Күні: 13.01.2016ж
Сыныбы: 7 а,ә,б,в,г
Пәні: Информатика
Пән мұғалімі: Ансеқызы А
Сабақтың тақырыбы: Модельдерді сипаттау әдістері, модельдер қасиеті
Мақсаты: модельдер туралы түсініктерін қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже:
модель туралы түсініктерін толықтырады;
нақты өмірден модельдердің мысалдарын келтіре алады;
модель қасиеттерін анықтайды;
модельдерді түрге ажырата біледі;
компьютерлік модельдердің қызметін түсіндіре алады.
Сабақтың көрнекілігі: Модельдердің суреттері, ватман, А4 қағаздары, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер, бағалау парақтары.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі (3мин.)
Оқушылар назарын аудару, жақсы көңіл-күйге бұру.
Бағалау критерийлерімен таныстырады.
Миға шабуыл: МОДЕЛЬ дегеніміз не? (3 мин.)
Түсініктерін айтады, басқаларды тыңдайды
Тыңдайды, қолдау көрсетеді.
Жұптық жұмыс: Бұл модельдер қандай мақсатпен құрылған? (10мин.)
Берілген модельдің құрылу мақсатымен таныстырады.
әр жұпқа модель суреті, А4 парақтарын таратады. Жұмыс барысын бақылайды
4. Модельдің негізгі қасиеттерін анықтау (5мин.)
қорытынды ойларын ортаға салады
мұғалім интерактивті тақтаға модельдің негізгі қасиеттерін жазады
5. Топқа бөлу («Кемедегі капитан» ойыны арқылы ( «Кемедегі капитан» дегенде оқушылар бейтарап күйде араласып жүреді, «палуба» деп айтылса, оқушылар жұптасады; «борттан адам құлады» дегенде ортаға үштен топталады; «түскі ас» делінсе төрттен топталады). (3мин.)
Топқа бөлінеді
Оқушылармен бірге орындайды
Топтық жұмыс: «Модельдерді түрлеріне қарай жіктеу» (12 мин.)
1 топқа: материалдық
2 топқа: бейнеленуші
3 топқа: ақпараттық
Модельдерді түрлеріне қарай жіктеп, ватманға жапсырады
Әр топқа 1-қосымша және модельдер суреттерін (2-қосымша), ватман, желім таратады, сырттай бақылайды
Топ жұмыстарын тексеру
Бағалауды дәйектеу (8 мин.)
Әр топ басқа топтың жұмысын тексереді, дұрыс сәйкестендіруге +1, дұрыс емес сәйкестендіруге -1 қояды
Бақылаушы рөлінде
Үйге тапсырма (1 мин.) Әртүрлі білім салаларында қолданылатын модельдерге мысалдар келтіру
Өздеріне жазып алады.
Интерактивті тақтада алдын-ала жазылған үй тапсырмасымен таныстырады.
Бағалау парағы
- Баға:
6 балл – «5»
4-5 балл – «4»
3 балл – «3»