Сыныбы: 8 «А» Күні: 18.11.2015ж Пәні: Химия Пән мұғалімі: Қ. Ақтанова
Сабақтың тақырыбы: Д.И.Менделлевтің периодтық заңы
Сабақтың мақсаты: Химиялық элементтедің периодтық жүйесі, периодтық заңның мәнін, оның негізгі қағидаларын және әрбір элементке тән химиялық қасиеттерін ,олардың периодта орналасуына байланысты білімдерін дамытатын болады
Күтілетін нәтиже: Оқушылар периодтық заңның мәнін, оның негізгі қағидаларын және әрбір элементке тән химиялық қасиеттерін ,олардың периодта орналасуына байланысты екендігін біледі.Период бойынша химиялық элемент атомдарының өзгеру себебін талдап,айырмашылығы мен ұқсастығын ажыратады.
Сабақтың әдісі: АКТ: слайд, топтық жұмыс, жеке жұмыс, оқыту үшін бағалау: «2жұлдыз, бір ұсыныс», «смайликтер», «бағалау кестесі», «алақан» арқылы, кері байланыс
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру 3 мин
Мұғалім сөзі
Топтастыру
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу
Мозайка қиындылары арқылы топқа бөлу әдісін жүргізу
Смайликтер арқылы көңіл-күйді білдіру.
Мозайкада жазылған сөздер арқылы топқа бөлінеді.
Негізгі кезеңі
Сабаққа қызыңушылыңын арттыру 12мин
Үй тапсырмасын сұрау: Химиялық элементтерді жіктеудегі алғашқы қадамдар.
1)Төртінші артық
2) айқыштар мен нөлдер ойыны
Есептіңіз: 1.Реакция теңдеуін құрастырып, теңестіріңіз: а) Алюминий + оттек
2. 240г магний оттекпен әрекеттескенде қанша грамм магний оксиді түзіледі?
[pic]
(ОүБ алақан арқылы)
Топтастыру
Оқушыларға ой түйін жасауға ықпал жасау.
А) Н,Не,Ne,Ar
Ә) Н,Li,Be,B
Б) Fe,Co,Ni,Ar
В) F,Cl,Mn,Br
Мозайка қиындылары арқылы топқа бөлу әдісін жүргізу
Оқушылар берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды.
1.4Al + 3O2 = 2Al2O3
2.Бер: m(Mg)=240г
Т/к: m(MgO)=?
Шешуі:
2Mg + O2 = 2MgO
M(Mg) = 24г/моль М(MgO) = 24+16=40г/моль
m (Mg) 24г/моль * 2моль = 48г
m(MgO) = 40г/моль * 2моль = 80г
х = 240*80/48 = 400г
Ж: 400г магний оксиді түзіледі
Мозайкада жазылған сөздер арқылы топқа бөлінеді.
Сабақтың тақырыбын жазады.
Мағынасын ашу 15 мин
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі бойынша топтарға тапсырмалар беріледі
(ОүБ сэнгвич әдісі)
Әр топты берілген тапсырмалары бойынша тыңдау.
Оқушылар топта ойласады. Проблемалық сұрақтарға жауап беру үшін оқушылар алған білімдерін қолдану және толықтыра түсу үшін кітапханаға, интернетке барып дайындалады. Шығармашылықпен тәуелсіз зерттеушілер, факт жинаушылар, суретшілер, ақын-жазушылар жұмыс жасайды. Осы жұмыстарын презентация арқылы қорғайды. Бірін-бірі тыңдап, қайталамайды. Пікірлерін бағалап, олар туралы жазғанын тақтаға іледі.
Білімді жүйелеу және жинақтау 10мин
«Карусель» әдісі(жеке жұмыс)
Ұпай 5 ұпай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(ОүБ өзін – өзі бағалау)
1.Д.И.Менделлев өз кезінде белгілі болған элементтердің қалай орналастырды?
2.Салыстырмалы атомдық массаларының өсу реті бойынша орналасқан элементтердің химиялық қасиеттерінің өзгеруі
3.Литийден фторға дейін элементтердің қандай қасиеттері кеміп, қандай қасиеттері артады?
4.Салыстырмалы атомдық массалары өскен сайын элементтер қатарында литийден көміртекке дейін валенттіктері қандай болады?
5.Период дегеніміз...
6. Периодтың бөлінуі
7.Химиялық элементтердің жіктелуі
8.Галогендер сөзінің мағынасы
9.Сілтілік металдарды ата
Оқушылар жауабын бақылау
Оқушылар өз шешімдерін жазады.
Қорытынды 3мин
Периодтық жүйе (тірек-сызбасы)
Кері байланыс
Жарасйыңдар балалар!
Өз – өздерін бағалайды
Үйге
2 мин
Д.И.Менделеевтің периодтық заңы, шығрамашылығы
Оқушыларды шығармашылыққа баулитын тапсырма
Шығармашылықпен жұмыс жүргізеді.