Урок Оксидтердің аталуы, алу жолдары

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


«Қаралды» «Келісілді» «Бекітемін»

Әдістемелік бірлестігінің директордың ғылыми- №24 орта мектеп

отырысында әдістемелік ісі жөніндегі директоры:

хаттама №____ орынбасары: _________ Ғ.Н.Сүндетов

_________ _______ А.С.Кошкимбаева

«___»____ 2016ж «___»____ 2016ж «___»____ 2016ж











Карта: Алгоритм

Сабақтың тақырыбы: Оксидтердің жіктелуі, аталуы, алу жолдары, химиялық қасиеттері.

Пәні: Химия

Сынып: 8 «А»

Пән мұғалімі: Ибраимова У.А.





















2015-2016 оқу жылы

Күні: 18.04.2016ж Пәні: химия Сыныбы: 8 «А»

Сабақтың тақырыбы: Оксидтердің жіктелуі, аталуы, алу жолдары, химиялық қасиеттері.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың оксидтердің жіктелуі, алынуы, химиялық қасиеттері туралы білімдерін қалыптастыру.

Сабақтың міндеті:

Білімділік: Оқушыларға оксидтер ұғымы туралы мағлұмат бере отырып, оларды атауларымен ажырата білуге, реакция теңдеулерін теңестіре білуге баулу.

Дамытушылық: Оқушылардың ықыласы мен белсенділігін арттыру. Тәжірибе жасау икемділіктерін, танымдық қабілеттерін, пәнге қызығушылықтарын дамыту.

Тәрбиелік: Өздігінен талпынып, жауапкершілікпен сезінетін саналы, өнегелі ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақта қолданылатын технология: «Биоақпараттану және Синергетика»

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

  1. Көшбасшы сыныптастарына тілек білдіреді.

Оқушылар санын белгілеу (қанша оқушы 5 деген баға алады), 63 пайызға қанша оқушы «5» деген баға алғанда жететіндігімізді хабарлау.

Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсатын айту, түсіндіру.

Баған түрінде түсіндіру

Уақыт 1 түсіндіру уақытын жазу

Уақыт 2

Уақыт 3

Тақтада Жылдамдық –

Зейін –

Есептеу –

Шешу –

Сөздері тұрады. Мұғалім әр цикл бойынша жазып отырады.

(Оқушы алдында схема жатады.)

[pic] [pic]

1 – цикл «Байқау». Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру. Оқушылар бірдей бір шапалақ ұрады. 1-цикл «Байқау» сөзін дәптерге жазады және жұмысқа кіріседі.

1-цикл «Байқау»

Үш тапсырма орындайды. ТКШ-АКШ-ЖКШ (5 бала + 30 секунд)

Белгісіз заттарды тауып, теңдеуді теңестіріңдер:

Айналымдарды жүзеге асырыңдар

SO2, Na2O, CaO


SO3 + H2O → x


P → P2O5 → H3PO4 → Na3PO4

Ұғымды ұйымдастыру.

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады. Мұғалім дұрыс жауабын тақтаға жазады. Оқушылар тексереді.

Мұғалім ТКШ-? бала, АКШ-? бала, ЖКШ-? бала санын санап жазады. Оқу сапасын анықтайды. 63% -ға жетпеген есептерді мұғалім қайта түсіндіреді.

2 – цикл «Бекіту». Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру. Қабылдауды ұйымдастыру.

Оқушылар бірдей екі шапалақ ұрады. 2-цикл «Бекіту» сөзін дәптерге жазады және жұмысқа кіріседі.

2-цикл «Бекіту»

Үш тапсырма орындайды. ТКШ-АКШ-ЖКШ (5 бала + 30 секунд)

Белгісіз заттарды тауып, теңдеуді теңестіріңдер:

Айналымдарды жүзеге асырыңдар

BaO, FeO, NO2


Ka2O + H2O → x


Al → Al2O3 → K3AlO3

Ұғымды ұйымдастыру.

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады. Мұғалім дұрыс жауабын тақтаға жазады. Оқушылар тексереді.

Мұғалім ТКШ-? бала, АКШ-? бала, ЖКШ-? бала санын санап жазады.

Оқу сапасын анықтайды. 63% -ға жетпеген есептерді мұғалім қайта түсіндіреді.

3 – цикл «Есте сақтау». Оқушылардың субьективті тәжірибелерін өзектендіру.

Қабылдауды ұйымдастыру.

Оқушылар бірдей үш шапалақ ұрады. 3-цикл «Есте сақтау» сөзін дәптерге жазады және жұмысқа кіріседі.

3-цикл «Есте сақтау»

Үш тапсырма орындайды. ТКШ-АКШ-ЖКШ (5 бала + 30 секунд)

Белгісіз заттарды тауып, теңдеуді теңестіріңдер:

Айналымдарды жүзеге асырыңдар

Fe2O3, CO2, Cr2O3

ZnO+ KOH → x + H2O

Mg →MgO → MgCl2 → Mg(OH)2

Ұғымды ұйымдастыру.

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады. Мұғалім дұрыс жауабын тақтаға жазады. Оқушылар тексереді.

Мұғалім ТКШ-? бала, АКШ-? бала, ЖКШ-? бала санын санап жазады. Сабақтың оқу сапасын анықтайды.

Үй тапсырмасы.§45. 7-8 жаттығулар