Сабақ жоспары Информатика 3 в сынып Графикалық редакторда мәтіндік ақпараттарды өңдеу

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ жоспары


Информатика

Сыныбы:

3 в сынып

Тақырыбы:

Графикалық редакторда мәтіндік ақпараттарды өңдеу

Сабақтың құзіреттілікке жеткізетін

мақсат-міндеттері:

а) ақпараттық

Оқушыларға Paint графикалық редакторында мәтіндік ақпараттарды өңдеу туралы түсінік бере отырып ой – өрістерін, білім – білік дағдыларын қалыптастыру,олар жөніндегі білімдерді түрлі ақпараттық процестерді жүзеге асыруда пайдалану дағдыларын жетілдіру.

б) коммуникативтік

Paint графикалық редакторында мәтіндік ақпараттарды өңдеу туралы қойылған сұрақтарға жауап іздеуді ұйымдастыру арқылы оқушылардың өз ойларын еркін білдіру, оларды түрлі дәйектермен келтіріп дәлелдеу дағдыларын жетілдіру, ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

с) проблеманы шешу

Paint графикалық редакторының құралдарының қажеттіліктерін түсіндіру, редакторда мәтіндік ақпараттарды өңдеуге үйрету, білім алуда, оқу істерінде ұтымды пайдалануға үйрету.


Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Технологиялары:

ақпараттық коммуникативтік

Әдіс-тәсілдері:

сөздік:практикалық- ішінара ізденіс;

көрнекілі: иллюстрация, демонстрация;

практикалық: салыстырмалы талдау;

Пәнаралық байланыс:

қазақ тілі, бейнелеу өнері, геометрия, ағылшын тілі, орыс тілі;

Құрал-жабдықтары:

техникалық:

Компьютер, интерактивті тақта, қалам ;

бағдарламалық:

Power Рoint, Prezi, Paint

дидактикалық:

‘‘информатика’’оқулығы, тестілеу парақтары, информатика дәптері, стикерлер, суреттер.

Сабақ кезеңдері:

Мұғалім қызметі

Оқушы қызметі

Күтілетін нәтиже

I.Ұйымдастыру бөлімі.


1.Амандасу, оқушыларды түгелдеу, жұмыс орнының сабаққа даярлығын талап ету;


2.Қауіпсіздік техникасы ережелерін қайталауды ұйымдастыру.



1.Амандасады, кезекші жоқ оқушылардың тізімін айтады, жұмыс орындарының сабаққа даярлығын қамтамасыз етеді.

2.Қауіпсіздік техникасы ережелерін қайталайды.



1.Сабаққа дайындығын оқушылар талапқа сай жүзеге асырады, информатика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережесін біледі және орындайды.



II.Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды

қабылдауға дайындық

Өткен материалды қайталау тапсырмалары

  1. Paint бағдарламасының терезе элементтерін жазу.

[pic]

  1. Paint бағдарламасының құрал-саймандарын жазу.

[pic]

  1. Жасырылған сөздерді табу.

Ө

Ш

І

Қ

И

С

Қ

Қ

Қ

А

Р

Ы

Н

Ы

Ы

Ұ

Ш

І

Г

К

Д

Қ

Э

Ю

Л

Э

Ж

И

А

С

Ы

*

Л

М

А

С

Ш

Т

А

Б

И

*

З

Т

І

Р

Ү

Б

П

С

У

Ь

К

К

І

Ш



Өткен тақырыпты қайталау бойынша берілген тапсырмаларды орындайды.

1. Paint бағдарламасының терезе элементтерін жазу.

[pic]

2. Paint бағдарламасының құрал-саймандарын жазу.

[pic]

3. [pic]


Алдыңғы сабақта алған білімдеріне сүйене отырып, үй тапсырмасы бойынша қайталау сұрақтарына тез әрі дұрыс жауап береді.




Оқушылардың тіл байлығы жетіледі, сөздік лексикасы дамиды.


ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру.
































Графикалық редакторда мәтіндік

ақпараттарды өңдеу

Paint – графикалық редактор болғандықтан және мәтінмен жұмыс істеуге арналмағандықтан, суретпен бірге көбіне қысқа және ірі тақырып атаулары, жазба-белгілеулер құрылады.

Мәтін енгізу үшін, [pic] сайманын таңдау керек. Жұмыстың бірінші кезеңі – енгізу өрісін құру. Өрістің түрі тіктөртбұрышты ерекшелеуге ұқсас. Оның мөлшерін мәтінмен жұмыс істеу барысында өзгертуге болады. Сонымен қатар мәтіннің түрін баптауға болады:

[pic]

  • Әріпті және оның мөлшерін таңдау;

  • Мәтінді жуан әріппен, курсивпен, ерекшелеу немесе мәтіннің астын сызу;

  • Мәтіннің түсін таңдау;

[pic]


Берілген тақырыпты түсініп, керек ақпараттарды дәптерге жазады. Түсінбеген жерлерін сұрап, сабаққа белсене қатысып отырады.

[pic]


[pic]

[pic]

Жаңа тақырып бойынша теориялық материалды жетік меңгеріп, осы теориялық білімдерін тапсырмаларды орындау кезінде пайдалана біледі.













Paint графикалық редакторды және оның құрал-саймандар қызметін жетік меңгереді.



Графикалық редакторда мәтіндік

ақпараттарды өңдеуді біледі.

ІҮ. Жаңа материалды бекіту.




Бекіту сұрақтары:



  1. Мәтін енгізу үшін қандай сайман таңдау керек?

  2. Әріпті және оның мөлшерін таңдау үшін өзгерту үшін таңдалатын команда?

  3. [pic] - белгішесінің қызметі ?

  4. [pic] - белгішесінің қызметі ?

  5. [pic] - белгішесінің қызметі ?

  6. [pic] - белгішесінің қызметі?

  7. [pic] - белгішелерінің қызметі?





Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында қойылған сұрақтарға жауап береді.

  1. [pic]

  2. [pic]

  3. [pic] - жирный

  4. [pic] -курсив

  5. [pic] - зачеркнутый

  6. [pic] - перечеркивания

  7. [pic] - мәтін фоны


Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы рaint графикалық редакторда мәтін білімін шыңдайды, жаңа материалды қорытындылайды.



Практикалық жұмыс

  1. Бағдаршам суретін салу.

  2. Фонды қара түске бояп, ақ түспен тіктөртбұрыш, түзу сызық, эллипс фигураларын пайдалану арқылы бағдаршамның сұлбасы салынады.

[pic] [pic]

  1. Бағдаршамды қара түске боялады, ал фон ақпен боялып, бағдаршамның шамдары да өз түсіне сәйкес қызыл, сары жасыл түске боялады.

[pic] [pic]

  1. Бағдаршамымыз дайын. Енді орындаған оқушы өз аты-жөнін тапсырмада берілгендей етіп жазады.



Компьютерде практикалық жұмысты орындайды.

Рaint графикалық редакторында бағдаршам суретін және мәтін жазуды қалай жасау керектігін түсініп алады.

Практикалық жұмысты орындау үшін оқушыларға 10 минут уақыт беріледі.

[pic]



Оқушылар жұмыстарын аяқтайды.

NetControl бағдарламасы арқылы әрбір оқушының суреттері көрсетіліп, талданады.

[pic]


Практикалық тапсырманы орындау арқылы теориялық білімдерін жүйелейді.






Оқушылар уақытты тиімді пайдалануға, шапшаңдыққа үйренеді.







Теориялық білімдерін практика жүзінде көрсетеді.

Сергіту сәті

Оқушылардың ойы мен көзін сергіту мақсатында сергіту сәті орындалады. [pic]


[pic]

Оқушылардың ойы мен көзін сергіту мақсатында сергіту сәті орындалады.



Ү. Қорытынды. Үйге тапсырма.

1.Жазылған дәрісті оқу;

2.Paint бағдарламасын пайдалана отырып, ребус құрау.

Оқушылар жұмысына жалпы сипаттама беру; Тақырыпты қорғаудағы жетістіктеріне баға беру; Кемшіліктерді ашу, олардың алдын алу жолдарын көрсету; Сабақты қорытындылау;


Үй тапсырмасын жазып алады, оны орындауды түсінеді. Сабақты ойша зерделейді; Жетістіктер мен кемшіліктерді қабылдайды.


Оқушы бойында өз кемшіліктерін мойындауы, сынды қабылдауы, өз бетімен ақпараттық әрекеттің түрлерін тиімді жүзеге асыруы.