Технологиялық карта №9
Пән: Компьютерлік технологиялар
Топ: __________
Уақыты: ________
Сабақтың тақырыбы: Текстік редактор: қызметі және негізгі функциялары
Сабақтың мақсаты: ақпараттық – коммуникативтік технологияны қолдана отырып аралас сабақты өткізудің жаңа бір түрімен таныстыру.
Сабақ міндеті
Білімділік: Microsoft Word программасының мүмкіндіктерімен, терезе элементтерімен таныстыру және жаңа құжат жасау, оны сақтау тәсілдерін көрсету, командалармен жұмыс жасай алуға үйрету.
Дамытушылық: Компьютердің мүмкіндіктерін толық пайдалана білу біліктерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Компьютер кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға, өз бетімен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың жабдықталуы:
Техникалық құралдар: компьютер, Microsoft Word программасы.
Көрнекілік: құжаттың дайын үлгілері, таратпа қағаздар, тесттік қабықша
Үлестірмелі тапсырмалар: Microsoft Word бағдарламасында практикалық тапсырма
Әдебиеттер: Оспанова Н.Н., Ақанова А.С. «Компьютерлік технология», электрондық оқулық «Компьютерлік технология».
Пәнаралық байланыс: тарих (мәтін мазмұны) , орыс тілі (сөздіктер)
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру
ІV. Тақырыпты бекіту: практикалық жұмыс
V. Қортындылау
Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Графикалық редактор дегеніміз не?
Графика түрлерін атаңдар?
Растрлық графика дегеніміз не?
Векторлық графика дегеніміз не?
Графиктік файл форматтарын ата?
Растрлық графика мен векторлық графика айырмашылықтары.
ІІІ. Жаңа тақырып материалы:
Мәтiндiк процессор – ол компьютердегi мәтiндiк құжаттарды жасауға мүмкіндік беретін қолданбалы бағдарлама.
Microsoft Word - мәтiндiк процессор, мәтіндік құжатты редакторлауға және оны баспаға шығаруға арналған Windows-тың қолданбалы бағдарламасы. Ол басты меню iшiндегi Программа менюiндегi MS Office бағдарлама диспетчерiнде орналасады. Microsoft Word пиктограммасы– W.
Microsoft Word қарапайым мәтiннен бастап күрделi құжаттарға дейiн жасауға мүмкiндiк бередi және әр түрлi символдарды енгiзуге, мәтiндердi форматтауға, қатесiн тексеруге, объектiлер қоюға мүмкiндiк бередi.
Microsoft Word бағдарламасын ашу тәсілдері:
1) Пуск - Программы - MS Word
MS Office панелі – W пиктограммасы.
Microsoft Word терезесі:
[pic]
Құжатты жасау: 1. Құжат терезесі Microsoft Word терезесі ашылғанда бірге
ашылады.
2. Microsoft Word терезесі ашық тұрып, өзге құжат кұру үшін Файл – Создать.. - Создание документа терезесінен қажет шаблонды таңдап алу керек немесе Стандартты панельден Создать (ақ парақ суреті) батырмасына басамыз, сонда жасалатын құжат парағы ашылады.
Мәтін енгізу:
Мәтiн пернетақтаның ортаңғы бөлігінде орналасқан әріптерден теріледі.
Мәтіндік құжатты редакторлау үшін қажет пернелердің тізімі:
Тыныс белгiлерi:
Сүр командалар - iске қосылмаған командалар.
Бұл командалар µздерiне қатысты объект немесе әрекет пайда болған жағдайда қосылады. Мысалы: Вырезать командасы қандайда бiр символды ерекшелеген жағдайда ғана пайда болады.
Панелдердi және сол панелдегi белгiше - батырмаларды алып тастап және қосуға мүмкiнiшiлiгі бар.
Бағдарлама терезесінде қандай да бір панелдер болмаса, оны терезедегі панельдер қатарына қосуға болады: Вид - Панели инструментов - керек панельдi таңдап басу керек, менюде қосылған панелдiң қасында ”“ белгiшесі т±рады.
Панельдерге белгіше - батырмаларды қосу: Сервис - Настройка … - Команды
Настройка диалог терезесінен Команды бөлігінен керек менюді тауып ондағы қажет белгіше-батырманы тышқанның сол жақ батырмасын басып тұрып, панельге жылжытып апарып қою керек.
Жасалынған мәтіндік құжатты қандай да бiр атпен, яғни файлмен және осы файл сақталынатын буманы, файлдың типiн таңдап, сақтауға болады: Файл - сохранить как
Файлдағы өзгерiстердi сақтау үшін Файл - сохранить немесе Стандартты панельден - Сохранить (дискеттiң суретi) белгішесіне басу жеткілікті. Файлдағы өзгерiс - ол құжатқа енгiзiлген әр бiр символ.
Сақталған файлды ашу: ФайлОткрыть...
Құжатты ашу тәсілдерi:
а) Көлденең меню - Файл - Открыть..;
б) Көлденең меню - Файл – командалар тізімінің соңында 1...2...3..сандарының қасында соңғы ашылған 3- 4 құжаттың аты болады.
в) Стандартты панель - Открыть ашық тұрған буманың суретi бар батырма-белгішесі басуға болады;
в) Пуск - Документы (соңғы ашылған 14 құжаттың аты болады)
IV. Практикалық жұмыс:
Практикалық тапсырма:
Мәтінді теріп жазыңыз. Қаріп Times New Roman және 14 размерде болсын.
Мәтіннің тақырыбы: ортадан туралап, 16 размерде, жоларалық интервал 1 болсын.
ҚР Президенті Н.Назарбаевтың «Қазақстанның әлеуметтік жаңғыртылуы: Жалпыға ортақ Еңбек Қоғамына 20 қадам» атты бағдарламалық мақаласының өзекті мәселелері.
Елбасы Н,Назарбаевтың «Қазақстанның әлеуметтік жаңғыртылуы: Жалпыға ортақ Еңбек Қоғамына 20 қадам» атты ел болашағының бағытын түзеген кешенді бағдарламалық тапсырмалар топтамасы халықтың әл – ауқаты мен сапалық деңгейін көтеруді көздеген қадам болып табылады.
Тәуелсіз Қазақстанымызда демократия талаптарымен дамудың даңғыл жолына түсті. Елдің еңсесін тіктеген жасампаз жобалар іске асырылып жатыр.
«Бүгінде еңбек – ХХІ ғасыр жағдайындағы шешуші фактор» - деп ерекше айтты Елбасы.
- Елбасы арнауында «Әлемдік өркениеттің барлық құндылықтары, барлық экономикалық және мәдени байлықтар виртуалды қаржы интитуттары ғана емес, адамның еңбегімен жасалады дейді.
- «В конечном счете, все ценности мировой цивилизации, все экономические и культурные богатства создаются человеческим трудом, а не виртуальными финансовыми институтами», - слова президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева (Послание – 20 шагов к Обществу Всеобщего Труда),
- "In final analysis, all values of world civilization, all economic and cultural riches are created by human labour, but not virtual financial institutes", are words of president of Republic of Kazakhstan Нурсултана Назарбаева(A message is 20 steps to Society of Universal Labour).
V. Қортындылау:
Бекіту сұрақтары:
1. Мәтiндiк процессор дегеніміз не? Қандай жұмыстар жасауда қолданылады?
2. Microsoft Word программасының мүмкіндіктері қандай?
3. Форматтау панелінде қандай командалар орналасқан?
4. Стандарттау панелінде қандай командалар орналасқан?
5. Құжатты сақтаудың қандай тәсілдері бар?
6. Сақталған құжатты қалай ашамыз?
VI. Үйге тапсырма беру:
Дәрісті оқу;
«Менің колледжім- мақтанышым!» шығарма