Ақпаратты өңдеу тәсілдері (5 сынып) ҚМЖ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Бекітемін

____________________

Пәні: Информатика Сынып: 5 Пән мұғалімі: Муфтиева Б.О.

Оқу мақсаттар

Smart

Ақпаратты техникалық құралдар мен ДК көмегімен беру, сақтау және ұсыну тәсілдерін ажырата білуге баулу

Оқудан күтілетін нәтижелер

(Табыс критерийлері)

  • Ақпаратты қабылдауды, жеткізуді, өңдеуді және сақтау тәсілдерін біледі.

САБАҚ БАРЫСЫ

Реттілігі

уақыты

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеттері

Оқушылардың іс-әрекеттері

Оқудың тиімді дағдылары

Бағалау

2 минут




5 минут.








6 минут.

Қызығушылығын ояту

Ынтымақтастық атмосфера құру


I.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:

1.оқушыларды сабаққа жұмылдыру,





ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Миға шабуыл


Оқушылармен амандасу.

Сыныпты түгендеу. Ойын ұсыну.



Топқа бөлінуге ұсынады.

Топ мүшелерінің қызметтерін анықтайды.





Ойыншық лақтыру арқылы өткен тақырыпқа байланысты бірінші сұрақ қояды.

Тест ұсынады.

Тест ұсынады.

«Дүкенге серуен» ойынын ойнайды (мен бүгін қарандаш сатып алдым , ал оң жағыма тұрған оқушы қалам сатып алды..... т.с.с)


Кезектесіп, орындарымен аусу арқылысол топтың мүшесі болады.

Топбасшысы, хатсы, зерттеуші, тайм-киппер қызметін атқарады.

Ойыншық арқылы жауап берген оқушы басқа оқушыға сұрақ қояды, т.с.с.

Тест орындайды.

Ізеттілік, құрмет көрсету





Бірлесіп жұмыс жасау өзара әрекеттестікке түсу арқылы үйрену



Есте сақтау, ой қорыту. түйіндеу









Мұғалім мадақтауы

15 минут









5 минут






IY. БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ








Y. ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ

(үйренушілер мазмұнды игерді ме, жоқ па көз жеткізу, табылған проблемаларды жою)

Ақпарат туралы оқулық бойынша шолу жасайды.

Ақпаратты өндеу тәсілдері туралы постер қорғауға ұсынады:

1-ші топқа:

Ақпаратты қалай сақтаймыз?

2-ші топқа:

Ақпаратты қалай жөнелтеміз және өндейміз?

«Ой толғаныс» жекелей тапсырма

10 сұрақтан тұратын тест ұсынады.

Топта бірлесе жұмыс жасайды. Әр топтан спикер тағайындалып ақпаратты өңдеу туралы постерін қорғайды.






5 минут ішінде тест орындайды

Зерттеушілік, ізденушілік, бірлесе жұмыс істеу, тұжырым жасау.






Сыни ойлану дағдысы, жинақтау, тұжырымдау.

Топтардың өзара бағалауы







Мұғалім модерациясы




2 минут



ҮІ. Сергіту сәті.

Компьютерден бейнероликті көрсетеді.

Оқушылар бейнероликтегі жаттығуды қайталап жасайды.

Жылдамдық, қимыл-қозғалыс дағдысын қалыптастыру.

Мұғалім мадақтауы


3 минут



ҮІІ. Рефлексия

«Ашық микрофон» ойынын ұсынады.

Сабақтан алған әсерін айтды.

Өз ойларымен бөлісу, еркін жеткізу.



5 минут

ҮІІ. БАҒАЛАУ

Кері байланыс жүргізу. Критерий, дескрипторлар арқылы бағалау.

Критерийлер арқылы өз білімдерін бағалайды. Топ басшыларының бағалауы

Өзін бағалау

Әр оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды

2минут

ҮІІ. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

Оқулықтағы 17-20 беттердегі §3. «Ақпаратты өңдеу тәсілдері» тақырыбын оқып келу. Түйінді жаттау.

Берілген тапсырманы күнделіктеріне жазады.



Бағалау критерийлері:


Бағалау

критерийілері

Табыс

критерийі

Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?


1ұпай

Ақпаратты алу нысандарына мысал келтір? Ақпаратты өңдеу дегеніміз?


2 ұпай

Ақпарат түрлерін атаңыз?

Ақпарат тасығыш құралдар?

3 ұпай

Берілген сұраққа нақты жауап береді.




Ақпарат алу нысандарына мысал келтіреді.




Берілген сұраққа нақты әрі толық жауап береді.





1 ұпай-3 2 ұпай-4 3ұпай -5