Сабақтың тақырыбы: «Бумалар мен белгішелерді құру »
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ақпарат ұғымы, түрлері, компьютер құрылғылары, операциялық жүйе тақырыптарын жалпылау
Дамытушылық: компьютерде тестік тапсырмалармен жұмыс жасау машықтарын қалыптастыру, өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін дамытуларына жағдай жасау.
Тәрбиелік: алған білімдерін жүйелі түрде қалыптастырып, пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, таратпа материал, Excel-де жасалған сөзжұмбақтар, электронды оқулық.
Сабақ түрі: қайталау, жалпылау сабақ
Сабақ жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ
3. Бекеттер бойынша жұмыстар
Билетке тапсырыс беру – «Тест тапсырмалары»
1. Бекет– «Бумалар мен белгішелер»
2. Бекет – «Деңгейлік тапсырмалар»
3. Бекет – «Сөзжұмбақ»
4. бекет - «Сабақты бекіту»
IV. Сабақты қорытындылау.
V. Үй тапсырмасы. Бағалау.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
Сынып бөлмесі мен оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ басталмастан бұрын үй жұмысын тексеріп алу.
2. Сабақтың тақырыбын, жүргізу формасын және мақсатын хабарлау.
Кіріспе
Сабақ ойын түрінде өтетінін және ойынның жүргізілу тәртібімен таныстыру. Сабақ соңында әр оқушының «Білім» қаласына қай вагонмен келгенімен бағаланатынын ескерту. Ол үшін алдымен билетке «тапсырыс береді»: оқушылар тестік тапсырмаларын орындайды. Алған бағалары бойынша поездың сәйкес вагонына орналасып, «Білім» қаласына аттанады.
«5»-тік баға алған оқушы купе вагонымен;
«4» -тік баға алған оқушы плацкарт вагонымен;
«3» -тік баға алған оқушы жалпы вагонмен аттанады,
ал «2» -лік баға алған оқушы «Білім» қаласына сапарға аттана алмайды.
Сонымен қатар әр бекеттегі тапсырмаларды орындау арқылы өз вагондарынан басқа вагондарға ауыса алады. Мысалы деңгейлік тапсырма дұрыс орындалса, жалпыдан→ плацкартқа; плацкарттан→купеге ауыса алады; ал дұрыс орындамаса өз вагонында қалады.
Тест тапсырмалары
Файл атауын қалай ажыратуға болады?
А. Аты немесе кеңейтілуі
В. Кеңейтілуі
С. Атынан кейін қойылған нүкте арқылы
D. Кеңейтілудің алдына қойылған нүкте арқылы
Е. Нүктеден кейін кеңейтілу арқылы
2. Бос файлды қалай құруға болады?
А. Жанама меню арқылы
В. Создать- файлды құру құжатын таңдау арқылы
С. Жанама менюден Создать командасын таңдау арқылы
D. Жанама меню- Создать- белгісін таңдау арқылы
Е. Жанама меню- Создать- W белгісін таңдау арқылы
3. Бума бұл...
А. Белгілі бір ортақ қасиеттеріне қарай орналастырылған файлдар тізіміне берілетін атау
В. Файлдар тізімі орналасқан орын
С. Каталог
D. Магниттік дискіге белгілі бір атаумен орналастырылған файлдар тізімі
Е. Директория
4. Буманы жұмыс үстелінде құру үшін қандай әрекеттер орындалады?
А. Тышқанның оң жақ батырмасын басу арқылы жанама менюді шақыру
В. Жанама менюден Создать командасын таңдау
С.Создать- Папки
D. Жанама менюден Создать командасын таңдау арқылы Папки қатарына басу
Е. Жанама меню- Создать- Папки
5. Қандай тұжырым дұрыс емес?
А. Файл- бума- жарлық
В. Файл- бұл белгілі бір атпен магниттік дискіде жазылған біртектес ақпараттар арқылы
С. Жарлық- бұл бумалардың ішінен іздеу жүргізбей-ақ кез келген дискідегі объектіні пайдалануды қамтамасыз ете алатын командалық файл
D. Буманың атын кез келген символмен өзгертуге болады
Е. Жарлық кез келген бума үшін жасала береді
6. Жарлықты қанша тәсілмен құруға болады?
А. 2 немесе 3; В. 3 немесе 5; С. 2; D. 4, не 6; Е. 1
7. Жарлық- бұл...
А. Командалық файл
В. Кез келген дискіде орналасқан объектіні бірден орындауға негізделген командалық файл
С. Кез келген объектіні бірден орындау бұйрығы.
D. Тізбектей орналасқан объектілерді біртіндеп орындау бұйрығы.
Е. Кез келген дискідегі объектіні іздеу жүргізбей-ақ бірден орындауға мүмкіндік беретін командалық файл
8. Бума түрлерін ата
А. Ашық, жабық
В. Мәтіндік немесе графиктік құжаттар орналасқан бумалар
С. Мәтіндік, кестелік, символдық, дыбыстық ақпараттар орналасқан бумалар.
D. Кестелік, символдық ақпараттар орналасқан бумалар.
Е. Төменгі не жоғарғы деңгейлі бумалар.
9. Файлды ашу үшін қанша әрекет орындалады?
А. 2 ; В. 3; С. 2 не 3; D. 1; Е. 3 не 4
10. Жарлықты құру үшін ең алдымен не таңдап алынады?
А. Орны
В.объекті
С. Жарлықты құратын объекті.
D. Кез келген объектіден орын.
Е. Жарлық орналасқан орын.
3. Бекеттер бойынша тапсырмалар орындау
Бекет– «Бумалар мен белгішелерді құру
1. «Мои документы » терезеде жаңа қапшық құру.
Қапшықты Файл => Создать => Папка командасымен құрады. Мұны орындағаннан кейін осы терезенің қапшықтары мен файлдарының тізімінің соңында жаңа қапшық белгішесі пайда болады. Қапшықтың атын оны құрғаннан кейін бірден енгізуге болады. Файлға ат берілмеген жағдайда оған автоматты түрде "Жаңа файл" меншіктеледі.
Жұмыс үстелінде жаңа қапшық құру.
Жұмыс үстелінің жаңа қапшық,ты орналастырмақшы болған жерінде маустың оң жақ батырмасын басу — контексті меню пайда болады.
Создать => Папка командасын орындау. Жұмыс үстелінде қапшық, белгішесі пайда болады.
Қапшықтың атын енгізіп, енгізу пернесін басу.
2. Ағымдағы терезеде таңбаша құру.
1. Ағымдағы терезеде таңбашаларды Файл => Создать => Ярлык, файл => Создать ярлык немесе контексті менюдің Создать -Ярлык командасының көмегімен жасауға болады.
Таңбашаны жасағаннанкейін оны қажетті орынға орналастыруға болады.
Ол үшін таңбаша кұрылатын объектіні іздеуді таңбаша жасау процесін іске қосканнан соң жүргізуге болады немесе алдымен объектіні тауып алып, содан кейін таңбашаны құруды бастауға болады.
Жұмыс үстелінде таңбаша құру.
Жұмыс үстелінің бос жеріне меңзерді орналастырып, маустың
он жақ батырмасын басса, контексті меню пайда болады.
Создать => Ярлык опциясын таңдағанда, "Создание ярлыка"
("Таңбашаны ҚҰРУ") диалог терезесі пайда болады.
"Шолу" (Обзор) батырмасын басу, "Шолу" диалог терезесін ашады. Файлдармен қапшықтар арасынан объект табу.
"Ашу" батырмасын басу арқылы "Таңбаша жасау терезесі"
ашылады. Онда, файлға жол толық көрсетпеген.
"Далее" ("Одан әpi") батырмасын басу - "Таңбашаның атын
таңдау" (Выбор названия ярлыка) диалог терезесін ашады.
Мұнда объектінің жүйелік атын өзгертуге болады.
"Дайын" (Готово) батырмасын басу - Жұмыс үстелінде жаңа
таңбаша пайда болады.
Деңгейлік тапсырмалар:
А деңгей- жалпы вагондағы оқушыларға
Кез-келген файлдар үшін (өз қалауларың бойынша) жарлық құрыңдар.
Құрылған жарлықтардың аттарын алмастырыңдар
Құрылған бір жарлықты Қоржынға апарыңдар
Қажетсіз жарлықтарды жойыңдар
В деңгей- Плацкарттағы оқушыларға
Бірінің ішіне бірі салынған бірнеше бума құрыңдар
Бумалардың бірінде мәтіндік құжат құрыңдар
Жұмыс үстелінде өздеріңнің бумаларың үшін жарлықтар құрыңдар
Құрылған жарлықтардың аттарын алмастырыңдар
Құрылған бір жарлықты Қоржынға апарыңдар
С деңгей- Купедегі оқушыларға
Мәтіндік редакторда жарлық құрыңдар
Алынған құжатты Жарлық құру деген атпен сақтаңдар
Тура осылай Бума құру деген құжат құрыңдар
Осы екі файлды Жұмыс үстелінде де өз аттарыңмен аталған бумаға сақтаңдар
Осы бума үшін жарлық құрыңдар
Буманың атын Жұмыс деген атауға алмастырыңдар
Жұмыс бумасын жойыңдар
Жұмыс бумасын Қоржыннан қайта қалпына келтіріңдер
Сергіту сәті. Жаттығулар жасау(музыканың сүйемелдеуімен)
Бекет – «Сөзжұмбақтар»
Excel программасында деңгейлік сөзжұмбақтар шешу
Сабақты қорытындылау.
Сапар соңында «Білім» қаласына оқушылар қандай вагонмен келді, соған байланысты білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма.
Егер «Білім» қаласына:
Купе вагонымен келсеңіз:
«Қазіргі кездегі операциялық жүйе түрлері» тақырыбына баяндама дайындау
Плацкарт вагонымен келсеңіз:
Сөзжұмбақ құрастыру
Жалпы вагонымен келсеңіз:
«Windows операциялық жүйесі. Windows объектілері. Терезелер» тақырыбын қайталау
Рефлексия. Оқушылар шам жағу арқылы өз көңіл-күйлерін көрсетеді
Оқушыларды бағалау.