Аннотация
Данный урок является одним из звеньев блока уроков по теме: «Профессии».
Целью урока является совершенствование коммуникативной компетенции (речевой, языковой) и развитие личности обучающихся посредством английского языка как средства общения, самореализации, социальной адаптации и осознанной необходимости правильного выбора в принятии жизненно важных решений.
Урок для 11 класса
Тема: Как правильно выбрать профессию?
How to Choose the Right Job?
Цели:
Практические
Обучающиеся разовьют УУД по составлению диалога-расспроса по теме.
Обучающиеся совершенствуют правописание прилагательных, характеризующих профессии.
Разовью УУД по употреблению предлогов после глаголов и существительных.
Образовательная.
Обучающиеся ознакомятся с реалиями страны изучаемого языка.
Воспитательная
Обучающиеся осознают необходимость формирования целостного мировоззрения.
Развивающая
Совершенствуют зрительную память.
Ход урока
I. Организационный этап
Greetings.
Characterize your future profession using two adjectives (with a negative and positive for you meaning)
II. Мотивационный этап
Цель этапа: включить обучающихся в учебную деятельность по изучению лексики на личностно-значимом уровне.
Teacher’s question: Who can explain the difference between the following verbs:
«Look at, look after, look for»?
Students’ ideas:
“Look at” means to turn your eyes towards something, so that you can see it.
“Look for” means to try to find something or somebody.
“Look after” means to take care of someone or something.
Teacher’s question: What does the meaning of the verb depend on?
Предполагаемый ответ: It depends on the preposition after the verb.
Teacher’s question: Are prepositions after nouns important?
Предполагаемый ответ: Yes, they are very important.
III. Актуализация знаний и выявление проблемы.
Teacher’s question: Can you prove that the preposition can change the meaning of the verb?
Student’s ideas: “Carry on” means go on doing and “carry out” means do what you’ve promised to do.
“Set out” means to start a journey, especially a long one.
“get to” means to arrive somewhere and others.
IV. Проект выхода и реализация проблемы.
Цель этапа: постановка цели учебной деятельности, выбор способа и средства.
Work in pairs.
Exercise 1. Match the words with the correct preposition from the box.
Looking Experience
Depend
responsible
Knowledge
Fluency
Report
prospects
V. Первичное закрепление
Цель этапа: применить новое знание в типовом задании.
Exercise 2. Fill in the missing words. There are two more.
1. They are looking for someone who has … … designing large advertising campaigns.
2. … … in the English language would be an advantage.
3. The company … … a flexible and ambitions manager.
4. There are excellent … … rapid career progress.
5. You will be … … a large sales team.
6. .... …. the office equipment market is desirable.
IV. Релаксация
Цель этапа: применить здоровьесберегающую технологию ответа у доски, совершенствовать правописание.
Teacher’s question: Who can guess the following words?
V. r-pe-t n. rep-t-ti-n adj. r-pet-ti-e
Students run to the blackboard and write down the words.
The class is divided into two teams and guess adjectives which characterize professions
Exersice 3.
Add the missing letters to the adjectives below.
r-w-rd-ng ch-ll-ng-ng
gl-m-r—s
str-ssf-l
b-r-ng
-xc-t-ng
s-t-sfy-ng
fl-x-bl
VII. Включение в систему знаний и повторение.
Цель этапа: развить коммуникативную компетенцию.
Students work in pairs discussing pros and cons of different professions.
Exercise 4. Which of the following are important to you in a job?
Long holidays Friendly colleagues
Competitive salary
Pleasant working environment
Regular bonus
Good pension
Prestigious company
Opportunity for promotion
Flexible hours
Foreign travel
Other perks (e.g. company car)
VIII. Домашнее задание
Say what your dream job would be like. Explain why.
IX. Рефлексия
- What do you value in the job most of all? Why?
- What is less important for you? Why?