Қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, алу.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ: №58

Сыныбы: 8сынып

Пәні: Химия

Күні: 11.04.16

Тақырыбы: Қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, алу.


Мақсаты: Оқушыларға қышқылдардың номеноменклатурасы туралы ғылы- ми тұрғыда білім қалыптастыру, оқушылардың ойлау қабілетін саналылы-

лығын, өз пікірін ашық жеткізу мүмкіндіктерін дамыту, оқушыларды патри-

оттық сезімге баулу.


Күтілетін нәтиже:

А. Оқушыларда қышқылдардың құрамы, ноиенклатурасы, жіктелуі, алынуы

туралы дағды қалыптасады.

Ә. Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеп ізденуі нәтижесінде ойпау қабілеті

дамиды.

Б. СТО-ға машықтанады.


Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы.

Сабақтың түрі: Аралас.

Сабаққа кіріктірілген модуль: АКТ, СТО, ОҮБжОБ.

Бағалау: ӨӨБ, ТБ.

Деректер: Тақта, стикерлер, бағалау парақщалары.

Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», Семантикалық карта, Көкпар, Сиқырлы таяқ

ша, Кері байланыс.

Сабақтың

барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру

кезеңі 2мин

А. Оқушылар назарын сабаққа

аударту.

Ә. Психологиялық ахуал орна-

ту.

Б Топқа бөлу.

Психологиялық ахуал.

Топқа бөліну.

Үй тапсырмасын

тексеру 10мин

«Миға шабуыл»

Үй тапсырмасы бойынша сұ-

рақтар беру. Карточка тарату.

1.Қышқылдық оксидтердің

сумен, негізбен әректтесуі

2. Негіздік оксидтердің сумен

негіз түзуі, қышқылмен әрек-

еттесіп тұз және су түзу реак-

ция теңдеуін жаз.

3. а) Негіздік оксид пен қыш-

қылдық оксидтің өзара әре-

кеттесіп, тұз түзу реакция

теңдеуін жаз.

ә) Екідайлы оксидтердің сіл тімен, қышқылмен реакция теңдеуі

5-10 есептерді тексеру.


Мұғалім берген тапсыр-

маны орындау. Топ бо-

лып СТО арқылы нақты

дәлелдермен жауап беру

Мағынаны тану

Оқулықпен

жұмыс 15мин






Көкпар ойыны

5мин








Семантикалық

карта 5мин







Жаңа тақырыпты бөліктерге

бөліп, оқуға беру:

1топ: Қышқылдардың құрамы,

номенклатурасы.

2топ: Жіктелуі.

3топ: Алынуы.


Жылдамдыққа сұрақтар беру.


1.Қышқылдар табиғатта қайда

кездеседі?

2.Қандай ұшқыш қышқылдар-

ды білесіңдер?

3. Қышқылдың әсерінен лак-

мустың түсі қалай өзгереді?



Оқушыларға семантикалық

карта ұсынылады.

Оқушылар мәтінді оқып

әр топ сұрақ бойынша өз ойларын ортаға сал-

ып талқылайды.




Оқушылар жылдам жау-

ап беруге тырысады,

жылдам жауап берген-

дерге смайлик.







Оқушылар топ болып

семантикалық картаны

белгілейді

Бағалау: 2мин


Үйге тапсырма:

1мин




«Сиқырлы

таяқша» 2мин







Кері байланыс

3мин


Бағалау парақшасын тарату.


§47, №1,2.





Сиқырлы таяқшаны жағалата

отырып, оқушының қорытын-

ды пікірін тыңдау.






Оқушыларға кері байланыс сұ-

рақтарын қоямын.

-Бүгінгі сабақ ұнады ма?

-Өз жұмысыңа көңілің толды

ма?

-Сабақты қаншалықты түсін-

дің?



Өздерін-өздері бағалай-

ды.


Оқушылар үй тапсырма-

сын күнделіктеріне жа-

зып алады.


Тақырып бойынша пікір

айту.




Семантикалық карта

«Қышқылдар»



Н3РО4


НСL

НNО3

Н2S О4

Н2СО3

Азот қышқылы






Тұз қышқылы






Күкірт

қышқылы







Фосфор

қышқылы






Көмір

қышқылы