Планы на тему Word 8 класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Берілген уақыт

Пәні: Информатика

Мерзімі: 06.03.2014 жыл

Сыныбы: 8 «Ж»

Сабақтың тақырыбы:

Мәтіндік процессордың интерфейсімен таныстыру

Сабақтың реті:

1-сабақ

Жалпы сабақтың мақсаты:

Мәтіндік процессор жайлы жалпы мәлімет алады, құжаттарды құрады және сақтайды, мәтінді пішімдеу және редакциялаудың негізгі әдіс- тәсілдерімен танысады, ойлау қабілетін дамытады. Бір-бірін тыңдауға үйренеді. Ұжымда, шағын топта жұмыс жасауды, бір-бірін бағалауды және сыйлауды үйренеді.

Күтілетін оқу нәтижелері:


Оқушылар ескі жазу машинасымен танысады

  • ескі машина мен мәтіндік процессордың айырмашылығын ажыратады;

  • МП мүмкіндітерін біледі;

-оқушылар төменгі дәрежелі және жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап бере алады;

- ойларын нақты жеткізе алады;

- бір-біріне жүйелі сұрақ қоя біледі;

- бірлесіп жұмыс жасай алады;

- бір-біріне сыйластық көзқараспен қарайды;


Түйінді идеялар:

Мәтіндік процессормен таныса отырып, оның барлық мүмкіндіктерін меңгеру

Сабақтың типі:

Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекет әдістерін жетілдіру

Сабақты ұйымдастыру түрі:

Тренинг-тәжірибе

Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:

«Сәлемдесу»ойсергегі, «Ой тастау» әдісі, «Айырмашылықты тап» әдісі, «Бас бармақ», «Кім жылдам?», «Куту уақыты», «Түртіп ал», «Үш К және Ә» әдісі

Жұмыс түрлері:

Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:

Интерактивті тақта, ғаламтор, слайд, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер, компьютер

І Қызығушылығын оятукезеңі:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

2 мин

1-әрекет . Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Сәлемдесу» ойсергегі арқылы,«Көңіл-күй қоржыны» смайлдары арқылы оқушылардың көңіл күйін білу, сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастыру.

Оқушылар бір-бірінің қолын алып, тілек айтып амандасады.

«Көңіл-күй қоржыны» смайлдары арқылы оқушылар көңіл -күйін білдіру арқылы сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастырады.

2 мин

2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Компьютердің негізгі құрылғылары арқылы топқа бөлу.

Жүйелік блок, манитор, тінтуір, пернетақта

Таратылған қағаз арқылы 4 топ өз орындарын табады.

5 мин

3-әрекет. Топтық жұмыс:

«Ой тастау» әдісі бойынша ескі жазу машинасының қиындыларын балаларға тарату.

Балалар суретті құрайды, топтастырады және оның жазу машинасы екенін анықтайды. Жариялайды. Бір-бір толықтырып түс


ІІ Мағынаны ажырату кезеңі:

5 мин

4-әрекет. Жеке, жұппен, топпен жұмыс: «Арасындағы айырмашылықты тап» әдісі бойынша

жұптық жумыспен ескі жазу машинасымен интербелсенді тақтандан көрсеткен мәтіндік процессордың айырмашылықтарын анықтау тапсырылады. Постер жасайды

Оқушылар ғаламторды пайдалану арқылы жазу машиналары туралы көптеген мәліметтер алады, оны мәтіндік процессормен салыстырады, екеуінің айырмашылықтарын анықтайды, терезе элементтерімен танысады, тиімді жақтарын, мүмкіндіктерін анықтайды, постер жасайды. Ұжымға жариялайды.



5-әрекет. Топтық жұмысты бағалау

«Бас бармақ» әдісі бойынша

Жұмыс «бас бармақ» әдісі бойынша бағаланады

6 мин

6-әрекет. Жеке жұмыс:

«Кім жылдам» әдісі бойынша балалар компьютерде мәтінмен жұмыс жасату


Оқушылар жаңа құжат құрады, оған берілген мәтінді тереді, пішімдейді, сақтайды.

Орын ауыстыру арқылы бір-бірінің жұмыстарын бағалайды

1 мин

7-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Сергіту сәті»

Балаларға көз жаттығуларын жасату

Оқушылар орындарынан тұрып, интербелсенді тақтада көрсетілген көз жатығуларын бірнеше рет қайталайды.

6 мин

8-әрекет. Топтық жұмыс: «Күту уақыты» әдісі бойынша осы тақырыпта 2 ашық, 2 жабық сұрақ әзірлеуді тапсыру.

Әр топ әр тақырып бойынша 2 ашық,

2 жабық сұрақтар әзірлейді, әзірлеген сұрақтарын басқа топтарға қояды, жауаптарын қабылдайды, толықтырады.

2 мин

9-әрекет. Ұжымдық жұмыс:

«Түртіп ал» әдісі бойынша үйге тапсырма: Мәтіндік процессордың даму тарихы жайлы мәлімет жинау

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.


ІІІ Ой толғаныс кезеңі:

10 мин

10-әрекет. Жеке жұмыс:

«Ой тастау» әдісі бойынша оқушыларга өзінің мәтіндік процессорының мүмкіндіктерін жасату


Оқушылар PAINT бағдарламасында өздерінің қиялындағы мәтіндік процессордың моделін жасайды және оның артықшылығын ортаға салады, талқылайды.


11-әрекет. Жеке жұмысты бағалау

Оқушылар «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жұмысты бағалайды

3 мин

12-әрекет. Мұғалім баға қояды.


Өзін-өзі бағалау парағы бойынша оқушылар өздерін және бір-бірін бағалайды.


3 мин

13-әрекет

«Үш К және Ә» әдісі бойынша кері байланыс жасау.



Мұғалім оқушыларға сабақта өздеріне ұнаған үш жақсы кезеңді таңдап алу ұсынылады, ал оқушы болса сабақты жақсарту үшін өзінің бір әрекетін ұсыну қажет.


Мұғалім

Байбалақова Зейнегүл Қырғызбайқызы


Тренер

Есентаева Айжан




































Өзін-өзі бағалау парағы


Оқушының аты


Сыныбы


Тақырыптың аты

Менің атым Қожа

Тыңдалым және ауызша тіл:










Түсіндім

Жақсы

түсіндім

Өте

жақсы

түсіндім,

білдім




Оқу


Түсіндім

Жақсы

түсіндім

Өте

жақсы

түсіндім,

білдім








Жазылым әрекеті бойынша









Түсіндім


Жақсы

түсіндім

Өте

жақсы

түсіндім,

білдім




Әлі нені дамыту қажет?









Маған не ұнады?





Маған не қиын болып көрінді?


Оқушының өзіне берген бағасы


Себебі:



Мұғалімнің ойы





Мұғалімнің қойған жиынтық бағасы





Себебі:












Дескрипторлар


2

«Менің атым Қожа » әңгімесін толық түсінбесе. Іңгіменің негізгі иденясын айта алмаса. Тапсырмаларды орындай алмаса.


3


«Менің атым Қожа» әңгімесінің мазмұнын түсінген. Тапсырмаларды толық орындай алмаса. Ойын ашық, еркін жеткізе алмаса.



4

«Менің атым Қожа» әңгімесінің мазмұнын толық түсінген, негізгі идеясын біледі. Тапсырмаларды орындай алады, белсенділік таныта біледі. Өзін бағалай алады.

5

«Менің атым Қожа» әңгімесінің мазмұнын толық түсінген, негізгі идеясын біледі. Өзін және басқа оқушыларды бағалай алады. Тапсырмаларды жоғарғы деңгейде орындай алады. Өзгеде мысалдар келтіре алады. Ойын еркін жеткізеді. Өзге оқушыларға сұрақтар қоя біледі.































[pic]






















2-ресурс:

- Бердібек Соқпақбаев кім? Ол кісінің қандай қаламынан туған шығармалар бар?

- Менің атым Қожа повесінен берілген үзіндінің негізгі идеясы неде деп ойлайсыңдар?





- Бердібек Соқпақбаев кім? Ол кісінің қандай қаламынан туған шығармалар бар?

- Менің атым Қожа повесінен берілген үзіндінің негізгі идеясы неде деп ойлайсыңдар?





- Бердібек Соқпақбаев кім? Ол кісінің қандай қаламынан туған шығармалар бар?

- Менің атым Қожа повесінен берілген үзіндінің негізгі идеясы неде деп ойлайсыңдар?