Бастапқы химиялық ұғымдар тарауына орта мерзімді жоспар 8 класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Химия пәнінен 8 сыныпқа арналған «Бастапқы химиялық ұғымдар.» тарауына

Химиялық реакция теңдеулері, химиялық реакция типтері тізбекті сабақтар топтамасына орта мезімді жоспар



Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер және барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмыстары

Оқып-үйренудің нәтижесі

(сабақ соңында оқушылар нені біліп шығады, ұғынады деп үміттенесіз?)

Үйрену мақсатындағы бағаны қоса алғандағы бағалау

(Сабақ соңында жоспарыңыз бойынша оқушы тақырыпты қаншалықты меңгергенін қалай біле аласыз? Қандай бағалау тәсілін қолданасыз?

Оқытуда қандай нәтижеге қол жеткізуді жоспарлайсыз?

Негізгі дереккөздер

1

«Химиялық реакция теңдеулері. Зат массасының сақталу заңы»

Мақсаты:Химиялық реакция теңдеулерін құруға үйрену










Жаңа тәсілдер:

«Меннен сұрақ сізден жауап» әдісі Екеуара бірлескен жұмыс

түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, рөлдік, диалогтік оқыту

Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: Мәтінмен жұмыс. Сын тұрғысынан ойлаудың «ИНСЕРТ» стратегиясы.

Топта постер жасау.

АКТ-ны қолдану: белсенді тақтада моделдеу,жаттықтырғышпен жұмыс, формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету

Оқыту формасы:

Топтық, жұптық, жеке, жаппай.

Кері байланыс:

"Бағдаршам"

1. Топтағы белсенді жұмыс түрлері. Барлық оқушыға:

Сергіту жаттығулары, топқа бөлу,

постер дайындау, мәтін-

мен жұмыс, тілші

рөлінде ойнау;

Кеңейтілген тапсырма:

есептер шығару

2. Қабілетті балаларға деңгейлік тапсырмалар.

Өзара бағалау жүргізеді.

Алгоритм бойынша үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

3. С. деңгейлі оқушыны жұмыс арқылы оқуға тарту.

Диалогқа қатысу. Өзара бағалау.


Оқу үшін бағалау:

Табыс критерилері арқылы бағалау

Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.

Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.

Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.

Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару.


Оқушылардың алдын ала құрастырған критерийлері бойынша өзара бағалауды жүргізе алады.

Зат массасының сақталу заңына сүйеніп химиялық теңдеу құра алады.

Валеттікке сүйеніп химиялық теңдеуді теңестіре алады.

Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина, , К.А.Сарманова, Химия мектепте журналы, Химик анықтамалығы республикалық ғылыми журналдар,

Белсенді тақтада көрсетілетін пре-

зентациялар,баға

лау парақтары,

флипчарт, маркер,

ресурстар Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, Ерігіштік кестесі.


2

Тақырыбы:

«Химиялық реакция типтері. Қосылу және айрылу»

Мақсаты:

Химиялық реакция типтеріне жіктеп, оларды ажыратып, реакция теңдеулерін жаза білуді үйрену.






.







Жаңа тәсілдер:

" Ақылды сұрақтар"

түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме, диалогтік оқыту,

Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:

«Бірге ойлаймыз»

«Химия тұрмыста» ойтолғау жазу

АКТ-ны қолдану: бейне көрсетілім, реакция моделдері белсенді тақтада формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету

Оқыту формасы:

Топтық, жұптық, жеке, жаппай.

Формативті бағалау:

«2 жұлдыз, 1 тілек»

Кері байланыс:


Барлық оқушыға:

Сергіту жаттығулары, топқа бөлу, Химиялық реакция теңдеулерін жазып, оларды типтеріне жіктеуі постер дайындау, мәтін-

мен жұмыс

Өзара бағалау жүргізеді.

Кеңейтілген тапсырма:

есептер шығару

Әзірге кедергісі бар балаларға:

Мысалдар келтіру Химиялық реакцияларды жазады

Талантты және дарынды балалар Химиялық реакция типтерін өздері құрастырады, категорияларға бөледі

Оқу үшін бағалау:

Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.

Кері байланыс, рефлексия, жұптарда өзара бағалау. Критерийлер арқылы бағалау. Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.

Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.

Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару


Химиялық реакция типтерін ажырата білді.Химиялық реакция типтерінің құрамында өзгерістердің сандық және сапалық құрамын біледі.

8 – сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.ЖексембинаХимия мектепте журналы, электрондық оқулық, бейнекөрсе

тілім

Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар, бағалау парақтары,

флипчарт, маркер,

ресурстар,

стикерлер, ғаламтордан алынған мәліметтер,


3

Сабақтың тақырыбы: Химиялық реакциялар типтері: орынбасу, алмасу. Сабақ мақсаты: Алмасу, орынбасу реакцияларымен танысып, ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады.

Жаңа тәсілдер:

" Ақылды сұрақтар"

түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме, диалогтік оқыту,

Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:

«Бірге ойлаймыз» қысқаша көрсетілім ой қозғау

АКТ-ны қолдану: бейне көрсетілім, реакция моделдері, электронды презентация құру. белсенді тақтада формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету

Оқыту формасы:

Топтық, жұптық, жеке, жаппай.

Формативті бағалау:

Модельдер құру, сызбанұсқа бойынша пайымдау

Кері байланыс:

Соңғы сөзді маған қалдыр

.Жұмыстың белсенді түрлері оқушылардың барлығын оқуға қызықтыра алады.

Талантты және дарынды балалар химиялық реакция типтерін өздері құрастырады, категорияларға бөледі, моделдер құрастырады.

Тәжірибе алаңы зерттеу жүргізу

Диалогқа қатысу. Өзара бағалау.


Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.

Презентацияларды бағалау-қорытынды шығарып және материалды жариялап үйрену. Өзара және өзін-өзі бағалау парағы. Өзін-өзі бағалау. Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.


Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару


Химиялық реакция типтерін ажырата білді.Химиялық реакция типтерінің құрамында өзгерістердің сандық және сапалық құрамын біледі.

8 – сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.ЖексембинаХимия

Оқулық.

Компьютер. Бағалау дың критерийлік матрицасы арқылы бағалау.

Интербелсенді тақта. А3 форматындағы қағаздар. Фломастерлер, Белгілегіштер.

Стикерлер



Тақырыбы:

«Сандық есептер»

Мақсаты:

Есептер шығару арқылы формулаларды, химиялық қосылыстардың формуласын жаза білуге үйрену.


Жаңа тәсілдер:

Белгісіз ғажайып” тапсырмасы

түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, рөлдік, диалогтік оқыту,

Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: «Көршіңмен бөліс» тапсырмасы

«Мен құрастырушы» тапсырмасы

«Бағыттау парағы»

АКТ-ны қолдану: белсенді тақтада формулалар

Оқыту формасы:

Топтық, жұптық, жеке, жаппай.





.






Барлық оқушыға:

Сергіту жаттығулары, топқа бөлу,

Бағыттау парағымен жұмыс Формулалар арқылы есептер шығарады, анықтаманы тұжырымдайды

Кеңейтілген тапсырма:

есептер шығару

Талантты және дарынды балалар есептерді шығармашылықпен орындау, өздері құрастыру өмірмен байланыстыра алуы.

Әзірге кедергісі бар балаларға:

Формулаларды жаттау жұмысы арқылы оқуға тарту. Диалогқа қатысу. Өзара бағалау

Оқу үшін бағалау:

Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.

Кері байланыс, рефлексия, жұптарда өзара бағалау. Критерийлер арқылы бағалау. Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.

Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.

Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару


Химиялық теңдеулерді құрастыра білуі, коэффициенттер қойып теңестіру химиялық реакцияның типтерін бір- бірінен ажырата біледі және химиялық теңдеулер бойынша сандық есептерін шығара алады

«Химия» 8 сыныпАлматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина,

Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар,бағалау парақтары,

флипчарт, маркер,

ресурстар,

бейне көрсетілім