Тема: Паливні корисні копалини України.
Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про паливні ресурси та їх зв'язок з геологічною будовою; виявити закономірності розташування родовищ корисних копалин України за допомогою карт атласу;
сформувати знання про паливні корисні копалини, їх господарську оцінку, основні шляхи раціонального використання й охорони.
Обладнання: електронний атлас України, презентація, таблиці,фізична карта
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.
І непорушний лад у всім,
співзвучність повна у природі.
Ф. Тютчев
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Ми продовжуємо вивчати природу своєї незалежної держави України, свого краю, в якому ми живемо. Багата вона чи бідна, красива, чи екологічно сплюндрована, але кожен повинен її знати, любити і шанувати. Саме на перших уроках у 8 класі нами доведено важливість і необхідність вивчення природи України.
З багатьох виявлених видів корисних копалин Україна здатна не тільки задовільнити внутрішні потреби, але і створити значний експортний потенціал. Україна переживає економічну кризу, тому терміни розвідки і введення в експлуатацію більшості об'єктів стримується недостатнім фінансуванням геологорозвідувальних робіт.
Займаючи площу 0,4% від світової суші(603,7 тис. км2 ), Україна в кінці80-х початку 90-х років виробляла до 5 % корисних копалин від загального світового видобутку. За теперішнього часу в надрах України виявлено біля 20 тис. родовищ корисних копалин, з яких більш 7500 родовищ по 90 видам мінеральної сировини мають промислове значення. Промисловістю освоєне 3350 родовищ, що містять від 40 до 75% розвіданих запасів різноманітних видів корисних копалин.
В Україні значними обсягами ведеться видобуток кам'яного вугілля (2% від світового видобутку)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Сьогодні на уроці розпочнемо ознайомлення з природними ресурсами України, на які вона так багата, але більш конкретно ознайомимось з паливними корисними копалинами. Під час вивчення літосфери, корисних копалин в попередніх класах ми частково ознайомилися з поняттями «гірська порода», «мінерал», які вони бувають за походженням.
Учитель. Що таке мінерал?
Учень. Мінерал- це природні утворення, які складаються з однієї речовини.
Учитель. Що таке гірська порода?
Учень. Гірська порода- це поєднання кількох мінералів чи скупчення одного у великій кількості в земній корі.
Учитель. Пригадайте класифікацію корисних копалин.
Паливні | Металеві | Неметалеві |
кам'яне вугілля буре вугілля торф нафта природний газ | залізна руда марганцева руда мідна руда поліметалева руда олов'яна руда | Хімічна сировина | Будівельна сировина | Металургій- на сировина |
кам'яна сіль калійна сіль фосфорит сірка | Граніт Глини вогнетривкі пісок глини | вапняк флюсовий вапняк |
Проблемне питання.
Використовуючи знання з попередніх уроків географії, використовуючи карту тектонічну будову, скажіть, чи є на Україні передумови для утворення паливних ресурсів? Доведіть це.
Учень. Паливні корисні копалини переважно пов'язані з тектонічними западинами, бо саме там умови найбільш сприятливі для їх утворення.(Робота з підручником таблиця на стор.75.)
Учитель. Наведіть приклад западин на території України.
Учень. Донецько-Дніпровська западина
Причорноморська западина
Прикарпатський прогин
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Перш ніж відправитись у мандрівку підземного царства скарбів, послухайте легенду: «Якось стали ділити боги між собою скарби Всесвіту. Океан і весь підводний світ дістався богові Нептунові з тризубцем, а підземне царство хитрому буркотливому Плутонові,і заволодівши підземеллям Плутон посадив біля його входу лютого трьохголового собаку Цербера. Пес вартував Плутонові володіння. Він мав наказ нікого не випускати на поверхню Землі. В підземелля міг увійти кожний, а вийти не вдавалось нікому».
Проте йшов час, бурхливими темпами розвивалась наука і техніка. Вчені, дослідники винайшли прилади, за допомогою яких можна шукати скарби Плутона, і ми з вами на уроці будемо намагатись теж трохи відкрити завісу Плутонових таємниць.
Учитель. Зверніть увагу на карту «Корисні копалини» та назвіть басейни кам'яного вугілля. Покажіть їх на карті.
Учень. Донецький кам'яновугільний басейн.
Львівсько-Волинський кам'яновугільний басейн
Учитель. Пригадайте попередній курс біології, в яку геологічну епоху утворилось кам'яне вугілля?
Учень. Палеозойську еру, кам'яновугільний період. Близько 300 млн. років папоротеподібні рослини панували у тодішньому рослинному світі України.
Учитель. Які види кам'яного вугілля бувають?
Учень. Коксівне, газове вугілля, антрацит.
Учитель. Провідне місце серед паливних ресурсів України займає кам'яне вугілля, яке зосереджене: Донецькому кам'яновугільному басейні – 98%; у Львівсько-Волинському – 2%
Учитель. Які умови призвели до того, що на Україні сформувались басейни кам'яного вугілля.
Учень.У кам'яновугільний період палеозойської ери моря неодноразово заливали сучасну територію Донбасу, значну частину правобережжя і лівобережжя Дніпра, частину Львівської і Волинської областей. Клімат у нас був тропічний. Температура повітря не падала нижче +18. сірі густі хмари постійно затягували небо. Повітря було вологе і задушливе. Часті грози проносились над землею і супроводжувались гуркотом. На вологих болотистих грунтах росли дрімучі ліси. Дерева переважно були вкриті лускою, до яких у молодих рослин прикріплювалось листя.
Учитель. Що вам відомо про тодішніх рослин?
Учень. Плаунові рослини тоді були справжні, дерева росли у висоту до 30 м. і в обхваті 2 м. На них не було гілок, тільки густа крона з тонкого і довгого хвостатого листя (це лепідодендрони, які розмножувались спорами). Ще росли деревоподібні хвощі, деревоподібні папороті, які ще зустрічаються в тропічному поясі. Велика кількість вологи сприяла бурхливому розвитку і росту рослин. у болотистому грунті дерева міцно тримались корінням. Вітри, бурі, що супроводжувались зливовими дощами, валили кам'яновугільні ліси. Дерева падали у воду. Поверх них виростали інші. Знову падали. І так тривало мільйони років. Суша змінилась морем. Шари мертвої рослинності затягло піском, покрило мулом. Без доступу повітря, під великим тиском дерева скам'яніли, перетворились на вугілля, яке тепер добувають.
Учитель. Коли розпочали водобувати вугілля на сході України?
Учень.Перші родовища були відкриті в 1721 р. експедицією під керівництвом Г. Капустіна. Першу шахту закладено в 1795 р. Цей басейн залишається основним і сьогодні. Завдяки видобуванню вугілля в цьому басейні України входить до першої десятки країн світу.
Учитель. Яку характеристику ви можете дати Донецькому басейну?
Учень. Донецький басейн найстаріший на Україні,займає площу 50 тис.км.²,розташований на території Луганської та Донецької областей. Запаси становлять 50 млрд. т. вугілля, вугілля високоякісне, коксівне, антрацит. Глибина залягання в середньому становить 500-700 м, максимальна – 1200м. У басейні діє до 200 шахт, потужність пластів 0,5-2м, на глибині 800-1200м потужність більша, але шахти газонебезпечні. Є найглибша шахта – 1800м. У Донецькій,Луганській, Дніпропетровській областях шахти надалі залишаються перспективними для України. Це один з найбільших кам'яновугільних басейнів у Європі. Зараз він розширює свої кордони: виділяють Східний Донбас на території Ростовської області та Західний Донбас на території Дніпропетровської та Полтавської областей.
Учитель. У Донецькому басейні є свої проблеми:
- потужні і доступні вугільні пласти вже вироблено;
- залягання вугілля на великій глибині до 1200м;
- мала потужність пластів 0,5-2м;
-великий кут похилу;
- велика газоносність;
-застаріле обладнання;
-соціальні проблеми.
Учитель. Картографічний практикум. На контурну карту України нанесіть Донецький басейн.
Де ще на Україні є басейн кам'яного вугілля?
Учень. На заході , на межі Львівської і Волинської областей розташований Львівсько-Волинський кам’яновугільний басейн.
Учитель. Що скажуть експерти про його відкриття?
Учень. У 1912р першим, хто висловив думку, що є кам'яне вугілля, був вчений Тетяєв, а пізніше І. Самсонович у 1932 році. У 1940-1941 роках геологами було підтверджені висновки перших дослідників, але війна не дала приступити до освоєння басейну: тільки з 1954р на Львівщині розпочинається будівництво шахт. Волинські шахти починають свій вік з 1950р. Першу шахту почали будувати в 1953р, здали в експлуатацію в 1957р. На шахтах відбійних молотків не використовували, а замість них працювали комбайни.
Учетель. Експерти, що ви можите сказати про даний басей.
Учень. Площа басейну 10 тис.км². Львівсько-Волинський басейн має запаси до 1 млрд тонн вугілля,третя частина якого – коксівне вугілля, глибина залягання 300-700м майже горизонтально, товщина пластів 0,5-1,2м. У районі діє 10 Червоноградських і 4 Волинські шахти. Вугілля використовується як енергетичне паливо і для побутових потреб.
Учетель. Картографічний практикум. Нанесіть на контурну карту України Львівсько-Волинський басейн.
Яке ще вугілля є на території України?
Учні. Буре вугілля.
Учитель. Як називається басейн? Де він знаходиться?
Учні. Називається Дніпровський басейн. Основні родовища знаходяться в Житомирській, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській областях,басейн простягається вздовж правого берега Дніпра.
Учитель. Дайте характеристику басейну
Учні. Басейн займає площу 100 тис.км²,загальні запаси бурого вугілля складають 6 млрд. тонн., близько 1 млрд. тонн придатні для відкритої розробки, бо пласти залягають на глибині 150-180 метрів. Потужність вугільних шарів складає 3-12 метрів. Вугілля малокалорійне, дає багато золи, його не можна перевозити на великі відстані,бо взимку воно замерзає, а влітку під час транспортування загоряється.
Учитель: Так чому ж попри такі негативні характеристики ми добуваємо це вугілля?
Учні: Тому,що басейн має надзвичайно зручне географічне положення, видобуток вугілля ведеться відкритим способом, має значні запаси і вугілля використовується на місцевих електростанціях.
Учитель. Картографічний практикум. Нанесіть на контурну карту Дніпровський буровугільний басейн.
Яке значення має вугілля для економіки держави?
Учень. Значення вугілля залишається надзвичайно великим незважаючи на видобуток нафти та газу. Його використовують як енергетичне паливо на теплових станціях, використовують в металургійній промисловості. Чавун не можна виплавити без вугілля – коксу. Із кам'яновугільної смоли, яка утворюється під час виплавки шляхом хімічної переробки, отримують фарби, синтетичні тканини, ліки, парфуми, вибухові речовини, нафталін.
Учень. Буре вугілля використовують як паливо, а також це цінна хімічна сировина. Після хімічної обробки з 1 т. бурого вугілля дістають: 60 кг. бензину, 350 кг. дизельного палива, 50 кг парафіну, 100кг фенолу та ін.
Учитель. На території України є поклади нафти та газу.
Проблемне питання.
В яких місцях імовірно поширення нафти та газу?
Зверніть увагу на карту.
Учні. Донецько-Дніпровська область
Кримсько-Причорноморська область
Карпатська область
Учитель. Коли і де розпочали видобувати нафту на території України?
Учень. У 1775 р розпочалося видобування нафти, а у 1913 р газу. Більшість
нафтових і газових родовищ знаходиться у Прикарпатті: територія Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської областей. Видобуток нафти відносять до одного з найдавніших у світі центрів нафтовидобування. Нафта залягає на глибині 150-3000м. Родовища нафти: Бориславське, Надвірнянське, Долинське і Старосамбірське. Родовища газу: Гринівське, Косівське, Солотвинське. Родовища нафти та газу на 70 і 90% відповідно вичерпані. Перспективними залишаються райони Львівської області.
Учитель. Картографічний практикум. На контурну карту України нанесіть Карпатську провінцію .
Другим за віком нафногазоносним регіоном є- Дніпровсько-Донецька провінція, активна розробка якої розпочалася із середини 20 ст.
Учень. Дніпровсько- Донецька провінція знаходиться на північному сході України, довжина 650-700км, ширина 80-150 км. Найбільша глибина залягання нафтових і газових горизонтів становить понад 5 тис.метрів. Це головний нині район видобутку нафти і газу в Україні. Він дає 57% нафти і 90% газу України.Найбільші нафтові родовища: Леляківське, Нинівське, Гнідинцівське, Глинсько-Розбишівське, Бугруватівське. З 30-х років освоюється родовища газу. Родовища – Шебелинське, Єфремівське,Західнохрестищинське, Руденківське,Перещепинське.
Учитель. Картографічний практикум.Нанесіть на контурну карту України Дніпровсько- Донецьку нафтогазоносну провінцію.
Одним з молодих районів освоєння нафти та газу є Причорноморсько-Кримський регіон. За підрахунками вчених потенційні запаси нафти і газу тут перевищують запаси Перської затоки.
Учень. Причорноморсько-Кримська область охоплює територію суходолу і прилеглих до нього акваторій Чорного моря на півдні України. У цьому регіоні запаси нафти становлять 3%, газу-6% від загальнодержавних. Найбільші родовища газу: Фонтанівське, Казантипське, Джанкойське, Глібовське,Голіцинське і Штормове. Нафта: Східносаратське родовище.
Учитель.Картогафічний практикум.На контурну карту України нанесіть Причорноморсько-Кримську нафтогазоносну провінцію.
Учитель. Як людина використовує нафту?
Учень. Нафту не можна використовувати у тому вигляді, яку отримали внаслідок видобутку. З неї отримують: рідке паливо, керосин, бензин, вазелін, медичні препарати, мило, свічки.
Учитель. В Україні є родовища торфу, які розміщуються в основному в західних, північно-західних, північних областях України. Торф поширений в основному в заболочених районах. Нараховується 2 тис. родовищ, запаси 2,2 млрд. т. (Волинська, Рівненська, Чернігівська, Київська, Львівська область)
Учитель. Як утворився торф?
Учень. Торф – горюча органогенна осадова гірська порода, що складається з решток рослин, які значною мірою змінені процесами розкладу. Потужність торф'яних шарів досягає 15 м. Утворюється торф у вологому середовищі головним чином в умовах вологого і помірного клімату. У торфі міститься багато органічних речовин.
Учитель. Як людина використовує торф?
Учень. Торф – тверде горюче паливо, використовується на електростанціях, як добриво, газ для автомобілів, підстилка для худоби, торфоперегнійні горшки, лікувальні ванни. Торф малокалорійне паливо, проте його добування в порівнянні з іншими видами значно дешевше.
Учитель. До паливних ресурсів відносять горючі сланці. Горючі сланці Бовтиського родовища можуть бути джерелом палива для теплових електростанцій, цінною сировиною для хімічних підприємств.
Учитель. Чи є горючі корисні копалини в нашій області?
Учень. Є у межах області запаси горючих корисних копалин: 20 родовищ бурого вугілля(Верхньодніпровський вугленосний район), 77 родовищ Західного Донбасу, 11 з яких експлуатуються(Петропавлівське, Павлоградське,Новомосковське), Перещепинське родовище нафти, родовища газу:Кременівське, Багатойське, Голубівське, Юр’ївське.
Учитель. Ми з вами ознайомились з основними горючими корисними копалинами і знаємо, що в житті людини вони відіграють велике значення. З кожним роком людство збільшує їх використання. Лише за останні 30 років було видобуто більше мінеральних ресурсів, ніж за всю попередню історію людства. Об'єм світового видобутку корисних копалин став подвоюватись кожні 15-20 років.
Учитель. А тепер подумайте, як це відображається на стані сучасної природи?
Учень. Надмірний розвиток гірничодобувної промисловості став причиною порушенням природної рівноваги в природі; порушивши процес самоочищення, що призвело до важких наслідків ( масове захворювання дітей на гіпоплазію – захворювання зубів, збільшення серцево-судинних захворювань, захворювання верхніх дихальних шляхів). У воді виявлені надлишки фтору,плюмбуму, купруму, феруму, алюмінію, стронцію і навіть берилію, який є одним з найшкідливіших токсичних елементів. І таких прикладів можна навести безліч.
Учитель. Давайте поміркуємо, чи є вихід із такого становища, чи нам усім необхідно виїжджати або чекати судного кінця. Ви – завтрашній день нашої держави, її майбутнє, вам доведеться вирішувати ці проблеми – гармонія між людиною і природою.
Стаття 66 Конституції України говорить: «Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки». Скажіть, чи актуальна ця стаття, чи відповідає вимогам часу? Як ви думаєте, які завдання стоять перед вами у вирішенні цієї проблеми? Уявіть ситуацію, ви дорослі і вас обрали мером міста Кривого Рогу. Що б ви зробили для вирішення екологічної проблеми у нашому місті?
Заслуховується думка учнів.
Учитель. Ось і розглянуто всі питання нашого уроку. Зверніть увагу на вислів Тютчева: «І непорушний лад у всім, співзвучність повна у природі».
ІV. Підсумок уроку
Що дізналися нового:
Що дізналися цікавого:
V. Домашне завдання
Параграф 14 опрацювати, нанести на контурну карту найбільші родовища паливних корисних копалин.
Підготувала і провела Мирченко Л.В. вчитель географії та економіки Криворізького Жовтневого ліцею.
12