Оксидтердің жіктелуі, химиялық қасиеттері алынуы.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Сабақтың тақырыбы: Оксидтердің құрамы, қасиеттері, жіктелуі және алынуы.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға оксидердің құрамы, қасиеттері, оксидтердің бір-бірінен айырмашылығы, қолданылуы тура-лы түсіндіру, оксидтерді жіктеуге, салыстыруға, химиялық реакция теңдеулерін жазып, теңестіре білуге баулу.

2. Оқушылардың іскерлігін, өз бетімен ізденуін, ой-өрісін, шығармашылық мүмкіндігін дамыту, ғылыми көзқарасын қалыптастыру.

3. Өз бетімен жұмыс істеп,өз білімін өзі тексеріп, бағалай білуге үйрету. Өздігінен талпынып,жауапкершілікпен сезінетін саналы, өнегелі ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: таблицалар, тірек-сызбанұсқаулар, үлестірме тест сұрақтары, интерактивті тақта..

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап өзін өзі бағалау, жеке және топтық жұмыс.


Сабақтың барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу.
II. Үй жұмысын сұрау. Тест сөзжұмбақ
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Тақырыпты кесте бойынша түсіндіремін
V. Тапсырмалармен жұмыс.

Бүгінгі сабақта кездесетін термин создер.

1. оксидтер – оксид - oxide

2. қышқылдар – кислоты - acids

3. негіздер – оснований - grounds

4. тұздар – соли- salts


Сабақтың барысы


І. Ұйымдастыру кезеңі (1-2мин) амандасу, балаларды түгендеу


ІІ. Үй жұмысын тест жұмысы, сөзжұмбақ арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша білімдерін тиянақтау.


Тест.

  1. Нағыз типтік белсенді металл?

а) хром

б) натрий

в) иод


  1. Біреуі оттек болып келетін қосылыстар

а) оксидтер

б) тұздар

в) қышқылдар


  1. Галогендер дегеніміз не?

а) Металдармен тікелей әрекеттесіп,тұз түзетін қосылыс

б) Біреуі оттегі болып келетін қосылыс

в) Металл атомы мен күрделі қышқыл қалдығынан тұратын зат


  1. Н24 құрамындағы қышқыл қалдығының валенттілігі.

а) ІІІ

б) І

в) ІІ


5. Сілтілік металдар

а) Be,Mg,As,Sr

б) Li,Na,K,Rb

в) Cu,Cd,Hg,Au


6. Ас тұзы мен сода және медицинада пайдаланатын элемент

а) алтын

б) хлор

в) куміс


7. Ингибитор дегеніміз не?

а) күкіртті газ

б) сөндірілмеген әк

в) реакцияның жүруін баяулататын зат


8. Ең жеңіл газ

а) мыс

б) сутегі

в) оттегі


9. Тістің эмальнда болатын элемент

а) кальций

б) фтор

в) азот


10. Периодтық жүйені жасаған ғалым?

а) Бекетов

б) Пруст

в) Менделеев


Жауабы:









СӨЗЖҰМБАҚ



а

с

т

ұ

з

ы


  1. Ең қатты элемент.

  2. 1 ші топтың 2 ші периодында орналасқан элемент?

  3. Сарғылт жасыл түсті, тұншықтырғыш өткір иісті газ.

  4. Алғашқы көмек көрсетілгенде қолданылатын элемент.

  5. Хлорды ең алғаш рет 1774 жылы ашқан швед ғалымы?

  6. Тұрмыста өте коп қолданатын натрийдің қосылысы?

Осымен оқушылардың үй жұмысын аяқтап, жаңа сабаққа кошеміз.


ІІІ. Жаңа сабақ


Кейбір заттар құрамы мен құрылысының ұқсастығы жағынан бір клксқа топтастырылған. Соның бірі оксидтер. Оксидтер дегеніміз- біреуі оттек болып келетін екі элементтен құралған, биэлементті қосылыстар.

Жалпы заттар екіге бөлінеді;

Заттар

[pic] [pic]


Ж [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] ай заттар Күрделі заттар




Металдар бейметалдар оксидтер негіздер қышқылдар тұздар

Na, Ca, K S, C, N Na2О NаОН Н2SО4 Nа2SО3

[pic] [pic]

[pic]


негіздік оксидтер қышқылдық оксидтер

С [pic] [pic] а О Са (ОН)2 SO3 H2SO4`

С [pic] [pic] uО Сu (OH)2 P2O5 H3PO4

C [pic] [pic] rO Cr (OH)2 СrO3 H2CrO4

M [pic] [pic] nO Mn (OH)2 Mn2O7 HMnO4

Оксидтердің жіктелуі схема бойынша көрсететін болсақ;

О [pic] [pic] [pic] КСИДТЕР



Негіздік оксидтер Екідайлы оксидтер Қышқылдық оксидтер

[pic] [pic] [pic]



СаО – калций оксиді AI2O3-алюминий оксиді SO3- күкірт оксиді

CиO – мыс оксиді ZnO – мырыш оксиді Р2О5- фосфор оксиді



Қорытындылай келе біз металдардан түзілген негіздік оксидтер негіздерге сәйкес келетінін,.ал бейметалдардан қышқылдық оксидтер түзілетінін білдік. Оқушылыр дәптерге жазып алады.

Келесі оксидтердің қасиеттеріне тоқталып өтейік.


Оксидтердің қасиеттері

Оксидтердің бәрі суда ерімейді. Негіздік оксидтердің ішінде калий оксиді, натрий оксиді, барий оксиді сумен шабытты реакцияға түседі.

Көптеген металдардан туындаған оксидтер; мыс; су түзбейді.


Негіздік оксидтерге тән қасиеттер.

1. Негіздік оксидтер сумен әрекеттесіп, сілті түзеді:

Na2O + H2O = 2NaOH

2. Негіздік оксидтер қышқылдармен тұз және су түзеді:

MgO + H2SO4 = MgSO4+H2O

3. Негіздік және қышқылдық оксидтер өзара әрекеттесіп тұз түзеді:

CaO + CO2 =CaCO3


Қышқылдық оксидтерге де осындай үш түрлі қасиет тән.

Қышқылдық оксидтер сумен әрекеттескенде оттекті қышқыл түзеді.


1. Қышқылдық оксидтер: SO3 + H2O = H2SO4

2. Қышқылдық оксид сілтімен әрекеттесіп, тұз және су түзеді:

2NaOH + SO2 = Na2SO3 + H2O

3. Қышқылдық оксидпен негіздік оксид өзара әрекеттескенде тұз түзіледі:

SiO2 +CaO = CaSiO3


Екідайлы қасиет корсететін оксидтер: ZnO, Al2O3, Cr2O3, BeO жатады. Олар суда ерімейді қатты күйде болады. Мұндай оксидтер қышқылдармен де, негіздермен де реакцияға түсе алады.


Мыс: мырыш оксидінің ақ түсті ұнтағына күкірт қышқылының ертіндісін құйса мырыш сульфаты мен су түзіледі. ZnO + H2SO4 = ZnSO4 + H2O

Реакция теңдеуін дәптерге жазу.

Бұдан шығатын қорытынды оксидтердің химиялық қасиеттері сумен әрекеттесетін және әрекеттеспейтін оксидтердің бар екендігін көрсетеді.


Келесі оксидтердің алынуы бірнеше жолы бар; жай және күрделі заттар жанғанда, ерімейтін негіздерде,оттекті қышқылдарды қыздырғанда.

Оксидтердің алынуы

1. Жай заттардың оттекпен тікелей әрекеттесуі арқылы

C + O2 = CO2

2. Оксидтерді әрі қарай тотықтыру арқылы

4FeO + O2 = 2Fe2O3

3. Суда ерімейтін негіздерді қыздыру

Cu(OH)2 = CuO + H2O

4. Тұздарды қыздырып айыру арқылы

CaCO3 =CaO + CO2

Қорытындылай келсек көптеген оксидтер беймолекулалық құрылымды болып келеді. Ондай оксидтер қалыпты жағдайда қатты күйде болады. Кейбіреулері сұйық немесе газ күйінде болады.

Келесі тарауымыз тапсырмаларды орындау.


IV. Бірінші тапсырма

1. Мына оксидтерді жіктеп, аттарын атаңдар

Өз бетінше жаңа тақырыпты меңгерту. Бұл тапсырма плакатқа орындалады. Екі топқа беріледі.

CO2, SiO2, MnO2, CrO3, BaO, P2O5, AI2O3, Cr2O3, SO3, Na2O


Жауабы:

I – топ II- топ

Металл оксиді Бейметалл оксиді

MnO2 - марганец диоксиді CO2 – көміртек диоксиді

BaO – барий оксиді SiO2 – кремний диоксиді

Cr2O3– дихром триоксиді SO3-күкірт триоксиді

AI2O3 – диалюминий триоксиді CrO3– хром триоксиді

Na2O - динатрий оксиді P2O5 – дифосфор пентаоксиді



2. Жұптық жұмыс (оқушылар бірлесе отырып реакция теңдеулерін аяқтайды) дәптерге орындайды. Оксидтердің реакция теңдеуін аяқтау


1 [pic] ) P2O5 + ...... H3PO4

[pic] 2) Na2O + …… NaOH

[pic] 3) K2O + …… KCI+H2O

[pic] 4) PH3 +…… P2O5+H2O

[pic] 5) SO3 + …… Na2SO4+H2O

[pic] 6) CaO + …… CaSiO3


Жауабы: (дұрыс жауаптары арқылы білімдері тексеріліп бағаланады)


[pic] 1) P2O5 +3 H2O 2 H3PO4

[pic] 2) Na2O + H2O 2 NaOH

[pic] 3) K2O +2Н СI 2 K СI + H2O

[pic] 4) 2 PH3 +4 O2 P2O5+3 H2O

[pic] 5) SO3 + 2 NaOH Na2 SO4+ H2O

[pic] 6) CaO + SiO2 CaSiO3


3. Топ жұмысы

Топ жұмысы бойынша оқушылар айналуларды іске асырады. Есеп екі топқа берілген


І [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] топ 1) Cu CuO CuSO4 Cu(OH)2 CuO Cu


І [pic] [pic] [pic] І топ 2) P P2O5 H3PO4 Ca3(PO4)2


Жауабы:


І топ

1) 2Cu+ O2 = 2 CuO

2) CuO+H2SO4 = CuSO4+H2O

3) CuSO4+2NaOH = Cu(OH)2+Na2SO4

4) Cu(OH)2 = CuO+H2O

5) 2CuO = 2Cu+O2


II топ


1) 4P+5O2 = 2P2O5

2) P2O5+3H2O = 2H3 PO4

3) 2H3 PO4 + 3Ca(OH)2 = Ca3PO4+6H2O




Бер: mcp = 400


ωcp = 9%


т/к: m/е.з/.-?

m/су)-?









m(e. з)

c [pic] = •100%

m(ep)


ω•mep 400г • 9% 3600

m [pic] [pic] [pic] ep. з = = = = 36 г

100% 100% 100


400 г ер – 36г тұз = 364г су. Жауабы: m(су)=364 г m(тұз)-36г



4. Қима қағазбен жұмыс Сандық есеп


5. Сабақты қорытындылау. Шығармашылық жұмыс

Екі топқа тапсырмалар беріледі. Мына кестеден оксидтердің формуласын құрастыру. Пирамида


[pic]


Жауабы: CaO, SO2, Na2O, Fe2O3, LiO, ZnO, N2O5, P2O5, Ai2O3, K2O,MgO, CO2, Ag2O, N2O5, BaO.

Дұрыс әрі ең көп оксидтердің формуласын құрастырған оқушылар бағаланады.

Оқушылар әр түрлі жұмыс формаларын орындау кезінде алған бағаларын өзін-өзі бағалау карточкаларын қояды.


Өзін-өзі бағалау карточкасы





Орындалатын жұмыс

Тест

Сөзжұмбақ

Жаңа сабақ

Тапсырма

Жұптық жұмыс

Топпен жұмыс

Шығармашылық жұмыс

Баға

























6. Бекіту. Сабақта алған білімдерін стикер арқылы жазып тақтаға ілу.

7. Үйге: Оксидттердің қолданылуын оқу, кесте сызу. 9, 10 есептерді шығару