Агульная характарыстыка арганічных злучэнняў
Мэта: сфарміраванасць уяўленне аб складзе і будове арганічных злучэнняў, іх адметных прыкметах; выявіць прычыны разнастайнасці арганічных рэчываў; прадоўжыць фарміраванне ўмення складаць структурныя формулы на прыкладзе арганічных рэчываў.
Задачы :
забяспечыць фарміраванне ўяўлення аб арганічных злучэннях, як злучэннях вугляроду;
выхавання свядомага і сур'ёзнага стаўлення да вучэбнай дысцыпліны, пераконваючы іх у тым, што атрыманыя веды спатрэбяцца ім у будучай дзейнасці;
развіццё мыслення (вучыць аналізаваць, вылучаць галоўнае, параўноўваць, будаваць здагадкі)
Арганізацыйны момант
Добры дзень! Сядайце.
Актуалізацыя ведаў
На дошцы напісаны «хімічныя рэчывы». Выберыце і премясціце ў левы слупок назвы рэчываў, якія мы вывучалі ў курсе неарганічнай хіміі.
(Напрыклад: Павараная соль, алмаз, серная кіслата, азот, карбанат кальцыя.)
Якія рэчывы мы з вамі яшчэ не вывучалі? Назавіце іх.
(Напрыклад: цукар, метан, этылавы спірт, крухмал
Гэтыя рэчывы адносяцца да арганічным, і вывучаюць іх у раздзеле арганічнай хіміі.
Усё, што нас акружае, акрамя горных парод і акіяна, ставіцца да арганічнай хіміі. Спіс арганічных рэчываў у цяперашні час налічвае больш за 27 млн найменняў, прычым кожны год ён папаўняецца на 200-300 тыс. Новых злучэнняў. Пры гэтым агульная колькасць неарганічных рэчываў каля 1 млн (700 000).
Чым абумоўлена такое разнастайнасць арганічных рэчываў? Мы сёння і высветлім.
• Сфармулюйце тэму ўрока і Мэта ўрока:
• выявіць асаблівасці будовы арганічных злучэнняў
Вывучэнне новага матэрыялу
Што такое арганічныя рэчывы і арганічная хімія?
Арганічная хімія - навука аб арганічных злучэннях і іх ператварэннях. Першапачаткова арганічным лічыліся рэчывы, знойдзеныя ў жывых арганізмах і жывёл. Напрыклад: дэманстрацыі
1. Гэта тлушчы, якія фармуюцца ў жывых арганізмах;
2. Вугляводы ў вялікай колькасці якія змяшчаюцца ў раслінах;
3. Прыродныя валакна - крыніцы якіх бавоўна, бамбук, тутавага шаўкапрада
4. Прыродны газ - крыніца велізарнай колькасці вуглевадародаў, нафта, газ і каменны вугаль - гэта прыродныя выкапні, якія ўтварыліся пры разлажэнне раней жылі арганізмаў.
Але ў цяперашні час атрымана вельмі шмат новых рэчываў, якія як лічылася раней ўтвараюцца толькі ў жывых арганізмах.
напрыклад: пластмасы, мыйныя сродкі, лекі і многае іншае.
Т.ч. арганічная хімія ўключае ў сябе не толькі рэчывы, якія сінтэзуюцца ў жывых арганізмах, але і атрымліваюць у лабараторыях. Але назва прадмета захавалася.
• Хто ўвёў тэрмін «арганічная хімія»?
Тэрмін "арганічная хімія" быў уведзены шведскім навукоўцам Й. Берцелиусом ў пачатку XIX стагоддзя.
Мы з вамі вылучылі ў асобны слупок арганічныя злучэнні, а я дапоўніла іх формуламі. цукар, метан, этылавы спірт, крухмал
• Што агульнага ва ўсіх арганічных рэчываў?
Навучэнцы: У склад усіх арганічных рэчываў ўваходзіць хімічны элемент вуглярод.
• Дайце вызначэнне прадмету арганічная хімія.
Навучэнцы: Арганічная хімія - гэта хімія злучэнняў вугляроду.
• Якія яшчэ элементы знаходзяцца ў складзе арганічных рэчываў?
Навучэнцы: Акрамя вугляроду ў склад уваходзіць элемент вадарод. Могуць яшчэ ўваходзіць О, S, N і іншыя элементы.
• Якое хімічнае ўласцівасць вы можаце выказаць здагадку для арганічных рэчываў?
Навучэнцы: Ва ўсе пералічаныя злучэння ўваходзіць вуглярод і вадарод. Яны гараць. Усе арганічныя рэчывы гараць.
Навучэнцы: ўтварыцца можа вуглякіслы або угарны газ, чысты вуглярод (сажа, курава).
Раўнанне гарэння арганічных злучэнняў:
СхНу + О2 = СО2 + Н2О
Пры гарэнні арганічных рэчываў утвараюцца вуглякіслы газ і вада.
Не ўсе арганічныя рэчывы здольныя гарэць, але ўсе яны раскладаюцца пры награванні без доступу кіслароду, асмальваюцца.
Прывядзіце прыклады з жыцця, калі адбываецца раскладанне арганічных рэчываў, г.зн. іх асмальванне. Напрыклад, што адбываецца з прадуктамі, якія змяшчаюць крухмал, бялок?
Навучэнцы: Утвараецца вугаль. Калі пережарить бульбу, аладкі, бліны, хлеб, адбываецца асмальванне крухмалу, якое ўваходзіць у склад бульбы і мукі. Пры падгарання яек ці мяса асмальваецца бялок, які змяшчаецца ў гэтых прадуктах.
Заснавальнік арганічнай хіміі, як навукі з'яўляецца А.М. Бутлер.
• Вызначце ступень акіслення вугляроду ў злучэннях: СН4 - метан, С2Н4 - этылен, С2Н2 - ацэтылен, прапан -С3Н8
Вусна разлічваюць ступені акіслення элементаў. Адчуваюць цяжкасці. У метане С2H4 ступень акіслення - IV, у этыленам С2Н4, у ацэтыленам С2Н2, у пропане С3Н8 адпаведна II, I і 8/3.
Атрыманыя ступені акіслення малаверагодныя. Значыць, да арганічным рэчывам нельга ўжываць метады неарганічнай хіміі.
Замест паняцця ступені акіслення ў арганічнай хіміі ўжываюць паняцце валентнасць.
Валентнасць - здольнасць атамаў ўтвараць пэўную колькасць кавалентных сувязяў.
Так, у малекуле вадароду Н2 утвараецца адна кавалентная хімічная сувязь Н-Н, т.е вадарод одновалентен.
Азот у аміяку трехвалентен NH3или N - H
Сера ў серавадарод і кісларод у вадзе двухваленты:
H2S або H-S-H, H2O або H-O-H
Физкульминутка
Замацаванне
Сёння мы спрабавалі знайсці адказы на многія пытанні, якія тычацца арганічных злучэнняў і арганічнай хіміі. Падвядзем вынік.
• Што ж вывучае арганічная хімія?
• Якія хімічныя рэчывы называюцца арганічнымі.
• У чым складаецца асаблівасць арганічных злучэнняў?
• Якая валентнасць вугляроду ў арганічных злучэннях?
• Якая яго ступень акіслення?
• Якое хімічнае ўласцівасць з'яўляецца агульным для арганічных злучэнняў?
Дамашняе заданне
§20;
Рэфлексія