Графтар теориясы, сәйкестік және қатыс элементтерін оқыту әдістемесі ашық сабақ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Калиева Салтанат Абужаровна,

Маңғыстау гуманитарлық колледжінің жоғары санатты информатика пәнінің оқытушысы

Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы

Пәні: Информатиканың теориялық негіздері және оқыту әдістемесі

Мамандығы: 0105000 - «Бастауыш білім беру»

Курс, тобы: 2, ИБ-21


Сабақтың тақырыбы: Графтар теориясы, сәйкестік және қатыс элементтерін оқыту

әдістемесі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Студенттерге графтар теориясы туралы түсінік беру және сәйкестік және қатыс элементтерімен таныстырып, тәжірибе кезінде қолдануға үйрету;

Дамытушылық: Студенттердің пәнге деген қызығушылығын, ойлау қабілеттерін және

танымдық белсенділігін және шығармашылық қабілеттерін арттыру, тәжірибе кезінде үй тапсырмасын әртүрлі тәсілмен тексеруге дағдыландыру;

Тәрбиелік: Студенттерді компьютерлік сауаттылыққа, жауапкершілікке, бір – бірін тыңдауға, топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Тренинг сабақ

Сабақтың типі: Жаңа білімді игеру

Сабақтың технологиясы: Дамыта оқыту технологиясы, ақпараттық оқыту технологиясы,

деңгейлеп оқыту технологиясы

Сабақтың әдіс – тәсілдері: Жұптық және топтық жұмыс, диалог арқылы оқыту, «Жигсо» әдісі, зерттеушілік әңгіме, көршіңе әңгімелеп бер, интербелсенді әдіс, ойын түрлері, өзін – өзі бағалау

Пәнаралық байланыс: информатика, математика

Сабақтың көрнекілігі: ДК, проектор, интербелсенді тақта, cлайд, Prezi, үлестірме қағаздар,

бағалау парақшасы, жетондар (теңге арқылы), флипчарт, маркер

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру (3 мин)

«Түрлі – түсті қағаз» арқылы топқа бөлу

Студенттер қобдишаның ішінен (жасыл, қызыл, сары, көк) таңдайды.

Көңіл-күй симфониясы 

Топтар шаттық шеңберін жасап, бір – бірінің қолдарынан ұстап, табиғатпен байланыстырып көңіл – күйін білдіреді.

Әр топтан топ басшы топ мүшелерінің келісімімен тағайындалады. Топ басшысы қарсы топтың мүшелерін жетон (теңге арқылы бағалау) арқылы бағалап бағалау қағазын толтырып отырады.

Бағалау критерийлері:

«3» - 200 теңге

«4» - 500 теңге

«5» - 1000 теңге

(500 – 800 теңге жинағандар «3», 1000-1200 теңге жинағандар – «4», «1400-2000 теңге жинағандар –«5» бағаларымен бағаланады)

«Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту» технологиясы үш кезең бойынша қолданылады:

  1. Қызығушылықты ояту

    • Шығармашылық жұмыс

    • Кім жылдам? (Сәйкестендіру тесті)

  2. Мағынаны ашу

- «Жигсо» әдісі

  1. Ой толғаныс

    • Біліміңді шыңда (постер жасау және қорғау)

    • Тыңдап отырған үштік

    • Қалай ойлайсың?

    • SWOT талдау (Бастауыш сынып оқушыларына графтар теориясы, сәйкестік және қатыс элементтерін информатика сабағында үйретудің тиімді және тиімсіз тұстары)

Мұндағы

1 - бөлім бойынша студенттердің өткен тақырып бойынша білім деңгейін анықтау;

2 - бөлім бойынша жаңа ақпаратпен танысу;

3 - бөлім бойынша жаңа өтілген тақырып бойынша студенттердің жаңа үйренген білімді меңгергенін анықтау.

II. Үй тапсырмасын сұрау (10 мин)

  • Шығармашылық жұмыс

Әр топтың мүшесі үйден жасап келген жұмысын басқа студенттермен бірге талдайды.

III. Жаңа сабақ (15 мин)

«Мағынаны тани білу»

«ЖИГСО» әдісі (өзі оқи отырып, өзгені оқытады)

Графтар теориясы ( [link]