9 сынып
Сабақтың тақырыбы: «Металдар» тарауын қайталау.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушылардаң металдардың маңызы, қосылыстары, қолданылуы мен кен орындары білімдерің тексеру;
ә) дамытушылық: оқушылардың химиялық қауіпсіздік ережелерін сақтауын қадағалап, химиялық реактивтермен жұмыс жасау дағдысын дамыту;
б) тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас сабағы, іздендіру.
Сабақ типі: білімді,іскерлікті,дағдыны дамыту сабағы.
Сабақта қолданылатын әдістер: өз еріктерімен жұмыс жасау.
Көрнекілігі: слайд, реактивтер мен құрал – жабдықтар, электрондық оқулық.
Сабақтың эпиграфі:
«Периодтық заңдылықтың болашағы бұзылуды емес, толығып, дами түсуді күтеді.» Д. И. Менделеев.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ. Тақырып бойынша жұмыс.
1 кезең «Ойлы болсаң,озып көр»
- табиғатта қандай заттар көп: металдар ма, бейметалдар ма? (металдар)
- Кандай металдар табиғатта бос күйінде кездеседі? ( алтын, күміс, платина).
- қандай метал сұйық күйінде болады? (сынап)
- күнделікті тұрмысымызда қандай металдар немесе олардан жасалған бұйымдар жиірек қолданылады? ( Fe, Cu. Au, Al, Zn, Ag, W)
2 кезең «Мықты болсаң,тауып көр»
Электрондық оқулықпен жұмыс жасау (1,3,6,9,11,17,18)
кезең «Зерек болсаң, шешіп көр»
есеп шығару;
1 есеп: Массасы 20 г мыс сульфаты бар ерітіндісін массасы 8 г натрий гидроксидінің ерітіндісімен араластырғанда қанша мыс гидроксидінң тұнбасы тұзіледі.
2 есеп: Азот қышқылының массалық үлесі 50 %, тығыздығы 1,1 гр/ см3 , көлемі 200 мл. ерідіндісі берілген. Осы ерітіндегі таза азот қышқылының массасы есептеңіздер?
Сергіту сәті: психологиялық тренигн.
кезен «Шеберхана»
берілген конструктормен молекуларды жасау.
[pic] молекула этана
[pic] молекула воды
3. сірке қышқылы.
4. құмырсқа қышқылы.
кезең «Химик -сараман»
берілген заттармен тәжірибе жүзінде іске асыру.
қауіпсіздік ережелерін қайталау ,электрондық оқулық арқылы.
IIІ. Сабақты қорыту. Оқушыларды бағалау.
IY. Үйге тапсырма. Металдар тарауын қайталау.
Y. Рефлексия: Алған әсеріңіз қандай ? (стикер)