Розробка уроку хімії,11 клас
Значення хімії в повсякденному житті
Мета:
узагальнити та систематизувати знання учнів про роль хімії в повсякденному житті;
сприяти формуванню власної позиції щодо місця хімії в житті людини;
продовжити формувати вміння учнів застосовувати теоретичні основи хімії в побуті;
сприяти зацікавленню учнів у вивченні хімії, посиленню практичної спрямованості хімічних знань.
Обладнання: стенди з демонстрацією матеріалів про значення хімії в житті людини; учнівські комп`ютерні презентації, навчальний відеофільм «Чистота вредит здоровью» (фрагмент); Інтернет, тестові завдання, предмети домашнього вжитку.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Хід уроку
І. Організаційний етап. Психологічний настрій.
Заплющте на хвилину очі. Уявіть себе на березі річки. Йде літній дощ. Послухаємо його шум. Подивимося на круги, утворені краплями дощу на поверхні води. Мільярди крапель падають на воду. Кожна виконує своє призначення так, ніби інших крапель немає поряд – круги розходяться від кожної краплі, не заважаючи один одному. Як приємно спостерігати. що ніхто нікому не може завадити виконувати його роботу. Я бажаю вам не тільки вдивлятися в оточуючий світ, але й бачити його, розуміти його мову, брати активну участь у його перетворенні. Для цього, перш за все, треба оволодівати знаннями. Успіхів вам!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка ДЗ.
Експрес – тест (додаток 1).
Інструктаж щодо виконання завдань тесту.
ІІІ. Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
Комп`ютерні презентації учнів «І хімія, і життя»:
Хімія побуту;
Фармація;
Косметика і парфумерія;
Сільське господарство;
Охорона довкілля;
Охорона держави;
Охорона життя.
Рецензії представлених презентацій.
Обговорення дискусійного питання «Як я проживу один день без використання предметів хімічних виробництв?»
Організація роботи (метод ПРЕС):
висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору? (… я вважаю, що…);
поясніть причину появи цієї думки (… тому що..);
використовуючи свій життєвий досвід, наведіть приклади, додаткові аргументи, факти, які демонструють ваші докази (… наприклад…);
узагальніть свою думку (… отже…, таким чином…).
Корекція висловлювань учнів.
Рольова гра з використанням моделей життєвих ситуацій.
Інструктаж вчителя, створення груп, розподіл ролей між учнями.
Ситуація 1. Уяви собі, що ти – Робінзон, який опинився на безлюдному острові. Лише жага до життя штовхає вперед. Пофантазуй щодо подальших дій з урахуванням сучасних знань з хімії та біології. Описані тобою явища поясни і підтвердь рівняннями реакцій.
Ситуація 2. Уяви собі, що ти – офіцер війська Олександра Македонського. Тяжкий поход в Індію…Хвороби на шлунково-кишкові захворювання, нестача їжі, води. Твоє взуття стало неприродним. Не сподівайся на щасливий випадок у вигляді каравану з різним скарбом та ліками. Пофантазуй щодо цього, використовуючи знання з хімії та біології. Підтвердь умовиводи формулами, рівняннями реакцій.
Ситуація 3. Ви – співробітники журналу «Велике прання». До вас завітав режисер фільму «Чистота вредит здоровью?!» і запросив на прем`єру. Прогляньте фрагмент фільму та підготуйте питання до прес – конференції з режисером. Чи можна приготувати мило або інші СМЗ в домашніх умовах? Які речовини треба взяти? Складіть рівняння відповідних реакцій.
IV. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання ( самоцінюванн) учнів. Рефлексія.
Схема рефлексії:
На уроці я:
V. Домашнє завдання:
1. Вивчити § 19.
2. Виконати домашнє експериментальне завдання «Виготовлення парфумерних засобів». Уявіть, що ви хімік – лаборант компанії з виробництва парфумів «Духмяна троянда». Візьміть м`яту, пелюстки троянди, жасмину, любистку тощо. Подрібніть їх. залити невеликою кількістю спирту. До утвореного екстракту додайте 2 – 3 краплі соку з цитринової цедри. Відфільтруйте. Налийте у флакон, дайте назву парфуму, зробіть оригінальну етикетку.
3. Підготуватися до уроку «Хімія та екологія» (за окремим планом).
Додаток 1
Експрес-тест
Варіант І
1.Природні матеріали, що використовуються у виробництві промислових продуктів є:
а) матеріалом; в) відходами;
б) сировиною; г) енергією.
2. Що може бути сировиною для виробництва сульфатної кислоти:
а) магнітний залізняк;
б) сильвініт;
в) пірит;
г) гіпс?
3. Комплексним використанням сировини вважають:
а) раціональне використання сировини;
б) комплексна переробка;
в) зменшення відходів;
г) переробка відходів;
д) захоронення відходів.
4. Методи добування енергії, коли один вид палива замінюють іншим, більш енергоємним, називають:
а) інтенсивними;
б) екстенсивними;
в) альтернативними;
г) не відновлюваними.
5. Як основу для виготовлення композитів використовують:
а) метали;
б) деревину;
в) полімери;
г) кераміку.
6. З яких органічних речовин добувають фенолоформальдегідну смолу? Напишіть рівняння реакцій.
7. Які речовини належать до допоміжної сировини? Наведіть приклади.
Які ви знаєте форми енергії?
Які речовини належать до металічних матеріалів? Наведіть приклади.
Які хімічні реакції лежать в основі виробництва чавуну та сталі?
Яку сировину вважають нерудною:
а) пісок;
б) апатити;
в) корисні копалини;
г) нафту,
д) магнітний залізняк?
12. Які ви знаєте неорганічні неметалічні матеріали? Наведіть приклади.
Варіант II
1. Речовини, що використовують для виготовлення будь-якого фізичного тіла називають:
а) матеріалом;
б) сировиною;
в) відходами;
г) корисними копалинами.
2. Сировину за складом поділяють на:
а) органічну;
б) неорганічну;
в) тверду,
г) рідку.
3. Не відновлюваними джерелами енергії вважають:
а) вугілля, нафту, газ;
б) сонце, вітер, воду;
в) деревину, сланці, торф;
г) землю, ядра атомів, підземне тепло.
4. Хімічні способи лікування різних хвороб розробила:
а) алхімія;
б) фармація;
в) ятрохімія;
г) біохімія.
5. Укажіть сплави на основі міді:
а) чавун;
б) бронза;
в) сталь;
г) дюралюміній.
Як сировина поділяється за складом? Наведіть приклади.
Які ви знаєте джерела енергії?
Що таке «композити»? Наведіть приклади.
З якої речовини добувають поліетилен?
10. Що використовують для виробництва нітратної кислоти в промисловості:
а) амоніак;
б) селітру,
в) пірит;
г) магнезит?
11. Які властивості характерні для полімерів:
а) висока стійкість;
б) добра розчинність;
в) добрі діелектричні та ізоляційні властивості;
г) висока густина?
12. Що таке «воднева енергетика»?