Бекітемін:
Пәні Химия
Класс
8 «Б»
Сабақтың тақырыбы
Иондық және металдық байланыс
Сабақтың мақсаты
Химиялық байланыс типтерін бір-бірінен ажырата біліп, оларға тән сәйкес қосылыстардың модельдерін өз қолымен жасай білу дағдысын үйрету.
Оқыту нәтижесі
Химиялық байланыс типтерін бір-бірінен ажырата біледі, оларға тән сәйкес қосылыстардың модельдерін өз қолымен жасай алады.
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Бағалау
Ресурс
Кіріспе
7 мин
1.Ұйымдастыру
Психологиялық ахуалын қалыптастыру. Топқа бөлу.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
«Блиц кездесу» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Оқушылардың бұрыннан білетін химиялық байланыс типтері туралы білімдерін қысқаша қайталау үшін төмен деңгейлі иә/жоқ 10 сұрағын қолданамын.
Үш шапалақ
«Алмаз шыңы» бағалау
Кеспе қағаздар
Тұсаукесер
3 мин
Бейнеролик көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
«Алмаз шыңы» бағалау
Интербелсенді тақта
Негізгі бөлім
20 мин
Жаңа тақырыппен жұмыс.
Топтық жұмыс «Химиялық пазл» әдісі арқылы пайымдауды, ережелерді, модельдерді құрастыру,топ ережелерін сақтауды еске саламыз.Топ басшысы,хатшысы сайланады.
1.топқа – иондық байланыс;
2.топқа - металдық байланыс;
3.топқа - «Венн диаграмма» арқылы ковалентті және иондық байланысты салыстыру
«Алмаз шыңы» бағалау
Постер, маркер, стикер
Қорытынды
13 мин
Сергіту сәті «Білім бумасы» ойыны.
Оқушылар бір-біріне элементерді айтып, лақтырады.
Нәтижесінде жіптен шыққан тор кристалл торға ұқсайтындығы туралы қорытындыға келеді.
Сәйкестендіру тест арқылы сабақты қорытындылаймын
А) I2 1) КПБ
Б) ZnSO4 2) КПСБ
В) К2S 3) ИБ
Г) HCl
д) O2
«Химиялық пирамида» әдісі арқылы [pic]
Химиялық пирамиданың шыңына
шығу
«Алмаз шыңы» бағалау
Интербелсенді тақта
2 мин
«Генетикалық тізбек» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар беру
1– топ. 88 г көмірқышқыл газының қалыпты жағдайда алатын көлемі: 44,8 л
2-топ. 7г темір күкіртпен әрекеттескенде түзілген темір (II) сульфидінің массасы (г) 11
3-топ. Реттік нөмірлері мынадай элементтердің атомдарындағы электрон, протон және нейтрон сандарын анықтаңдар: а) Z=6 көміртек; б) Z=14 кремний; в) Z=15 фосфор.
Рефлексия. «Алмаз шыңы» кестені толтыру
Үйге тапсырма: иондық және металдық байланысты оқып келу.
Үш шапалақ
«Алмаз шыңы» бағалау
Интербелсенді тақта
Новый орта мектебі
Сабақтың тақырыбы: Иондық және металдық байланыс
Класс: 8 «Б»
Пән мұғалімі: Жамалова Г.М.
2015 – 2016 оқу жылы
Ковалентті байланыс
Иондық байланыс
Металдық байланыс
Ковалентті байланыс
Иондық байланыс
Металдық байланыс
Ковалентті байланыс
Ковалентті байланыс
Иондық байланыс
Металдық байланыс
«Генетикалық тізбек» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар беру
1– топ.
1-есеп. 88 г көмірқышқыл газының қалыпты жағдайда алатын көлемі: 44,8 л
2 есеп. 480г магний толық жанғанда түзілген магний оксидінің массасы 800
«Генетикалық тізбек» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар беру
2-топ.
1-есеп. 7г темір күкіртпен әрекеттескенде түзілген темір (II) сульфидінің массасы (г) 11
2-есеп. KClO3 әрбір элементтің массалық үлесін есептеп шығарыңдар.
«Генетикалық тізбек» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар беру
3-топ.
1-есеп. Реттік нөмірлері мынадай элементтердің атомдарындағы электрон, протон және нейтрон сандарын анықтаңдар: а) Z=6 көміртек; б) Z=14 кремний; в) Z=15 фосфор.
2-есеп. Нәтижесінде 0,1 моль фосфор (V) оксидін алу үшін қажет фосфордың массасы (г) 6,2
«Генетикалық тізбек» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар беру
1– топ.
1-есеп. 88 г көмірқышқыл газының қалыпты жағдайда алатын көлемі: 44,8 л
2 есеп. 480г магний толық жанғанда түзілген магний оксидінің массасы 800
«Генетикалық тізбек» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар беру
2-топ.
1-есеп. 7г темір күкіртпен әрекеттескенде түзілген темір (II) сульфидінің массасы (г) 11
2-есеп. KClO3 әрбір элементтің массалық үлесін есептеп шығарыңдар.