Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:Қышқылдар, құрамы, алу жолдары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты:Қышқылдар туралы маліметтер бере отырып, олардың құрамы және алу жолдарымен таныстыру
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың сана сезімін, ойлау қабілетін,білімі мен біліктілігін, таным қабілетін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Сабақ барысында оқушыларды ұқыптылыққа, жинақтылыққа,жауапкершілікке қорытындылай білуге үйретіп, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақ көрнекілігі: Менделеевтің периодтық жүйесі,схемалар,кестелер.
Сабақтың өтілу барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Еске түсіру
ІІІ. Жаңа сабақ
ІV. Бекіту
V. Үйге тапсырма
VІ. Бағалау
Сабақтың барысы:
ІІ. Еске түсіру. Өткен тақырыптарда қышқыл деген сөзді жиі кездестірдіңдер. Табиғатта кездесетін қышқылтым дәмі бар қымыз, шұбат, алма, лимон, т.б заттар бәріңе таныс.Ал олардың құрамында қышқыл болады.Сұйылтылған сірке қышқылы тамақ өнеркәсібінде жиі қолданылады.
ІІІ.Жаңасабақ.Қышқыл химиялық қосынды,көк [link] кеңсе желіміне концентрлі тұз қышқылымен әсер етіп көрсетеміз.
Na2SiО3+ 2HCl = H2SiO3↓ + 2NaCl
ІV. Бекіту
Қышқылдардың құрамына сутек атомы және қышқыл қалдығы кіреді.Қышқыл құрамына кіретін сутек атомының санына қарай олар: бір-, екі-,және үш негізді болып бөлінеді.Қышқылдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасының ережесін мұқият сақтаған жөн.Қышқыл әсерінен күлгін лакмус және сары метилоранж қызарады. Қышқыл дегеніміз – құрамында металл атомдары мен орын алмастыруга бейім сутек атомдарынан және қышқыл қалдықтарынан тұратын күрделі қосылыс. Қышқыл ерітінділерде түсін озгертетін заттарды индикаторлар деп атайды
V. Үйге тапсырма: §33 оқып келу. 5, 6, 7 - тапсырмалар
VІ. Бағалау