әдісі: ойын арқылы оқыту, сұрақ-жауап, түсіндірмелі, тірек-сызба.

Сабақты ұйымдастыру.

а)Оқушылармен амандасу

ә)Оқушыларадың назарын сабаққа аудару.

Сабақ жоспары:

(Сабақ жоспары мультимедиялық құрылғы арқылы көрсетіледі)

1-күн. Ұйымдастыру (сабақ оқушыларға «Намыс-дода күнделігі» ойыны ретінде өтетіндігін ескерту.)

2-күн. Танысу. (Өтілетін тақырып бойынша сабақ түсіндіру

3-күн.Ойындағы кездесу.(Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін ойын арқылы нақтылау)

4-күн. Қорытындылау.

Сабақ барысы:

1-күн.

Қызығы мол, қиялмен, кездірер тау мен даланы,

Шақырады біздерді, география сабағы.

Сабақта кең көлемде, қолданамыз компьютер,

Компьютерді игеру-бүгінгі күн талабы.

Сарапқа салып білімді, қыздырайық жарысты,

Көрсетейік тапқырлық, болайық әркез табысты.

«Намыс-дода» ойыны, түрінде өтпек бұл сабақ,

Түсейік қане, сайысқа, қолдан бермей намысты.

(Мультимедиялық тақтадан көрсетіліп тұрады)

2-күн. Танысу.Жаңа сабақ түсіндіру.

Батыс Қазақстан. Батыс Қазақстанның шаруашылық географиясы.


/Тірек-сызба арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі./

3-күн. Ойындағы кездесу. Жаңа сабақты бекіту.

1-ойын. Кемемен серуендеу.

Оқушыларға электронды оқулықтағы картамен жұмыс жасау тапсырмалары беріледі./дұрыс жауап берген оқушыларға түске ажыратылған кемелер таратылады./

2-оын. Баскетбол.

Оқушылар кестемен жұмыс атқарады.

/дұрыс жауап берген оқушыларға түске ажыратылған доптар таратылады./

3-ойын. Сайлау компаниясы.

Тест тапсырмаларына жауап беру. ./дұрыс жауап берген оқушыларға түске ажыратылған бюллетень таратылады./ Дұрыс жауаптары интерактивті тақтада көрсетіліп тұрады.

4-ойын. Эстафета.

Топ оқушыларына сұрақтар оқылады, тез, әрі дұрыс дұрыс жауап берулері қажет.

/дұрыс жауап берген оқушыларға түске ажыратылған жалаушалар таратылады./

4-күн. Сабақты қорытындылау.

Оын қорытындысы шығарылады. Жеңімпаз анықталады және түстреі бойынша бағаланады.

Туған жердің сүйгізіп, тау мен тасын , алабын,

Жиһанкездің жасынан, ұштайтұғын талабын.

Табиғатпен дос қылып, таныстырар шет жұртпен.

Сүйелік біздер, жас достар, география сабағын.(Сабақта аяқтау)

Үйге тапсырма: тақырыпты оқу, Атырау , Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Ақтөбе облыстарына мәнжазба жазып келу.