Конспект урока по информатике на тему Графиктік және мәтіндік ақпараттарды өңдеу (5 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



17.03.2016 жыл

Сыныбы: 5 «А» информатика № 26

Сабақтың тақырыбы

Графиктік және мәтіндік ақпараттарды өңдеу.

Жалпы мақсаты:

Құжатқа сурет қою тәсілдерін үйрете отырып, оқушылардың сыни ойлау арқылы ақпараттық-коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру.

Міндеттері:

Тақырып бойынша мағлұмат бере отырып, практикалық жұмысқа баулу;

Топтық,жұптық және жеке жұмыс арқылы бірлескен жұмысты ұйымдастыру;

Үй тапсырмасын және тақырыпты АКТ көмегімен аша отырып, сыни ойлауға жетелеу;

Күтілетін нәтиже:

Топпен,жұппен,жеке жұмыс істеуге дағдыланады;

Сыни тұрғыдан ойлауға, өз пікірлерін айтуды үйренеді;

АКТ тиімді қолдана алады;

Түйінді идеялар

WordPad мәтіндік редакторында графикалық мүмкіндіктермен жұмыс жасауға үйрету.

Қолданылатын модульдер

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану, Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.

Қолданылатын әдіс-тәсідер

«Activote» құрылғысы арқылы тест алу

Миға шабуыл.

ББҮ кестесі

Топтастыру.Постер қорғау.

Тақырыпты ашу

Жаңа сабақ

«Жеміс-жидекті терейік» ойыны арқылы жаңа сабақты бекіту

Практикалық жұмыс «Қызықты жұмбақтар». (компьютермен жұмыс)

Практикалық жұмыс «14 наурыз атаулы күн». (компьютермен жұмыс)

Анаграмма

Рефлексия

ББҮ стратегиясы

Ресурстар (дереккөздер)

Информатика оқулығы, Интернет желісі, интерактивті тақта, планшет, «Activote» құрылғысы

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу,түгендеу

Психологиялық дайындау. «Көңіл-күй»

Сабаққа деген ынталарын байқау, бағыттау.

Үй тапсырмасын сұрау.

Білімді жан-жақты тексеру.


8мин

Кезең

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Бағалау

Ми-

нут

Білу

Үй тапсырмасын сұрау. «Activote» құрылғысымен тест алу арқылы үй тапсырмасын тексеремін. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.

Әрбір сұраққа оқушылар жауап беру арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді және балл жинайды. Оқушылар жауап беру кезінде сыни тұрғыдан ойланады.

(0-9) балл аралығында есептелінеді).

топ мүшелерін әрқайсысы өзін бағалап отырады.


7 мин

Түсіну

Топтастыру стратегиясы бойынша топтар орындарында отырып мәтіндік редактор және графиктік редактор қызметтерін көрсету кестелерін толтырады.


Әр топ берілген тапсырманы орындайды.

Фактілерді, ережелерді, қағидаларды салыстырады, айырмашылығын көрсетеді; мысалдар келтіреді;


Критерий арқылы бағалау.

5 мин

Қолдану

Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу, мәтінге суреттерді кірістіру тәсілдері

1. «Жеміс-жидекті терейік» ойыны арқылы жаңа сабақты бекіту сұрақтарына жауап береді

2.Берілген жұмбақтарды компьютерге теріп, жауабының суретін қою.

3. 14 наурыз қандай атаулы күн екенін интернет арқылы тауып, мәтінді компьютерге енгізеді, суретін қояды.

Формативты бағалау


Бірін – бірі бағалау

15 мин

Талдау

Анаграмма тапсырмасы

Оқушылар интерактивті тақтада орындайды.

Бір тапсырма 1 балмен есептеледі.

8 мин

Кері байланыс

ББҮ кестесі бойынша оқушылардың тақырып бойынша не түсінгенін тексеру:


[pic]


5 мин

Рефлексия

Ой тлғаныс


Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып смайликтерге жабыстыру. [pic]

3 мин

Бағалау

Ынталандыру белгілері арқылы, бағалау парағы бойынша жиналған ұйпайларын есептеп суммативты бағасын шығару.


Бағалау парағы

2 мин

Үйге тапсырма

Компьютерде WordPad редакторында «Менің отбасым» тақырыбында шежіре ағашын құру.























Сабақ № 26

Сынып 7 «а» информатика күні 17.03.2016 жыл

Сабақ тақырыбы: Растрлық бейнелердің параметрлері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға растрлық графика туралы түсінік беру, растрлық графикамен жұмыс істеуге үйрету;

Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру және графикалық бейнелеу жұмысы арқылы бейнелік ойлау қабілетін дамыту;

Тәрбиелік: Өз бетімен жұмыс жасауда   ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық  қасиеттерін тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Практикалық

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайттар, тест, плакаттар, бағалау парағы, стикер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру. Топқа бөлу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Топтастыру

III. Жаңа сабақ

Практикалық жұмыс

Сергіту сәті

ІV. Бекіту

V. Үйге тапсырма

VI. Қортындылау

І. Сабаққа келмеген оқушыларды түгендеу, үй тапысырмасын пысықтау. Топқа бөлу.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Топтастыру

[pic]

ІІI.Жаңа сабақ.

Растрлық графика туралы мәлімет

Растрлық графика деп суреттердің нүктелер немесе пиксельдер түрінде берілуін айтады. Базалық элементі нүкте. Олардың саны бейненің өлшемі мен шешімі арқылы анықталады.

 Растрлық графикада кескіндер түрлі-түсті нүктелердің жиынтығынан тұрады. Растрлық кескінді құрайтын әрбір пиксельдің өз орны мен түсі болады және әр пиксельге компьютер жадында бір ұяшық қажет.     

Растрлық кескіннің сапасы сол кескіннің өлшеміне (тігінен және көлденең орналасқан пиксельдердің саны) және әр пиксельді бояуға қажетті түстердің санына тәуелді болады .

Мысалы: [pic]

[pic] [pic] [pic]



Артықшылығы: түзетуге, әдемілеуге, нүктелерді алып тастауға немесе қоюлатуға, әр нүкте түсін өзгертуге болады.

Кемшілігі: суретті үлкейтіп-кішірейткенде бастапқы сапасын жоғалтады.

Растрлық редакторларға: Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint, Paint.



Практикалық жұмыс

[pic]


[pic]


[pic]

Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығулар (бейне материал)

ІІІ. Бекіту

[pic]








ІІІ. Үйге тапсырма: Растрлық графика. Растрлық графиканы өңдеу бойынша программа интерфейсі. Растрлық бейнелердің параметрлері.



























Сабақ № 26

Сынып 9 «а» информатика күні 17.03.2016 жыл

Сабақ тақырыбы: Кестелік процессор құралдарымен деректер қорының кестесін құру

Сабақтың мақсаты

Негізгі мақсат: Оқушыларды деректер қоры ұғымымен, оның түрлерімен таныстырып, деректер қорын құру тәсілдерін қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасауға машықтау

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, белсенділіктерін дамыту, өзара көмектесу, жекелей жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

MS Access бағдарламасының мүмкіндіктерімен танысып, деректер қорын құру тәсілдерін меңгереді, деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады.

Логикалық қабілеті дамиды.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Уақыты

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, суреттер арқылы топқа бөлу.

Бағалау парағын таратады

2 минут

Үй тапсырмасын тексеру

«ИЯ-ЖОҚ» кестесін оқушыларға таратады.

«ИЯ-ЖОҚ» кестесіне жазбаша жауап береді және бірін бірі тексеріп, бағалайды. Тақтаға дұрыс жауаптарды жазады.

5 минут

«ИЯ-ЖОҚ» кестесі

Негізгі бөлім

Оқушыларға жаңа тақырыпты презентация арқылы баяндап, өзара талдайды.

Деректер қоры, олардың түрлері тақырыбы бойынша оқушылар тақырыпты ашады.

Деректер қоры және олардың түрлерін талқылап, деректер қорын ұйымдастыру түрлерін анықтайды.

Деректер қоры- қандай да бір ақпарат тасымалдауышта, мысалы, қағазда, кинотаспада, магниттік дискіде сақталған арнайы ұйымдастырылған деректердің жиынтығы.

Деректер қорын басқару жүйесі – дегеніміз үлкен көлемді мәліметтерді сақтау, өңдеу және іздеу үшін арналған арнайы программалар

Сақталатын ақпараттың сипатына қарай

Факто-графиялық , Құжаттық

Ақпаратты сақтау әдісі бойынша

Орталықтандырылған, Бөліктелінген

Ақпаратты ұйымдастыру құрылымы бойынша

Реляциялық, Иерархиялық, Желілік

Кестелік ақпаратпен біз күнделікті өмірде жиі кездесеміз. Мысалы, сынып журналы, күнделік, үлгірім табелі және т.б.

Екі өлшемді кестелерден тұратын мәліметтер жиыны реляциялық деректер қоры болып саналады.

Реляциялық немесе кестелік ДҚ өзінің бөліктерінің өзара байланысынан құрастырылған.

Мысалы, “Сыныптағы оқушылардың тізімі” деректер базасы мына кесте түрінде ұсынылады.

[pic]

8 минут

интерактивті тақта, презентация

Компьютермен тәжірибелік жұмыс.

Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды

1. «Мұғалім» деректер қоры мынандай өрістерден тұрады:

 Аты-жөні, туған күні, жынысы, білімі, пәні,

Әр өрістің типін анықтай отырып 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

  №2. «Пациент» деректер қоры мынадай өрістерден тұрады: Фамилиясы, туған күні, мекен-жайы, дәрігерге көрінген күні. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

3. «Ауа-райы» мәліметтер қоры мынандай өрістерден тұрады: Күні, айы, температурасы,, желдің жылдамдығы. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр. 

4. «Оқушы» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: фамилиясы, аты, мектебі, сыныбы, туған күні. «Туған күні» өрісінен кейін «бойы» өрісін енгіз.

  №5. «Кітапхана» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: инвентарлық нөмірі, авторы, кітаптің аты, баспахана аты, бет саны. «баспахана аты" өрісінен кейін «шығарған жылы» өрісін енгіз.

 №6. «Сабақ кестесі» ДҚ құр.

Мынадай өрістерден тұрады: сабақтың реттік нөмірі, сабақтың басталу уақыты, сабақтың аяқталу уақыты, сабақтың аты, мұғалімнің аты-жөні.

«Сабақтың аты» өрісінен кейін «кабинеттің нөмірі» өрісін енгіз.

8 минут

Компьютер,

интерактивті тақта.

Сергіту сәті

Ақпаратты мақал-мәтелдермен сәйкестендіру.

[pic]

3 минут

интерактивті тақта.

Постермен жұмыс

2 топқа тапсырма беріледі:

1-топ «Деректер қоры және олардың түрлері.

2-топ « Кестелік деректер қорының негізгі

элементтері»

Оқушылар өзара топпен талқылайды, ойларын сыныппен бөліседі

8 минут

постер

Қорытынды бөлім.

Компьютер арқылы электронды тест тапсырады.

Тест 10 сұрақтан тұрады

5 минут Бағалау

Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде оқушыларды бағалап отырады.

2 минут Рефлексия

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы

Оқушылар стикерлерін толтырып, стендке іледі.

2 минут

Үйге тапсырма

Өз сынып оқушылары туралы толық мағлұматты қамтитын деректер қорын ұйымдастыру

Сабақ № 26

Сынып 9 «а» информатика күні 18.03.2016 жыл

Сабақ тақырыбы: Кестелік процессор құралдарымен деректер қорының кестесін құру

Сабақтың мақсаты

Негізгі мақсат: Оқушыларды деректер қоры ұғымымен, оның түрлерімен таныстырып, деректер қорын құру тәсілдерін қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасауға машықтау

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, белсенділіктерін дамыту, өзара көмектесу, жекелей жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

MS Access бағдарламасының мүмкіндіктерімен танысып, деректер қорын құру тәсілдерін меңгереді, деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады.

Логикалық қабілеті дамиды.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Уақыты

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, суреттер арқылы топқа бөлу.

Бағалау парағын таратады

2 минут

Үй тапсырмасын тексеру

«ИЯ-ЖОҚ» кестесін оқушыларға таратады.

«ИЯ-ЖОҚ» кестесіне жазбаша жауап береді және бірін бірі тексеріп, бағалайды. Тақтаға дұрыс жауаптарды жазады.

5 минут

«ИЯ-ЖОҚ» кестесі

Негізгі бөлім

Оқушыларға жаңа тақырыпты презентация арқылы баяндап, өзара талдайды.

Деректер қоры, олардың түрлері тақырыбы бойынша оқушылар тақырыпты ашады.

Деректер қоры және олардың түрлерін талқылап, деректер қорын ұйымдастыру түрлерін анықтайды.

Деректер қоры- қандай да бір ақпарат тасымалдауышта, мысалы, қағазда, кинотаспада, магниттік дискіде сақталған арнайы ұйымдастырылған деректердің жиынтығы.

Деректер қорын басқару жүйесі – дегеніміз үлкен көлемді мәліметтерді сақтау, өңдеу және іздеу үшін арналған арнайы программалар

Сақталатын ақпараттың сипатына қарай

Факто-графиялық , Құжаттық

Ақпаратты сақтау әдісі бойынша

Орталықтандырылған, Бөліктелінген

Ақпаратты ұйымдастыру құрылымы бойынша

Реляциялық, Иерархиялық, Желілік

Кестелік ақпаратпен біз күнделікті өмірде жиі кездесеміз. Мысалы, сынып журналы, күнделік, үлгірім табелі және т.б.

Екі өлшемді кестелерден тұратын мәліметтер жиыны реляциялық деректер қоры болып саналады.

Реляциялық немесе кестелік ДҚ өзінің бөліктерінің өзара байланысынан құрастырылған.

Мысалы, “Сыныптағы оқушылардың тізімі” деректер базасы мына кесте түрінде ұсынылады.

[pic]

8 минут

интерактивті тақта, презентация

Компьютермен тәжірибелік жұмыс.

Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды

1. «Мұғалім» деректер қоры мынандай өрістерден тұрады:

 Аты-жөні, туған күні, жынысы, білімі, пәні,

Әр өрістің типін анықтай отырып 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

  №2. «Пациент» деректер қоры мынадай өрістерден тұрады: Фамилиясы, туған күні, мекен-жайы, дәрігерге көрінген күні. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

3. «Ауа-райы» мәліметтер қоры мынандай өрістерден тұрады: Күні, айы, температурасы,, желдің жылдамдығы. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр. 

4. «Оқушы» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: фамилиясы, аты, мектебі, сыныбы, туған күні. «Туған күні» өрісінен кейін «бойы» өрісін енгіз.

  №5. «Кітапхана» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: инвентарлық нөмірі, авторы, кітаптің аты, баспахана аты, бет саны. «баспахана аты" өрісінен кейін «шығарған жылы» өрісін енгіз.

 №6. «Сабақ кестесі» ДҚ құр.

Мынадай өрістерден тұрады: сабақтың реттік нөмірі, сабақтың басталу уақыты, сабақтың аяқталу уақыты, сабақтың аты, мұғалімнің аты-жөні.

«Сабақтың аты» өрісінен кейін «кабинеттің нөмірі» өрісін енгіз.

8 минут

Компьютер,

интерактивті тақта.

Сергіту сәті

Ақпаратты мақал-мәтелдермен сәйкестендіру.

[pic]

3 минут

интерактивті тақта.

Постермен жұмыс

2 топқа тапсырма беріледі:

1-топ «Деректер қоры және олардың түрлері.

2-топ « Кестелік деректер қорының негізгі

элементтері»

Оқушылар өзара топпен талқылайды, ойларын сыныппен бөліседі

8 минут

постер

Қорытынды бөлім.

Компьютер арқылы электронды тест тапсырады.

Тест 10 сұрақтан тұрады

5 минут Бағалау

Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде оқушыларды бағалап отырады.

2 минут Рефлексия

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы

Оқушылар стикерлерін толтырып, стендке іледі.

2 минут

Үйге тапсырма

Өз сынып оқушылары туралы толық мағлұматты қамтитын деректер қорын ұйымдастыру