Топырақ. 8 сынып сабақ жоспары

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сыныбы:

8 «А» «Б», «В» уақыты: 26.01.2016

Мектеп:

М.Б.Ықсанов атындағы №36 орта жалпы білім беретін мектебі. Орал қаласы

Пән мұғалімі

Уйсимбаева Шугыла Кузембаевна

Сабақтың тақырыбы:

§32, 35. Топырақтар

Мақсаты :

Топырақтың маңызын оқып үйрену

Күтілетін нәтижелер:

А) Топырақ түзетін факторларды біледі;

В) Топырақтың құрылымын жіктей алады;

С) Топырақтың тірі ағзалар үшін маңызына мысал келтіріп, тұжырымдай алады;

Керекті жабдықтар:

Оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, визуалды айғақтар, слайд, атлас, бағалау парақтары

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Топтық, «Сен білесің бе?», «Стоп кадр», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», «Есте сақта!», визуаландыру, «Алақан»

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері:

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

(5 мин)


-Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін оқушылармен амандасамын;

-Сынып оқушыларын түстер арқылы топқа бөлемін. (қара, қоңыр, сұр)

-Оқушыларға бағалау парақтарын таратамын.


-Үй тапсырмасын «Сен білесің бе?» әдісі арқылы сұраймын.

Қазақстандағы ең үлкен өзен?

Қазастандағы жалғыз ағынды көл?

Қазақстандағы су қоймаларын ата, картадан көрсет.

Қазақстандағы ең лай өзен?

Қазақстанның қалдық көлдері?


-Амандасады;


-Оқушылар түстер арқылы 3 топқа топтасады.

-Оқушылар бағалау парақтарына сабақтың әр этапында алған ұпай сандарын белгілеп өзін бағалап толтырып отырады.

-Үй тапсырмасына «Сен білесің бе?» әдісі бойынша жауап береді. Берілген атауларды тауып, картадан көрсетеді.

Оқушылар мүмкіндігінше жауап береді.

Жауап берген оқушы мадақталып, ұпай сандарымен өз өздерін бағалап отырады.

Тұсаукесер

(5 мин)

Жаңа сабағыма кірісу мақсатында оқушыларға «Стоп кадр» әдісін қолданамын. Берілген суреттерге «Бұл кім?», «Жүзі таныс па?», «Бұл не?», «Суреттер арасында қандай байланыс бар?»

Жауап берген оқушыларды ынталандырып отырамын.

Оқушылар алдарына берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.

Дәптерге түсіреді.

Негізгі бөлім

(25)


Жаңа сабақтың тақырыбын анықтап алған соң оқушыларға тапсырмалар топтамасын беремін.

Тапсырма№1. (l2 мин) Мәтінмен танысу. Берілген тақырыптарды «SWOT» әдісімен талдау

І топ: Топырақ түзуші факторлар;

ІІ топ: Топырақ түзудегі климаттың маңызы

ІІІ топ: Топырақтың маңызы;

Тапсырма: №2. (l2 мин) Сыни ойлануға тапсырма

І топ: Топырақтың жануарлар үшін маңызы?

ІІ топ: Топырақта шіріндіні қалай көбейтуге болады?

ІІІ топ: Топырақпен қатысы жоқ шаруашылық бар ма?

Оқушылардың алған білімін одан әрі нақтылау үшін оқушыларға Қазақстанның топырақ жамылғысы тақырыбы бойынша бейнеролик көрсетемін. (l мин)

Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын анықтап, дәптерлеріне түсіріп алады.



Оқушылар берілген тақырыпшалар бойынша дайындаған жұмыстарын

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды


Кескін картамен жұмыстанады, кескін картамен жұмысты жұпта бағалайды.


Оқушылар тапсырмаларды өз деңгейлерінде орындайды


Оқушылар берілген бейнероликтен өздеріне қажетті мәліметті түртіп алады.

Қорытынды

(10 мин)

Сабақты оқушылардың есте сақтау дағдысын дамыту мақсатында «Есте сақта!» әдісімен қорытындылаймын.

Бағалау: Оқушылар өз-өздерін бағалайды.


Кері байланыс: «Алақан» әдісі












Үйге тапсырма: §32, 35. Топырақтар тақырыбын оқып келу, кескін картамен жұмысты аяқтау.


Оқушылар «Есте сақта!» әдісімен сабақты қорытындылайды. Жаңа сабақтан алған білімдері бойынша еске түсіріп, қайталау процесі жүреді.


Оқушылар «Алақанға» кері байланыс жазады.

Бас бармақ – керемет әрі қызықты болды!

Екінші бармақ – осыған көңіл бөлу керек.

Ортаңғы бармақ– маған ұнаған жоқ.

Төртінші бармақ – бұл жерде орта...

Кішкентай бармақ– маған жеткіліксіз болды...

Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.







Артықшылығы




















Кемшілігі


Мүмкіндігі





















Қауіп қатер











І топ: Топырақтың жануарлар үшін маңызы?





ІІ топ: Топырақта шіріндіні қалай көбейтуге болады?





ІІІ топ: Топырақпен қатысы жоқ шаруашылық бар ма?





Бағалау парағы

Сабақтың әр бөліміне қатысқан оқушы 1 ұпайдан қосады. Жалпы ұпай саны бағаға айналдырылады

5 ұпай – «5»

4 ұпай – «4»

3 ұпай – «3»

Бағалау парағы

Сабақтың әр бөліміне қатысқан оқушы 1 ұпайдан қосады. Жалпы ұпай саны бағаға айналдырылады

5 ұпай – «5»

4 ұпай – «4»

3 ұпай – «3»

Бағалау парағы

Сабақтың әр бөліміне қатысқан оқушы 1 ұпайдан қосады. Жалпы ұпай саны бағаға айналдырылады

5 ұпай – «5»

4 ұпай – «4»

3 ұпай – «3»

Бағалау парағы

Сабақтың әр бөліміне қатысқан оқушы 1 ұпайдан қосады. Жалпы ұпай саны бағаға айналдырылады

5 ұпай – «5»

4 ұпай – «4»

3 ұпай – «3»

Бағалау парағы

Сабақтың әр бөліміне қатысқан оқушы 1 ұпайдан қосады. Жалпы ұпай саны бағаға айналдырылады

5 ұпай – «5»

4 ұпай – «4»

3 ұпай – «3»

Бағалау парағы

Сабақтың әр бөліміне қатысқан оқушы 1 ұпайдан қосады. Жалпы ұпай саны бағаға айналдырылады

5 ұпай – «5»

4 ұпай – «4»

3 ұпай – «3»