Ашық сабақ нәсілдер (6 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


А.М.Горький атындағы мектеп-лицейі











Ашық сабақ тақырыбы:

«Нәсілдер»










География пәні мұғалімі:

Тоқтау Арайлым Ғарифуллақыз

Сыныбы: 6 «ә»



















2015-2016 оқу жылы

Баутино с.

Күні: 29.04.2016ж

Сабақтың тақырыбы: Нәсілдер


Сабақтың мақсаты:

білімділік: Халықтарды нәсілдік топтарға бөлу, нәсілдік белгілерді ажырату.

дамытушылық: Оқулықтағы сурет, атласты пайдаланып өз бетімен ізденуге дағдыландыра отырып, оқушы ойын, қабілетін дамыту;

тәрбиелілік: Карта, глобус, кескін карталармен жұмыс істеу біліктерін ары қарай дамыту; ұжымдық, жұптық жұмыс арқылы ұйымшылдықпен шығармашылық ізденіске баулу; экологиялық тәрбие беру.


Оқыту құралы: 6-сыныпқа арналған атлас карта, жарты шарлар картасы, глобус.


Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: а) амандасу ә) түгендеу

2. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау;

3. Үй тапсырмасын тексеру

4. Жаңа сабақты меңгерту;

5. Рефлексия: стикерге көңіл-күйін жазу

6. Үйге тапсырма беру;

7. Бағалау.


Сабақ жазбасы:


1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, сыныпта жақсы көңіл – күй орнату үшін, «разминка» сергіту жаттығуы, түгендеу, құрал – жабдықтарын тексеру, сыныпты жұлдызша, дөңгелек,шаршы суреттері бойынша 3 топқа топтастырып отырғызу;


2. Үй тапсырмасын тексеру жоспары:

1. ұғымдардарды сәйкестіндіру

2. тірек – сызбаны толтыру


  1. Ұғымдарды сәйкестендіру

1.Халықтар географиясы

А. Адамның Жер бетінде таралуын, оның себептерін, өткендегісін, қазіргісін және болашағын зерттейді

2.Демография

В. деп үкімет тарапынан халықтың тууын мемлекетке қажетті мөлшерде жүзеге асыруға бағытталған әкімшілік, әлеуметтік, дәрігерлік және басқа да шаралар жүйесін айтады.

3.Демографиялық жарылыс

С. Жердегі халықтың XX ғасырдың 2-жартысында бұлай күрт өсуін ғалымдар осылай деп атайды.

4.«Демографиялық саясат»

Д. Халықтың ұдайы өсуінің заңдылықтары туралы ғылым


Тапсырманы қорыту

2. Тірек – сызбаны толтырыңыздар:



[pic]




[pic]


Тапсырманы қорыту



4. Жаңа сабақты меңгерту:

Оқушылар жаңа сабақты интербелсенді тақтада көрсетілген сурет бойынша анықтайды. Жаңа сабақ тақырыбы: НӘСІЛДЕР

Оқушыларға проблемалық сұрақ қойылады: Дүние жүзінде нәсілдер бір-біріне тең ба, қалай ойлайсыздар? Оқушылар өз ойларын жеткізеді.

Ал, енді оқушылар Біздің заманымызда дүние жүзі елдері нәсілдік кемсітушілікті адамзат алдындағы қылмыс ретінде айыптап отыр. 1965 ж. БҰҰ Бас Ассамблеясы нәсілдік кемсітушілікті түбірімен жою жөнінде қарар қабылдады.

3 топқа 3 нәсіл туралы оқуға 5 минут уақыт беріледі; Оқушылар алған білімдерімен бөліседі. Әр топ түсінгендерін қысқаша айтып береді.




5.Сабақты бекіту

[pic]


Тапсырманы қорыту


Әр түрлі нәсілдерге жататын адамдар бір-бірінен табиғи ортаға бейімделген сырт келбеті жөнінен ғана ерекшеленеді. Олардың көру, есту және ойлау қабілеттері бірдей.


Тапсырманы қорыту



      1. Үйге тапсырма беру: § 57 оқу, нәсілдер туралы қосымша ақпараттар іздестіру;

      2. Рефлексия: стикерге көңіл-күйін жазып көрсету


7. Бағалау: Ұпай саны бойынша бағалау.