Атомдардың электртерістілігі. Валенттілік . Атомдардың тотығу дәрежесі. ( 10 сынып )

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Атомдардың электртерістілігі. Валенттілік . Атомдардың тотығу дәрежесі.

Мақсаты :

Атомдардың электртерістілігі, валенттілік, атомдардың тотығу дәрежесі туралы түсінікті қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады. Тотығу дәрежесін пайдаланып, тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

ЭТ, валенттілік ,тотығу дәрежелері ұғымдарын пайдаланып реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§1.8. №4,5

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі

Химиялық элементтердің радиактивті атомдары туралы түсінік. «Миға шабуыл»

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Атомдардың электртерістілігі.

2-топ. Валенттілік .

3-топ. Атомдардың тотығу дәрежесі.

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын орындайды, оны

түсіндіреді.

Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан валенттіліккеесептер шешу.

Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.











10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Жай және күрделі бейорганикалық заттардың жіктелуі.

Мақсаты :

Жай және күрделі бейорганикалық заттардың жіктелуі туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады. Генетикалық байланыс ұғымын пайдаланып олардың тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Оксид,негіз ,қышқыл,тұз формулаларын жазуға қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§1.10 № 5,6

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі

«Негізгі және период бша химиялық элемент.өзгеретін қас.» тақырыбы бойынша сұрақтар «Миға шабуыл»


Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Оксидтер

2-топ. Негіздер

3-топ. Қышқылдар

4-топ. Тұздар


Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын төрт топ орындайды және

түсіндіреді.


Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.


Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан генетикалық байланыска тапсырмалар орындау.


Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.








10 сынып Қысқа мерзімді жоспар



Сабақтың тақырыбы

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі


Сілтеме

Оқулық . Интернет.химия есептер жинағы


Жалпы мақсат

Химиялық байланыс ұғымын енгізу арқылы атом құрылысы мен оның қасиеті жайлы оқушылардың көзқарасын нақтылау және химиялық байланыс типін қайталау


Оқушылар үшін оқу нәтижесі

Бір –бірімен әңгімелесе отырып ,өз ойларын бөлісу арқылы өзара ынтымақтастықтың орнауы және достық қарым –қатынастың қалыптасуы сонымен қатар тапсырманы тәжірибе жүзінде зерттеге үйренеді


Сабақта туындаған негізгі идеялар

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі ұғымын енгізу арқылы атом құрылысы мен оның қасиеті жайлы оқушылар көзқарасы нақтыланады және химиялық байланыс типін еске түсіреді


Дерек көздер мен жабдықтар

Интерактивті тақта, стикерлер, маркерлер, интернет желісі. электронды оқулық.

Вертуальды зертхана,қималар,парафин,сіріңке т.б




Тапсырмалар

  1. Топқа бөлу ,әр топ өз аттарыын тақырыпқа сай атап ,қорғау

  2. Мәтін мен жұмыс

  3. 1 Атомқұрылысын анықтау 5 пер

  4. 2 Атом құрамын анықтау 3-4 пер

  5. 3 оқулық б/ша тапсырмаларды орындау

  6. Сұрақтарды жауап


Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс – әрекеті



  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Сергіту сәті

  3. Сұрақ-жауап арқылы өтілетін сабақтың тақырыбын анықтау және оқушылардың қажеттілігіне сәйкес мақсатын анықтау мақсатын анықтау

1.Химиялық байланыс түрлері

2.периодтық жүйе б/ша элементтердің атом құрамы қалай анықталады 3.плюсті және поюссіз байланыстар қалай итүзіледі

.

Сұраққа жауап:

1.химия байланыс түрлері 4

2.әрбір элементтің реттік саны сол элементтің ядро заряды мен электрон санын көрсетеді

3.полюсті байланыс ЭТ б/ша аз айырмаш.бар беймет.арасында түз Плюссіз байл.ЭТ бірдей беймет.арасында түзіледі


«Диалогтік оқыту арқылы» әр топқа оқулықтан мәтіндік тапсырма беру


  1. Топ1. Ковалентті байланыс. 2.ТопМеталдық байланыс

3.ТопКовалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі

Әр топ мүшелері өз идеяларын ортаға салып .Бір шешімге келеді және нәтижесін постерлерге жазады


Үй тапсырмасымен біріктіре отырып Сабақты бекіту

Химия есептер хинағындағын пайдаланып өтілген тақырыптарға сәйкес келетін есептерді орындау


Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды.

  1. Бейорг.қосылыст.маңызды кл.ата?

  2. Химиялық байланыс қалай түзіледі және олар нешеге жіктеледі?

  3. Неліктен метан молекуласының арасында ков.полюсті байл.түзіледітүзіледі?

Оқушылар өз жауптарын мысал келтіре отырып немесе АКТ пайдаланып жауап береді



Критерий бойынша

бағалау. Кері байланыс «Смайликтер » тәсілі



Үйге тапсырма: §2.1,2,3№ 6,8

Иондық байланысжәне иондық кристалдық тор.Металдық байланыс және металдықкристалдық тор.








10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі

Мақсаты :

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмітуралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады және тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі б/ша кешенді қосылыстар жайлы түсінік қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§2.1,2,3 № 6,8

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі

«Атом құрылысы. Химиялық элементтің ПЖ мен ПЗ» тарауы б\ша тест

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Жеке жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Ковалентті байланыс

2-топ. Ковалентті байланыстың донорлы акцепторлы механизм б/ша түзілуі

3-топ. Кешенді қосылыстар

4-топ. Полюсті және полюссіз ков.байланыс

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын төрт топ орындайды және

түсіндіреді.

Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан тапсырмалар орындау.

Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.









10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Иондық байланыс және иондық кристалдық тор.Металдық байланыс және металдықкристалдық тор.

Мақсаты :

Иондық байланыс, иондық кристалдық тор, металдық байланыс және металдықкристалдық тор туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда және тиісті реакция теңдеулерін жазуға қолданады

Күтілетін нәтиже:

Иондық байланыс, иондық кристалдық тор, металдық байланыс және металдықкристалдық торжайлы түсінік қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§2.4,5 № 7,8

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі«Ковалентті байланыс» тақырыбы бойынша сұрақтар.

«Миға шабуыл»

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Иондық байланыс

2-топ. Иондық кристалдық тор.

3-топ. Металдық байланыс

4-топ.Металдықкристалдық тор.

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын төрт топ орындайды және

түсіндіреді.


Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.


Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан тапсырмалар орындау.


Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау.

2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.









10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Сутектік байланыс

Мақсаты :

Сутектік байланыс туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады және тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Сутектік байланыс жайлы түсінік қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§2.6 № 6,7

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі

«Химиялық байланыс» тақырыбы бойынша сұрақтар «Миға шабуыл»

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Сутектік байланыс

2-топ.Сутектік байланыс заттар қасиеттеріне қалай әсер етеді

3-топ. Сутектік байланыс қандай заттар арасында түзіледі?

4-топ. Мұздың құрылымының қалыптасуына сутектік байланыстың рөлі қандай?

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын орындау

1-топ. 8-42

2-топ. 8-43

3-топ. 8-53

4-топ. 8-53

Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Деңгейлік тапсырмалар шешу.

Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.



10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Атомның орбиталдарының гибридтенуі мен молекулалардың геометриясы

Мақсаты :

Атомның орбиталдарының гибридтенуі мен молекулалардың геометриясы туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады және тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Атомның орбиталдарының гибридтенуі мен молекулалардың геометриясы жайлы түсінік қалыптасады және практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§2.7 № 7,9

Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі «Химиялық байланыс» тақырыбы бойынша

химиялыкдиктант

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Жеке жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Атомның орбиталдарының гибридтенуі

2-топ. Молекулалардың геометриясы

3топ. Заттар арасында қандайгибридтену түрлері түзіледі?

4-топ. Гибридтену валенттілікке қалай әсер етеді?

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын орындау


Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Оқулықтан атомның орбиталдарының гибридтенуінетапсырмалар орындау.


Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.





10 сынып Қысқа мерзімді жоспар


Сабақтың тақырыбы

Негізгі топша мен периодтардағы элементтердің периодты өзгеретін қасиеттері .


Сілтеме

Оқулық . Интернет.химия есептер жинағы



Жалпы мақсат

Негізгі топша мен периодтардағы элементтердің периодты өзгеретін қасиеттерін түсіну арқылы атом құрылысы мен оның қасиеті жайлы оқушылардың көзқарасын нақтылау және химиялық элементтердің период б/ша өзгеретін қасиеттерін сипаттау


Оқушылар үшін оқу нәтижесі

Бір –бірімен әңгімелесе отырып ,өз ойларын бөлісу арқылы өзара ынтымақтастықтың орнауы және достық қарым –қатынастың қалыптасуы сонымен қатар тапсырманы тәжірибе жүзінде зерттеге үйренеді


Сабақта туындаған негізгі идеялар

Негізгі топша мен периодтардағы элементтердің периодты өзгеретін қасиеттерін анықтау .арқылы атом құрылысы мен оның қасиеті жайлы оқушылар көзқарасы нақтыланады және химиялық қосылыстар .негіз.қасиеттерін еске түсіреді


Дерек көздер мен жабдықтар

Интерактивті тақта, стикерлер, маркерлер, интернет желісі. электронды оқулық.

Вертуальды зертхана,қималар,парафин,сіріңке т.б




Тапсырмалар

  1. Топқа бөлу ,әр топ өз аттарыын тақырыпқа сай атап ,қорғау

  2. Мәтін мен жұмыс

  3. 1 негізгі топша б/ша пер.өзгер.қасиеттер

  4. 2 периодтар б/ша өзгеретін қасиеттер

  5. 3 осы тақырыпқа қосымша ақпараттар қосу

  6. Сұрақтарды жауап


Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс – әрекеті



  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Сергіту сәті

  3. Сұрақ-жауап арқылы өтілетін сабақтың тақырыбын анықтау және оқушылардың қажеттілігіне сәйкес мақсатын анықтау мақсатын анықтау

1.Химиялық элемент.қасиеті перид б/ша қалай өзгереді 2.периодтық жүйе б/ша элементтердің атом құрамы қалай анықталады 3.негізгі топша б/ша қандай қасиеттер өзгереді і

.

Сұраққа жауап:

1.период б/ша мет.қасиет кемиді ал беймет.қасиет артады4

2.период әрбір элементтің қабат санын көрсетеді

3.негізгі топшаларда жоғарыдан төмен қарай мет.қасиет артады,ал беймет.қасиет кемиді


«Диалогтік оқыту арқылы» әр топқа оқулықтан мәтіндік тапсырма беру


  1. Топ1.перид б/ша ІІ эл.сипат

  1. 2.Топ топ б/ша ІА топша элем сипаттау

3.Топгалогендер топшасын сипаттау

Әр топ мүшелері өз идеяларын ортаға салып .Бір шешімге келеді және нәтижесін постерлерге жазады


Үй тапсырмасымен біріктіре отырып Сабақты бекіту

Химия есептер хинағындағын пайдаланып өтілген тақырыптарға сәйкес келетін есептерді орындау


Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды.

1.Атом құрыл.тұрғ.пер .заң қалай тұжырымдалды?

2.Периодың ортасында неліктен амфотерлі элементтер орналасқан і?

3.Сілтілер дегеніміз нелер?

Оқушылар өз жауптарын мысал келтіре отырып немесе АКТ пайдаланып жауап береді



Критерий бойынша

бағалау. Кері байланыс «Смайликтер » тәсілі



Үйге тапсырма:§1.8,9 № 7,8

Бейорг.қосылыстар.негізгі кластары жайлы ақпарат жинақтау




10 сынып Қысқа мерзімді жоспар


Сабақтың тақырыбы

Изатоптор. Атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан элем.пер.заңы мен пер.жүйесі


Сілтеме

Оқулық . Интернет.химия есептер жинағы


Жалпы мақсат

Изотоптар және Атом құрыл. Туралы жаңа көзқарас жайлы білімдерін кеңейтеді. Электронның атомдағы қозғалысын анықтайды және олардың қаситтері жөніндегі білімді қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады.



Оқушылар үшін оқу нәтижесі

Атом құрылысы тұрғ.пер.ж.б/ша химияляқ элементтердің маңызды қосылыстарының химиялық қасиеттері жөніндегі білімді практикада пайдаланады.


Сабақта туындаған негізгі идеялар

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.


Дерек көздер мен жабдықтар

Интерактивті тақта, стикерлер, маркерлер, интернет желісі. электронды оқулық.

Вертуальды зертхана,қималар,парафин,сіріңке т.б



Тапсырмалар

Топқа бөлу ,әр топ өз аттарыын тақырыпқа сай атап ,қорғау

1.Изотоптар

2.Атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан элем.пер.заңы №2

3.пер б/ша элем .сип

Есептер шығару деңгей бойынша тапсырмалар орындау


Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс – әрекеті



Зерттеушілік тапсырма (Барлық топқа бірдей)

Радиоактивтілік құбылысын зерттеу постер арқылы қорғау


Үй тапсырмасымен біріктіре отырып, сабақты бекіту

Химия есептер хинағындағын пайдаланып өтілген тақырыптарға сәйкес келетін есептерді орындау


Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды.

  1. Изтоптар дегеніміз не ?

  2. Атом құрылысын зерттеген ғалы және оның еңбектері ?

  3. Периоддық заңның маңызы?

Оқушылар өз жауптарын мысал келтіре отырып немесе АКТ пайдаланып жауап береді



Бағалау критерийлерін пайдаланып өзін–өзі бағалау

Екі жұлдызбір тілек



Үйге тапсырма:§1.6,7№ 4,5

Химиялық элементтер.Химиялық р-р және оларды жіктеу тақырыбына ақпртаттар жинақтау






























10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Химиялық элементтер. Химиялық реакциялар және оларды жіктеу.

Мақсаты :

Химиялық элементтер және олардың қаситтері жөніндегі білімді қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады. Химиялық реакциялар және оларды жіктеу арқылы тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Химиялық элементтердің және химиялық реакция теңдеулерін жазу жөніндегі білімді практикада пайдаланады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.ЗаграничнаяХимия.

10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§1.2 № 7,8



Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі

Атом құрыл. электронның атомдағы қозғалысы және күйі тақырыбы бойынша сұрақтар. «Миға шабуыл»

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

1-топ. Химиялық элементтер

2-топ. Сан және сапа б/ша жіктеу

3-топ. Жылу эффектісі б/ша

4-топ. Тотығу және тотықсыздану

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын әрбір топ орындап және оны

түсіндіреді.

Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Химиялық реакциялар және оларды жіктеу арқылы тиісті реакция теңдеулерін жазуға есептер шешу


Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.










10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Химиялық элементтердің радиактивті атомдары туралы түсінік.

Мақсаты :

Химиялық элементтер және радиактивті атомдары туралы түсінік қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады. Радиактивті реакциялар және олардың тиісті реакция теңдеулерін жазуға қалыптасады


Күтілетін нәтиже:

Радиактивті химиялық элементтердің және радиактивті реакция теңдеулерін жазу жөніндегі білімді практикада пайдаланады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.ЗаграничнаяХимия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§3.12 № 6,7


Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі Химиялық реакциялар және оларды жіктеу арқылы тиісті реакция теңдеулерін жазуға есептер шешу

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.Атом құрылысы

1-топ. Химиялық элементтер

2-топ. Радиактивтілік

3-топ. Радиактивті реакция теңдеулерін жазу


Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Химия есептер жинағы б/ша жаттығу жұмыстарын әрбір топ орындап және

түсіндіреді.

Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Радиактивті реакциялар және олардың тиісті реакция теңдеулерін жазуға тапсырма орындау


Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.












10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Квант саны. Паули принципі. Хунд заңдылығы. Клечковский заңдылығы.

Мақсаты :

Электронның атомдағы қозғалысын анықтайды және квант саны б/ша есептеулер жүргізіп, оны есеп шығаруда қолданады.


Күтілетін нәтиже:

Атом электрондар күйі мен қозғалысы, квант сандарын анықтау жөніндегі білімді практикада пайдаланады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.ЗаграничнаяХимия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§1.3- 5.№ 9,10


Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі

Атом құрыл. электронның атомдағы қозғалысы және күйі тақырыбы бойынша сұрақтар. «Миға шабуыл»

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.негізгі квант саны б/ша есептер шығару

1-топ. І период,

2-топ. ІІ период

3-топ. ІІІ период

4-топ. ІV период

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Период бойынша элементтердің электрондық формулаларын жазады

1-топ. І период

2-топ. ІІ период

3-топ. ІІІ период

4-топ. ІV период

түсіндіреді.

Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Электронның атомдағы қозғалысын анықтау және квант саны б/ша есептер шығару


Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.






10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы

Атом құрылысы туралы жаңа көзқарас. Электронның атомдағы қозғалысы және күйі.

Мақсаты :

Атом құрылысы туралыжаңа көзқарас жайлы білімдерін кеңейтеді. Электронның атомдағы қозғалысын анықтайды және олардың қаситтері жөніндегі білімді қалыптастырып, оны есеп шығаруда қолданады.


Күтілетін нәтиже:

Атом құрылысы тұрғысынан периодтық жүйе б/ша химиялық элементтердің атом құрамын анықтау, білімді практикада пайдаланады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.ЗаграничнаяХимия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

Электрондық оқулық.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия. (2жұлдыз 1тілек. )

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§1.1,2№6, 7


Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі

Атом құрылысы бойынша сұрақтар.

«Миға шабуыл»

Өткен жылғы білімін көрсете білді.

Ұжымдық жұмыс.

Түсіну


Оқулық бойынша топтық жұмыс.Атом құрылысы

1-топ. І пер,

2-топ. ІІ пер

3-топ. ІІІ пер

4-топ. ІV пер

Оқулық мәтінін игереді. Дәптермен жұмыс. Постерге жазады. Топтық жұмыс.

Қолдану


Период бойынша эементтер атом құрылысын анықтау

1-топ. І –ІІ пер

2-топ. ІІ пер

3-топ. ІІІ пер

4-топ.

түсіндіреді.

Интерактивті тақтада есептерді шығарады. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ жасаған постерлерін қорғайды және талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Пікірталасқа түсу.

Жинақтау

Деңгейлік тапсырмалар шешу.

Есептердің шығару жолдарын салыстырады. Жеке жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. 2 жұлдыз ,бір тілек

Бір- бірін бағалайды. Ойланып шешім қабылдайды.












10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.



Сабақтың тақырыбы

«Химиялық байланыс және заттардың құрылысы» тақырыбы бойынша есептер шығару

Мақсаты :

Химиялық байланыс және заттардың құрылысы туралы алған білімді есептер шығаруда қолданады.

Күтілетін нәтиже:

Химиялық байланыс және заттардың құрылысы туралы алған білімді жетілдіреді және оны практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

С. Бүтіншиев Химия негіздері және есептер мен жаттығулар. 2010 жыл.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия.

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§ 11, есептер жинағынан № 2-74, 2-75.








Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөліну.

Үй тапсырмасы «Химиялық байланыс және заттардың құрылысы» тақырыбы бойынша тест.

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсетеді.

Жеке жұмыс.

Түсіну


«Химиялық байланыстың қосылыстардағы маңызымен ролі.» туралы топтық жұмыс.

Сергіту сәті.

Интернеттен, қосымша әдебиеттерден алған материалдарды қолданады. Постерге жазады және қорғайды. Топтық жұмыс. Топтар бір- бірін бағалайды.

Қолдану


Есептер жинағынан есептер шығару:

1-топ. № 5-20.

2-топ. № 5-22

3-топ. № 5-23

Интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ өздері шығарған есептерді интерактивті тақтаға жазып, талдайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Жинақтау

Есептер жинағынан генетикалық өзгеріске жаттығулар орындау.

1-топ. № 5-45

2-топ. № 5-46.

3-топ. № 5-47

Топтық жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. Эссе жазу. «Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім»

Топ басшылары қорытындылайды.

10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.



Сабақтың тақырыбы

Тотығу тотықсыздану реакциялары

Мақсаты :

Тотығу тотықсыздану реакциялары туралы алған білімді есептер шығаруда қолданады.

Күтілетін нәтиже:

Тотығу тотықсыздану реакциялары туралы алған білімді жетілдіреді және оны практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

С. Бүтіншиев Химия негіздері және есептер мен жаттығулар. 2010 жыл.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия.

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§ № 7, 8.











Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасы «Химиялық реакциялардың жіктелуі» тақырыбы бойынша сұрақтар.

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсетеді.

Жеке жұмыс.

Түсіну


«Тотығу тотықсыздану реакциялары» туралы топтық жұмыс.

Сергіту сәті.

Интернеттен, қосымша әдебиеттерден алған материалдарды қолданады. Постерге жазады және қорғайды. Топтық жұмыс. Топтар бір- бірін бағалайды.

Қолдану


Есептер жинағынан есептер шығару:

1-топ. № 5-34.

2-топ. № 5-35

3-топ. № 5-38

Интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ өздері шығарған есептерді интерактивті тақтаға жазып, талдайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Жинақтау

Есептер жинағынан генетикалық өзгеріске жаттығулар орындау.

1-топ. № 5-41

2-топ. № 5-42.

3-топ. № 5-43

Топтық жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау. Эссе жазу. «Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім»

Топ басшылары қорытындылайды.

10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.



Сабақтың тақырыбы

Химиялық реакцияларлардың жіктелуі

Мақсаты :

Химиялық реакцияларлардың жіктелуі туралы алған білімді есептер шығаруда қолданады.

Күтілетін нәтиже:

Химиялық реакцияларлардың жіктелуі туралы алған білімді жетілдіреді және оны практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

С. Бүтіншиев Химия негіздері және есептер мен жаттығулар. 2010 жыл.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия.

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§ № 4, 5.











Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасы «Химиялық байланыс және заттардың құрылысы» тақырыбы бойынша сұрақтар.

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсетеді.

Жеке жұмыс.

Түсіну


«Химиялық реакцияларлардың жіктелуі» туралы топтық жұмыс.

Сергіту сәті.

Интернеттен, қосымша әдебиеттерден алған материалдарды қолданады. Постерге жазады және қорғайды. Топтық жұмыс. Топтар бір- бірін бағалайды.

Қолдану


Есептер жинағынан есептер шығару:

1-топ. № 6-12.

2-топ. № 6-15

3-топ. № 6-16

Интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ өздері шығарған есептерді интерактивті тақтаға жазып, талдайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Жинақтау

Есептер жинағынан генетикалық өзгеріске жаттығулар орындау.

1-топ. № 6-27

2-топ. № 6-26.

3-топ. № 6-28

Топтық жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау.

Топ басшылары қорытындылайды.

10- сыныптағы химия пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар.



Сабақтың тақырыбы

Тұздар балқымасы мен ертінділерінің электролизі.

Мақсаты :

Электролиз туралы білімді қалыптастыру;

Электролиздің мәнін, катодтық және анодтық процестерді түсіндіре білу, қорытындылай білу білім-білік дағдыларын жетілдіру, есте сақтау, электролизге есеп шығара білу қабілеттерін дамыту.

Күтілетін нәтиже:

Электролиздің мәнін, катодтық және анодтық процестер туралы алған білімді жетілдіреді және оны практикада қолданады.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

С. Бүтіншиев Химия негіздері және есептер мен жаттығулар. 2010 жыл.

Негізгі идеясы

АКТны қолдану; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Диалогты оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқуды және оқытуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар, постер, маркерлер, түсті қағаздар, стикерлер, желім, қайшы, магнитті тақта, магниттер.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.

2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша.

3. Рефлексия.

4. Үйге тапсырма.

Үйге тапсырма

§ № 4, 5.






Сабақтың барысы:


Блум бойынша

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті




Білу

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасы «Тотығу тотықсыздану реакциялары» тақырыбы бойынша жаттығулар береді.

Өткен тақырыптар бойынша білімін көрсетеді.

Жұппен жұмыс.

Түсіну


«Тұздар балқымасы мен ертінділерінің электролизі» тақырыбына слайдтар мен электрондық оқулықтан мағлұмат береді.

Сергіту сәті.

Тақырып бойынша мағлұматты дәптерлеріне жазады.

Қолдану


Есептер шығару:

1-топ. Mg+Cl2 ==MgCl2

Pb + HCl==PbCl2 + H2

2-топ. Al +O2 = Al2 O3

Mn + FeCl2 = MnCl2 + Fe

3-топ. Na + H2 = NaH Ca + H2O = Ca(OH)2 + H2


Тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. Топтық жұмыс.

Талдау

Әр топ өздері шығарған есептерді тақтаға жазып, талдайды.

Шешім шығарады, қорғайды, талдайды. Топтар бір- бірін бағалайды.

Жинақтау

Генетикалық өзгеріске жаттығулар орындау.

1-топ. Ca

2-топ. S

3-топ. Na

Топтық жұмыс.

Бағалау

Ой қозғау.

Топ басшылары қорытындылайды.

Тақырыбы

Тұздар балқымасы мен ертінділерінің электролизі.

уақыты

Білімділік мақсаты:

дамытушылық

тәрбиелік:

Электролиз туралы білімді қалыптастыру;

Электролиздің мәнін,катодтық және анодтық процестерді түсіндіре білу,қорытындылай білу білім-білік дағдыларын жетілдіру,есте сақтау,электролизге есеп шығара білу қабілеттерін дамыту; Сабақ уақытын бағалауға үйрету,еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.


Сабақ типі:

аралас


Сабақ өткізілу түрі:

Мұғалімнің түсіндіруі, 10-ЕТЖ-1, жаттығулар орындау, фронталды әңгімелесу.


Құралдар мен реактивтер:

Кітап, дәптер, интерактивті тақта, ХЭПЖ,10-ЕТЖ-1.


Ұйымдастыру

кезеңі:

(Сабақтың мақсаты мен кезеңдерін анықтау.)

-сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау ;

-оқушыларды психологиялық дайындау.

Амандасу.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сабақтың жалпы мақсатын ашу ,оны өткізу жоспарын көрсету.

1-2

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Сабақтың білімділік мақсаты:

-үй тапсырмасының дұрыс, толық орындалғанын тексеру ;

-білімдеріндегі кеткен кемшіліктерді,тапсырма орындау барысында қиындықтарды анықтау ;

-кеткен кемшіліктерді жою.

Айналымға берілген үй тапсырмасын тексеру:

1 есеп.

Берілгені: Zn, Al, S; v (S) =0,5 моль

Анықтау керегі.: m (S) Шешуі:

13,5г x

Zn + S = ZnS 2Al + 3S = Al2S3

2*27г/м 3*32г/м

m(S) = v*M =16г m(S) = 13,5г*3*32г/м : 2*27 Г/м=24 грамм

Жауап: 40 грамм.

----------------------- -------------------------- -------------------------

2.

Берілгені: 10 грамм құйма, 65 %Zn, 35 % Си, НС!

Анықтау керегі.: (тұз массасы)

Шешуі:

6,5 г у г

Zn + 2НСІ = ZnСІ2 + Н2 Си + НСІ -------------

65 г/м 136 г/м

10 грамда ----100%

Х грамда ----- 65 % х= 6,5 грамм

2. у = 13,6 грамм

Жауап: 13,6 грамм

5-7

Оқушылар ды білімді , саналы және белсенді түрде меңгеруге дайындау кезеңі:


1.Сабақ тақырыбын хабарлау.Оқушылармен біріге отырып сабақ мақсатын айқындау.

Жаңа материалды оқып үйренудің практикалық қажеттілігін көрсету. Оқушылардың алдына оқу проблемасын қою.Білімді жаңғырту. (Актуализация )

Білімділік міндеттері:

-оқушылардың білім алуға деген ынта-ықыласын жұмылдыру.

-оқушыларды білім алудың мақсаттарын анықтауға;

- оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы ,ой қорытындыларын жасауы,жалпылай және жүйелей білуі.

2.Оқыту проблемалары:

Электролиз

1.Білімді жаңғырту:

1.Фронталды әңгімелесу:

  • Металдарды сутекпен алу әдістерін сипаттаңдар.Қандай металдарды осы әдіспен алуға болады? (қорғасын,мыс, вольфрам, марганец, темір, кобальт, молибден, хром, титан)

  • Неге ауада қыздырғанда платина және күмістің массасы өзгермейді ,ал темір және мыстан жасалған заттардың массасы артады.Жауапты реакция теңдеулерімен дәлелдеңдер : (Себебі платина және күміс сумен әрекеттеспейді ал темір қыздырғанда сумен әрекеттесіп темір оксиді түзіледі,оксид және сутек)

  • 2.Іс жүзінде жүретін реакцияларды аяқтаңдар:

  • Mg+Cl2 ==MgCl2 4Al +3O2 ==2Al2O3

  • 2Na + H2==2NaH Ca + 2H2O ==Ca(OH)2 +H2

  • Mn + FeCl2==MnCl2 + Fe Pb + 2HCl==PbCl2 +H2

3-4

Жаңа сабақ түсіндіру кезеңі

Электролиздің мәні:

Тәжірибе қарастырайық. U-тәрізді түтікшені алып оған мыс (ıı) хлоридінің ерітіндісін құйып, әрбір иілімге көмір электродын салып, сымдарды ток көзіне қосып, өтетін процесті бақылаймыз.Аздан соң бір электродта мыс, ал келесісінде газ бөлінгенін байқаймыз. Иісі және сары жасыл түсі бойынша біз мұның-хлор екенін біле аламыз.Қорытынды: электр тогының әсерінен жаңа заттар-мыс және хлор түзілді, яғни химиялық реакция жүрді.

Бұны қалай түсіндіреміз?

Кернеу жоқ кезінде бұл иондар ерітіндінің барлық көлемінде бейберекет қозғалыста болады,бірақ электродтарды ток көзіне қосқанда, электродтардың біреуі теріс (катод),ал екіншісі-оң (анод)зарядталады. Катодқа оң Cu2+ иондары, ал анодқа теріс Cl- иондары бағытталады. Cu2+ иондары катодқа жетіп, одан электрондарды қабылдап, тотықсызданады да Cu атомдары электродтың бетіне қонады:

Cu +2e ------Cu катод мыс қабатымен қапталады

2Cl-2e-------Cl2 хлорид - ионы, анодқа, керісінше, электронды береді, тотығып атомға айналады.Соңғылары екі екіден қосылып молекула түзеді.

Электролиздің жинақталған теңдеуі:

CuCl2 ------Cu + Cl2

Электролит балқымасы немесе ерітіндісі арқылы тұрақты электр тогы өткенде электродтарда жүретін тотығу-тотықсыздану реакцияларын электролиз деп атайды.

2.Катодтық және анодтық процестер (кестеде)

Катодтық процесстер

Катодта иондардың тотықсыздану реті олардың стандарттық электродтық потенциалдар қатарындағы орнына тәуелді.Мұнда үш жағдай болуы мүмкін

Анодтық процесстер

Анодта жүретін реакциялардың сипаты су молекуласының қатысуына және анодтың қай заттан жасалуына тәуелді болады.Әдетте, анодтар еритін және ерімейтін деп екіге бөлінеді.Біріншісі-көмірден,графиттен, платинадан, екіншісі мыстан,күмістен,мырыш тан,кадмийден,никельден және басқа металдардан жасалады.

1.сутекке қарағанда үлкенірек стандарттық электродтық потенциалы бар катиондары электролиз кезінде катодта іс жүзінде толықтай тотықсызданады; (Cu2+-тан Au3+-ға дейін)

Ме + п е---------Ме

2. кішірек стандартты электродты потенциалы бар катиондары катодта тотықсызданбайды, олардың орнына су молекуласы тотықсызданады; (LI+-мен Al3+-ті қоса)

2 Н2О +2е ----Н2 + 2ОН

3.сутекке қарағанда стандарттық электродтық потенциалы аздау, бірақ алюминийден потенциалы үлкендеу (Al3+-ден H+-ке дейін) металдардың катиондары электролиз кезінде катодта су молекуласымен бір уақытта тотықсызданады: «Li. K. Na… Al» «Mn. Zn… H»

«Cu. Ag… Au.»

1.Ерімейтін анодта аниондардың немесе су молекуласының тотығуы жүреді.

S2-.I-.Br-.Cl-. SO2-4.NO3-.CO2-3.PO3-4 Ғ

иондардың тотығу реті

ерітіндіде оттекті қышқылдардың аниондары болса, онда анодта бұл иондар тотықпай су молекуласы тотығып оттекті бөліп шығарады.

2.Еритін анод өзі электролизденеді.

3.Мысалы:

************** Калий иодидінің KI ерітіндісі:

КАТОД АНОД

------------------- K + + I- -------------------

H2O

------------------- Н++ ОН- --------------------


2О +2е-----Н2 +2ОН- 2 I- -2е ------ I2

Жинақталған теңдеуі:

I + 2Н2О ------ H2 + I2 (крахмалмен дәлелдеу) + 2 КОН (фенолфталиенмен дәлелдеу)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Калий иодидінің балқымасы KI

КАТОД АНОД

------------------- K + I -------------------

К +е-----К 2 I -2е ------ I2

Жинақталған теңдеуі:

2К I (балқымасы) ----- 2K + I2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Натрий сульфаты ерітіндісі Na2 SO4

КАТОД АНОД

------------------- Na + SO4 -------------------

------------------- H2O --------------------

4НОH +4е-----2Н2 +4ОН 2НОН +4е--------О2 +4H+

тотықсыздану тотығу

Жинақталған теңдеуі:


2НОН------2 H2 + О2 ___________________ ___________________

4.Қолданылуы: кітаппан өз бетінше жұмыс- 141 бетті оқу.

Бұйымдарды электролиз әдісі арқылы металдармен қаптау тәсілі гальваностегия деп аталады (грекше «стеге»-қаптау).

Электролиз көмегімен кез келген дененің металдық көшірмесін алуға болады.Электрохимияның бұл саласын гальванопластика деп атайды.Бұл әдіспен баспаға арналған клише пластинкалар, радиотехникалық сұлбалар және т.б. жасайды.

Еритін аноды бар тұз ерітінділерінің электролизі кезінде анод материалының тотығуы (оның еруі) және анодтан катодқа металдың ауысуы бірге жүреді.Бұл қасиет металдарды электролиздік рафинирлеу (тазалау), металдардың бетін электрлік тегістеу осылай жүргізіледі.

14-15

Жаңа сабақты қалай қабылдағанын

алғашқы тексеру кезеңі:

Білімділік міндеттері:

- оқылған материалды оқушылардың дұрыс меңгергенін анықтау;

-алғашқы берілген түсінікте кеткен кемшілікті анықтау;

- кеткен кемшілікті жою жұмыстары;

Жаттығуды орындау.1-3 . 141 бет:

3

AgCl балқымасы: катод- Ag + 1е---Ag; анод - 2Cl - 2е----- Cl2

CuSO4 ерітіндісі: катод -Cu + 2е ---Cu;

анод - 4НОH +4е-----2Н2 +4ОН; 2НОН +4е--------О2 +4Н

жинақталған теңдеуі: CuSO4 + Н2О------- Си + Н2 + О2 + Н2SO4

KF балқымасы: катод-К + 1е---К; анод - 2 F- 2е----- F2

Жинақталған теңдеуі: 2KF -------- 2K + F2

Na2S ерітіндісі: катод-2О +2е-----Н2 +2ОН анод - S -2е---- S

Жинақталған теңдеуі: Na2S + 2 Н2О------- Н2 + S +2 NaОН




-тапсырмаларды оқушылар өз бетінше орындайтындай дәрежеге жеткізу;

-оқушылар білімі мен сыныптың ерекшелігіне қарай отырып тапсырманың күрделілігін анықтау;

  • 1.10-ППР-1 жаттығуларды ауызша орындау.1нұсқа, барлық нұсқаның №2тапсырмасын орындау (56бет) (нашар үлгерушілерге кеңес беру )

  • Темір қалайыға қарағанда белсендірек. Жоқ, мыс ионы одан да белсендірек.Мырыш ионы адн да белсенді.Иә, мүмкін.

  • Электролиз деген не??

  • Анодпен катодта қандай процестер жүреді??

  • Бұл неге байланысты?

6-7

Үй тапсырмасын беру кезеңі:

- Параграф 5.5.– оқу, №3-5. 141 бет жазбаша;

1-2










Сыныбы

10


Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Химиялық реакциялар және заттардың табиғаттағы айналымы.

Сілтеме

Н.Нұрахметов, Қ.Бекішов, Н.Заграничная Химия. 10-сынып. Алматы «Мектеп» 2014 жыл.

С. Бүтіншиев Химия негіздері және есептер мен жаттығулар. 2013 жыл.

Жалпы мақсаты

Табиғаттағы тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар туралы түсінік қалыптастыру

Күтілетін нәтиже

Табиғаттағы тірі организмдер туралы, адам организіміндегі химиялық элементтер жөнінде және тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар туралы түсінік қалыптасады

Негізгі идеялар

Өлі табиғаттан тірі ағзаларды өздеріне тән негізгі касиеттері аркылы бірден ажыратуға болады.

Құрал-жабдықтар:

АКТ, Д.И. Менделеев жасаған периодтық жүйесі.



Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

Топтық тапсырмалар, эссе жазу


Сабақ бойынша мұғалім жазбалары

Мұғалімнің іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, 3 топқа бөліп, тақатаға күннің ретін жазу



ІІ.Кіріспе бөлім

Жұптық жұмыс

1.7г темір күкіртпен әрекеттескенде түзілген темір (II) сульфидінің массасы (г) 11

2.325г мырыш тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілген сутегінің зат мөлшері (моль) 5





ІІІ. Негізгі бөлім

1.Тақтаға сабақтың тақырыбы жазылады.

2.Оқушыларға мәтін беріледі

3.Мәтінмен танысу тапсырылады

4.Мәтінмен танысып болған соң интернет желісі арқылы материалдар жинақтап, постер құрастырады

І-топ: «Табиғаттағы тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар» тақырыбын барлық ақпаратты түсіру арқылы

ІІ-топ:Схема арқылы

ІІІ-топ:Қима суреттерді жинау арқылы қорғау тапсырылады



Қорытынды бөлім

1.Тірі организмге оны өлі табиғаттан ерекшелендіретін қандай қасиеттер тән.

2.Тірі организмдер дүниесі - құрылымы және биосферадағы функциялық рөлі жөнінен тірі организмдердің ең ірі бірлестіктері тірі организмдер дүниесінің неше түрі сараланады

3.Оқушыларға эссе жазу тапсырылады.

«Табиғат-біздің анамыз» тақырыбында эссе жазу

Кері байланыс

Кейінгі оқу: Табиғаттағы тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар


Оқушылардың іс-әрекеті

Оқушыларға топқа бөлініп отырады және күн ретін тақтадан көшіріп алады




Оқушылар сан есептерін шығарып келесі жұптық парақшаларымен ауыстырып, жұмыстарды дайын жауап арқылы тексереді.

Есепті алынған критерий бойынша бағалайды.




1.Оқушылар тақырыпты жазып алады.

2.Мәтінмен танысып шығады

3.Топ ішінде талқылайды.

4.Өз жауаптарын ұсынады

5.Топ атынан баяндамашы қорғайды.

6.Топ жұмысын «екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды






Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Жасалған жұмысты топта талқылайды. Жақсы деп танылған жұмыс топ атынан оқылады. Оқушылар шапалақ ұру арқылы бағалайды.



Сабақ рефлексиясын жазады