Сабақ №55
Пәні: Химия.
Сынып: 8 сынып.
Күні: 2.04.16.
Сабақтың тақырыбы: Галогендер және олардың маңызды қосылыстары.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға галогендер-фтор, хлор, иод, бромның таби
ғатта кездесуі, алу жолдары, физикалық және химиялық қасиеттері, маңызды
қосылыстары туралы білім қалыптастыру, галогендердің медицинадағы маңы
зын түсіндіру, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
А. Оқушыларда галоген, оның маңызды қосылыстары туралы дағды қалыпта-
сады.
Ә, Шығармашылық тапсырмалар арқылы баланың шапшаң ойлау қабілеті да-
Миды.
Б. Галогендер, олардың қосылыстарының медицинадағы маңызын біледі. Сто
ға машықтанады.
Сабақтың типі: жаңа тақырыпдты меңгерту сабағы.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабаққа кіріктірілген модуль: АКТ, СТО, ОҮБжОБ.
Бағалау: ӨӨБ, ОБ.
Деректер: тақта, стикерлер, смаилик, бағалау парақшасы.
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», «Кім алғыр» әдісі, Кубизм әдісі, Кері байла-
ныс, Семантикалық карта.
Ұйымдастыру кезеңі 2мин
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
А.Оқушылар назарын сабаққа аударту, психологиялық ахуал туғызу.
Ә. Түстер арқылы топтарға бөлу.
Психологиялық ахуал.
Топқа бөліну.
Үй тапсырмасын
тексеру 10мин.
«миға шабуыл»
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар
беру. Карточка тарату.
А. Натрий, табиғатта таралуы
Ә. Натрийдің физикалық, химиялық
қасиеттері.
Б. Натрийдің атом құрылысы,қосы-
лыстары .
Мұғалім берген
Тапсырманы орын- дау. Әр топ өз білгендерін СТО арқылы нақты дә-
лелдермен жауап береді. Карточка-
мен жұмыс..
«Кім алғыр» әдісі
5мин
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқу- шыларға ой қозғау мақсатында өткен
тақырыпты еске түсіруге байланысты
бірнеше сұрақтар дайындау.
А. Сілтілік металдар
Ә. С. м. тотықсыздандырғыштық қаси
еті.
Б. Натрийдің табиғи қосылысы- нат-
рий хлоридінің NaCL-нің адам үшін
маңызы қандай?
В. «Галит» деген не, ол қалай пайда
болады?
Оқушылардың мұндағы мақсаты сұрақтарға жауап
беріп, өз ой пікір
лерімен санаса бі- лу.
Мағынаны тану
Жаңа сабақ
Оқулықпен жұмыс
15мин.
Кубизм әдісі 4мин
Семантикалық карта 4мин
Жаңа тақырыпты топтарға бөліп оқу-
ға тапсырма беремін:
1топқа:
Галогендердің атом құрылысы, таби-
ғатта таралуы, алынуы.
2топқа:
Галогендердің қасиетт. , қолданылуы.
3топқа:
Хлорсутек. Тұз қышқылы.
Әр топқа кубикте жазылған сұрақтар
беру:
1топқа:
Фторды алғаш рет қай ғалым ашқан?
Оның организмде маңызы қандай?
2топқа:
Хлор қайда қолданылады?
3топқа:
Иодты қай химик ашты? Иодтың ор-
ганизмдегі және медицинадағы маңы
зы қандай?
Оқушылар мәтінді оқып, әр топ
сұрақтар бойынша
өз ойларын ортаға салып,талқылайды.
Кубиктегі сұрақтар
ға жауап беру.
Бағалау 2мин
Үйге тапсырма 1мин
Кері байланыс
2мин
Семантикалық карта
«Галогендер».
қосылыс
НСLО
КС L ∙Мg CL2∙6H2O
CaF2
HCL
ALF3∙3NaF
NaCL∙KCL
Карналлит
+
Сильвинит
+
Хлорлылау
Қышқыл
+
Шпат
+
Криолит
+
Тұз қышқылы
+