Кестелер. Кестелерді құру (6 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


« [pic] №219 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі








Ашық сабақ




Тақырыбы: Кестелер. Кестелерді құру.


Пән мұғалімі: Сүлейменова А.І












2015-2016 оқу жылы

К [pic] үні 06 .02 .2016 ж

Пәні: Информатика

Сыныбы: 6 «б»

Сабақтың тақырыбы: Кестелер. Кестелерді құру.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды мәтінді кесте түрінде ұйымдастыру туралы білімдерін қалыптастыру. Кесте құруды үйрету.

Білімділік: Оқушыларды мәтінді кесте түрінде безендіру жолдарымен таныстыру.

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік:Техникалық тазалыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ меңгерту

Сабақ әдісі: Баяндау , сұрақ – жауап, көрсету, түсіндіру.

Көрнекілігі: Компьютер, дискет.




Сабақ барысы:


І.Ұйымдастыру кезең: (2мин)

а) оқушылармен амандасу, түгендеу;

б)назарларын сабаққа аудару;

в)сабақ барысымен таныстыру.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. (7 мин)


Билет№1


Мәтінді форматтау әрекеттері қандай?


Билет№2


Тізім түрлері?

Тізім жасау қалай жүзеге асырылады?










Билет№3


Қаріп терезесінде қандай өзгертулер жүргізуге болады?


Билет№4


Тізім деп нені түсінесің?

Тізімнің түрлерін ата?












І [pic] ІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру. (15 мин)

Кесте мәтіндері мен суреттері бар жолдар мен бағандардан, ұяшықтардан тұрады.

Кестелермен жұмыс істеу үшін Кесте (Таблица) менюі пайдаланылады. Кесте бойынша орын ауыстыру үшін ←, ↑, →, ↓ пернелері пайдаланылады.

Кестені құру үшін келесі әрекеттерді орындау керек:

Кесте (Таблица) менюінде Кірістіру (Вставить) командасын және содан кейін Кесте (Таблица) командасын орындау

Кестені кірістіру (Вставка таблицы) терезесінде жолдар мен бағандардың санын көрсету

ОК батырмасын басу

Кестелер мен шекаралар (Таблицы и Границы) тақтасы батырмаларының міндеті:

Кестені құру (Создать таблицу) [pic] – кестенің немесе оның элементтерін (жолын, бағанын, ұяшығын) дайындауға арналған

Өшіргіш (Ластик) [pic] – кесте шекарасының сызықтарын жояды

Сызықтар типі (Тип линии) [pic] – кесте шекарасының типін тағайындайды

Сызықтың қалыңдығы (Толщина линии) [pic] – кесте шекарасының қалыңдығын тағайындайды

Шекараның түсі (Цвет границ) [pic] - кесте шекарасының түсін тағайындайды

Шекара менюі (Меню Границы) [pic] – таңдалынған шекараларды ерекшелейді

Кестені кірістіру менюі (Меню Вставить таблицу) [pic] - жаңа кестені немесе оның элементтерін кірістіреді

Ұяшықтарды біріктіру (Объединить ячейки) [pic] –ерекшеленгендерді бір ұяшыққа біріктіреді

Ұяшықтарды бөлу (Разбить ячейки) [pic] – ерекшеленген ұяшықты (ұяшықтарды) бірнеше ұяшыққа бөледі

Теңестіру (Выравнивание) [pic] – ұяшықтардың ішінде мәтінді теңестіруді тағайындайды

Жолдарды теңестіру (Выравнивание строк) [pic] – жолдарды биіктігі бойынша теңестіреді

Бағандарды теңестіру (Выравнивание столбцов) [pic] – бағандарды ені бойынша теңестіреді

Автоформат [pic] – Кестелерді безендіру мәнерін тағайындайды

Мәтіннің бағыты (Направление текста) [pic] – ұяшықтағы мәтіннің бағытын өзгертеді

Сұрыптау (Сортировка) [pic] и [pic] - ерекшеленген ұяшықтардағы мәліметтерді өсуі және кемуі бойынша сұрыптайды

Автоқосынды (Автосумма) [pic] – ерекшеленген ұяшықтардағы мәліметтерді қосындылайды.





[pic]

IV. Компьютермен жұмыс: (12 мин)


А деңгейі

Суреттегі кестені компьютерде орында:




В деңгейі

Мәтіннің бағытын бұру бұйрықтарын дұрыс орындап, кестені толтыр:




Мәтінді бұру




Мәтінді бұру





Мәтінді бұру













С деңгейі

Кестені құрыңдар және толтырыңдар:





1



6



2



7



3



8





4



9





5



10









IV.Сергіту жаттығулары.(2 мин)

Бейнежазбаға қарап оқушылар жаттығу жасайды.


V.Жаңа тақырыпты бекіту сұрақтары: (5 мин)

1.Кесте дегеніміз не?

2.Кесте мен шекара тақтасы батырмаларының міндеті?

3.Кестені құру әрекеттері?

4. Кестенің соңына жаңа құжатты қалай қосуға болады?

5.Бір мезгілде бірнеше баған немесе жол қосуға бола ма?


V [pic] I.Оқушыларды бағалау.



Әр оқушыға фишка таратылып, сонымен бағаланды.


[pic] [pic] [pic]





VІІ. Рефлекция (2 мин)

Не ұнады?

Не қиын болды?

Сабақта түсінгенім?



VIІ.Үйге тапсырма: Кесте құру. Тест сұрақтары.