Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Информатика
Сыныбы:6 Мерзімі: 18.10.2014 жыл 2/7 сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы : ДК сәулетінің заманауи даму бағыттары
Сабақтың мақсаты: Компьютердің сәулеті туралы түсінік қалыптастыру, компьютердің қызымет ету функциялары мен негізгі мінездемелері туралы оқып-үйренуді жалғастыру.
Міндеттері:
Оқушыларға дербес компьютердің заманауи даму бағыттары және Джон фон Нейман принциптері жайлы тусінік беру;
Оқушыларды нақты шешім қабылдай білуге, топпен жұмыс жасауға, өз ойын еркін жеткізе білуге үйрету;
Оқушыларды компьютердің қосымша құрылғыларымен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;
Қолданылатын модульдер: 7 модуль идеясы
Оқытуда қолданылатын әдіс тәсілдер: « Сырлы есімдер тарихы», «Өзіңді тексер!» тестік жұмыс, «Сыйқырлы таяқшалар» әдіс, «Кубизм» әдісі, « ЖИГСО» әдісі, тірек –сызбалар, СТО стратегиясы, «Сөзжұмбақ», «Көңілкүй нысанасы», Сергіту сәті, «Жұптық жұмыс», «Топтық жұмыс», «INSERT»әдісі, «Миға шабуыл», АКТ-мен жұмыс, «2 жұлдыз,1 тілек», «Өзін өзі бағалау.
Күтілетін нәтижелер:
дербес компьютердің заманауи даму бағыттары және Джон фон Нейман принциптері жайлы тусінік береді;
Сәулет түрлерін атап, айырмашылықтарын түсіндіреді;
Сыни ойлау арқылы суретті пайдалана отырып, аналық таяқшаның екі негізгі микро сызбасын айыра алады;
Оқушы ізденеді, ойланады, өздігінен тұжырым жасауға бағытталады;
Топ ішінде бірлескен жұмысқа дағдыланады;
Көрнекілігі: 6-сынып әдістесмелік құрал, интерактивті тақта, АКТ, слайд көрсетілімі, «Әріп қиындылары»,флипчарт,топ ұстанымы, А3 парағы.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
І Кіріспе
3 мин
Психалогиялық ахуал
Ұйымдастыру кезеңі
Тұлғааралық байланыс орнату
Топқа бөлу
Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұраймын. Шаттық шеңбер «Сыйқырлы есімдер тарихы» атты стратегия бойынша жүргіземіз оқушыларды топқа бөлемін
Мұғаліммен амандасып, көңі-күйлерімен бөліседі. Оқушылар жанындағы баланың есімінің бастапқы әріпіне байланысты жақсы тілек қосып айтады. Оқушылар екі түрлі таяқшаларды таңдау арқылы «Сыйқырлы таяқшалар» әдіс бойынша топқа бөлінеді
«Жарайсындар!»
«Жақсы»
«Өте Жақсы»
Топқа бөлуге арналған әріптер жазылған фигуралар. Топтың дайындығын білдіретін әр түсті белгілер. «Компьютерлер», «Калькулятор» қағазға жазылған топтардын аттары
ІІ
Тұсау кесер
3 мин
Өткен сабақты бекіту. Өтілген тақырыпты бекіту сұрақтарды
Кубизм әдісі
«Өзіңді тексер!» тестік бақылау жұмысы көмегімен уй тапсырмасын тексеру.
А) Шоттар В) Арифмометр
С) Калькулятор Д) Серобян
Бірінші буын компьютерлердің элементтік базасы-ол
А) транзистор В)интегралдық схема
С) электрондық лампа
Д) улкен интегралдық схема
3.Алғашқы бағдаршамы кім?
А) Чарльз Беббидж
В) Герман Холлерит
С) Ада Лавлейс
Д) Блез Паскаль
4. Бірінші электрондық компьютер болған есептеуіш машина қалай аталады?
А) АВС В)ДВК С) БЭСМ-2 Д) ЕИІАС
5. Үшінші буын компьютерлердің элементтік базасы-ол:
А) транзистор
В) интегралдық схема
С) электрондық лампа
Д) улкен интегралдық схема
6. Төртінші буын компьютерлердің элементтік базасы-ол:
А) транзистор
В) интегралдық схема
С) электрондық лампа
Д) улкен интегралдық схема
6. Төртінші буын компьютерлердің
Барлық оқушыларды өткен сабақты естеріне түсіру үшін 6 сұрақтан тұратын тест сұрақтарына жауап береді. Кубиктің 6 қырынан сәйкес сұрақ алады. Мұғалім кубті ортаға тастап, оқушылар өздері лақтырады, қай қыры түссе, оқушы сол қырындағы тапсырмаға жауап береді
Кубиктер бақылау парағы бойынша бірі бірін бағалау.
Формативті бағалау
А 4 қағазына жазылған тест қиындылары
ІІІ Негізгі бөлім
20 мин
Қызығушылығын ояту
3 мин
Жаңа саба
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстыру
Сергіту сәті
2 мин
Оқушылардың назарын интербелсенді тақтаға аудару.
Жұмыс барысымен таныстыру.
Интерактивтік тақта «Сөзжұмбақ» көрсетіледі.
Екі топқа жеке-жеке крассворд және сұрақтар беріледі
А) екі топқа «ДК сәулетінің заманауи даму бағыттары» тақырыбында оқушылар оқулықты пайдалана отырып топта оқиды, топ мүшелері ауысып бір-біріне түсіндіреді.
Б) Сыни тұрғысынан ойлау арқылы постермен жұмыс жасау тапсырылады.
«Қызыл өрік» әнгіме қыимыл-қозғалыс жасап, билеу
Оқушылар топ болып жұмыс жасайды. «Сөзжұмбақ» жауабын тауып, бірінші болатын топ жауап береді. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. (Слайд ,көрме)
Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып Оқушылар постермен жұмыс жасайды,постер жазып болған соң, әр топ ортаға шығып өз постерлерін қорғайды. Оқушылар қимыл-қозғалыс жасай отырып бейлейді, көңіл-күй көтереді..
Формативті бағалау
Интерактивтік тақта, стикер, бор, дәптер, қалам
Оқулық
Постер, түрлі түсті маркер, плакат
ІҮ. Бекіту
15 мин
Миға шабуыл
Тәжірбиелік жұмыстар:
Екі топқа жұмыс:
Тапсырма № 1 : «Компьютердің сәулеті және шиналар» парақшасын толтыру
Тапсырма №2 «Компьютердің сәулеті» Жеке оқушыларға С- денгей: «ДК –дің электрондық компаненттердің конфигурациясы»
А- деңгейі: «Сәуле түрлері»
Оқушылар компьютерде тәжербиелік жұмыстар.
Таңдалған деңгей және міндетті деңгей тапсырмаларын орындайды.
Формативті бағалау
Компьютер, парақшалар
Ү
Қорытынды 4 мин
«Көңілкүй нысанасы» әдісі
1 мин
Үйге тапсырма 1мин
Бағалау
2 мин
Оқушыларға кері байланыс жасау үшін БББ парақшасын таратады.
ДК сәулетінің заманауи даму бағыттары тақырыбында оқу, сұрақтарға жауап беру.
Қорытынды шығару
Оқушыларға бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көңіл-күй дидарына іледі.
Оқушылар күнделікке үй тапсырмасын жазып алады.
Сабақ барысында таратылған бағалау парақшасында сабақтың әр тапсырмасын алған ұпайларын есептеп мұғалімге өткізеді.
Мұғалім смайликтермен белсене қатысқан оқушыларды бағалайды
Түрлі-түсті стикерлер
Күнделік
Бағалау парақшалары критерийлер