Открытый урок по казахскому языку на тему Бізге интернет не үшін керек? (7 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Пәні

Қазақ тілі

Сынып

7 «А. Б»

Күні

21.11.2016/23.11.2016

Сабақтың тақырыбы

Бізге интернет не үшін керек?

Сабақтың мақсаты

(цель урока)

Өткен тақырыптарды қорытындылай отырып, оқушылардың алған білімдерін тексеру. Сауатты сөйлеп, жаза білуді дамыту. Қызығушылығын арттыру, логикалық ойлау арқылы толық жауап беру арқылы сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже

Ақпараттық техналогияларды өз деңгейінде пайдалана алады, интернеттен керекті мәліметтерді таба алады.Өз ойын жүйелі, дәлелді жеткізе алады. Оқушылар берілген сұрақтарға нақты дәлелдермен жауап беріп, өз ойларын білдіреді, саралап талдау жасайды.

Әдіс-тәсілдер

Оқу, сұрақ-жауап, жұптық, топтық жұмыс, АКТ, бағалау критерийлері.

Дәйек көздер (ресурсы)

Оқулық , постер, стикерлер, суреттер, презентация , интерактивтік тақта, үлестірмелі парақшылар.

Сабақ кезеңдері

Сабақтың барысындағы іс - әрекет


Ресурсы

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (орг.момент)





Қызығушылықты ояту (Вызов)

(5 минут)










Үй тапсырмасын тексеру. Дом.зад

















Топқа бөлу

Суреттер





«Алтын

қағида » 



Оқушылармен амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу.

Психологиялық дайындық. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеріп, зейіндерін сабаққа аудару.

Оқушылар қолдарын аспандағы күнге созады.

Бәрі бірге мұғалімнің айтканын қайталайды.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық,мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан жағым -

күндеріңіз сәтті өтсін деген тілекпен сабағымызды бастаймыз.

Оқушыларды сабаққа бейімдеу.


Топ ережесін оқыту Жақсы.


Оқушыларды топтарға бөлу, топтастыру.

Топтағы рөлдерді бөліп алады (распределение ролей)

Тайм-кипер, хабарлаушы , көшбасшы, ....


«Автор орындығы»

«Алтынқағида »  ережесі   «сен есіңе сақтап ал»

-          қауіпсіз ережелерді ескеруді,

-          әр 20 – 25 минут сайын көзге жаттығу жасауды;

-           көзбен компьютердің арасы 60 – 70 см болуын;

-           Компьютер алдына кактус гүлін қоюды;

-           Ғаламторға тәуелді болмауды;

 МҰҒАЛІМ СӨЗІ «Сақтансаң сақтайды, сақтанбасаң сені құдай не қылады», демекші Шәкәрім атамыздың мынасөзіне тоқтала кетуді жөн көрдім:

Сақтық – дегенәрқашанбайқапжүрмек,
Пайда не залалмаескерілмек,
Көргеніңестігенінесепкеалса,
Сонда оңайәрбірістіойлапбілмек.



Оқушылар қолдарын аспандағы күнге созады.

Бәрі бірге мұғалімнің айтканын қайталайды.

Сыныпта ынтымақтастық

  атмосферасын қолдану.


Хормен оқыту



Оқушылар бөлініп топ құрайды.

Ролдерді бөледі

Топта хатшы, жетекші, көмекші рөлдері бөлініп беріледі.

Оқушылар өздерінің білетіндерін айтып жауап береді.




Мағынаны тану

Осмысление

Білу.









Түсіну.

Интернеттің мүмкіндіктерін түсіндіру.


Қолдану.

Интернетті сабақ үстінде қолдану. Сол арқылы оқушыларды машықтандыру.
















































Талдау.

Топтардың жұмыстарын, алған ақпараттарын жіктеу, салыстыру.

Синтез.

Алған ақпараттарды жүйелеу.


Бағалау.



«Кубизм» әдісімен сұрақтар қою.


















Тест

Компьютер арқылы


































Тексеру

















  1. Интернет дегеніміз не?



  1. WWW дегеніміз не?



  1. Электронды поштаның ең елеулі ерекшелігі қандай?

  2. Электрондыпоштаныңжылдамдығынеменбірдей?

  3. Ұялы телефон дегеніміз не?

  4. Ұялы телефон арқылы Интернет жүйесіне қосылуға бола ма?



Интернет сіздерге не үшін маңызды?



«Ауызша айтсаң –тез ұмытам, көрсетсең –есте сақтаймын, іске кіріссең –үйренем.» (қытай мақалы) әр топ интернет сайтына кіріп қажетті ақпарат айтуға ықпал жасау.

  1. Сурет арқылы қауіпсіздік ережелерін айту.

  2. Тест

1. Интернет желісінде адасып қалмау үшін не қажет екенін табыңдар.

А) арнайы сайт В) Электронды пошта қажет

С) бағыттаушы адам D) шолғыш – браузер қажет

2.Төмендегілердің қайсысы Интернеттегі ақпаратты іздеу порталына жатпайды?

А)Yandex В) Google С) Www D)Rambler

3.Электронды пошта қай жылдан бастап пайда болды?

А)1962 жылы В)1963 жылы С)1964жылы D)1965жылы

4.Электронды пошта ашу үшін қай батырманы басу қажет?

А) «Жазылу» батырмасы В) «Келесі» батырмасы

С) «Тіркелу» батырмасы D) «Жіберу» батырмасы

5.Электронды поштада хабарламаларды қабылдап алу кезінде хаттармен қоса файлдар болса, оны қай батырманың көмегімен көре аламыз.

А)«Тіркелу» батырмасы В) «Көшіру» батырмасы

С)«Сақтау» батырмасы D)«Ашып қарау» батырмасы

6. Берілген сөйлемді мағынасына қарай аяқтаңдар. Интернеттің ... шексіз.

А) уақыты В) мүмкіндіктері

С) байлығы D) құжаттары

7. Қайсысы Интернет мүмкіндіктеріне жатпайды?

А) хабарламалар жіберу В) үш мезгіл ас дайындау

С)достармен сөйлесу D)кез келген тақырыпқа ақпарат алу

8. Ұялы телефон арқылы Интернетке қосылу үшін ең алдымен не қажет?

А) ұялы телефонда бірлік болу керек

В) ұялы телефонда модем болу керек

С) ұялы телефон компьютермен байланысуы керек D) дұрыс жауап жоқ

9.Көз бен компьютердің арақашықтығы қанша сантиметрдей болуы қажет?

А) 40-50 см В) 50-60 см С) 60-70 см D) 70-80 см

10. Көзді сақтау үшін компьютердің алдына қандай гүл қойған пайдалы?

А) раушан В) ақгүл С) кактус D) қызғалдақ

Тексеру . Жауабы

  1. D) шолғыш – браузер қажет

  2. С) Www

  3. D) 1965жылы

  4. С) «Тіркелу» батырмасы

  5. В) «Көшіру» батырмасы

  6. В) мүмкіндіктері

  7. В) үш мезгіл ас дайындау

  8. В) ұялы телефонда модем болу керек

  9. С) 60-70 см

  10. С) кактус



Сергіту сәті



Интернеттің пайдасы мен зиянын венн диаграммасы арқылы жазу.





Эссе жазу «Менің әлемімдегі интернеттің алатын орны» тақырыбында.

  1. Интернеттің маңыздылығы қандай?

  2. Электронды почтаның қызметі қандай?

  3. Интернеттің тиімді жағын жазыңыз .....

  4. Бізге керек пе? .....

  5. Сіз интернет туралы не ойлайсыз?

Сергіту сәті « Жаңбыр»

[link] бүкіләлемдік желісі.

WWW бүкіләлемдік желісі ( World Wide Web – « Бүкіләлемдік тор») веб деп аталады

...... Оның жылдамдығы

..... телефонмен бірдей.

Радиожелі арқылы байланыс жасауға арналған құрал.


Жауап береді





Оқушылар өздері қолданатын сайттардың үлгісін жасайды, кезекпен сөйлеп түсіндіреді. Бірін-бірін тыңдайды.

Топтық, жұптық жұмыс


Жеке жұмыс







































Тексереді







Топтық жұмыс



Жеке жұмыс

Интернетке қосылу туралы өз ойларын, түйгендерін, қорытынды ойларын жүйелеп жеткізеді.


Менің ойымша:

Ой толғаныс

Рефлексия

(10минут)


А теперь подведём итоги нашего урока. У вас на столе лежат три картинки. Выберите ту, которая соответствует вашему настроению и подпишите под ней: [pic]

Сегодня на уроке я узнал …

Я буду применять полученные знания на…

Мне понравился урок …

Сегодня на уроке я ничего нового не узнал.

Қандай әсер алдыңыз?

Көрсетілген мәліметтерді өмірде қолданасыз ба?


Бағалау


ҚБ. Бағалау парағы арқылы бағаланады.

ФБ. Үлкен бармақ. Смайликтер

Бір-бірін бағалайды. Топтар арасында өзара бір-біріне баға береді. Өзін – өзі бағалау

Үй тапсырмасы (3мин.)


255 б. Бақылау сұрақтары