Хакімжанова Жаңыл Әзірханқызы. Қазақ тілі мен әдебиет «Қостанай қаласы әкімдігінің білім беретін бөлімі № 2 мектеп-лицейі » ММ
[pic]
Сабақтың тақырыбы : Мамандық таңдау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
-әр түрлі мамандық туралы мәлімет беру,оларды танып-білуге үйрету,замануи мамандықтармен таныстыру,тіл ұстарту.
Дамытушылық:
-оқушының таныған мамандық туралы ойын толық жеткізе білуге баулу,ойлау,сөйлеу,есте сақтау қабілеттерін дамыту,тақырып бойынша сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік:
-мамандықты дұрыс таңдауға баулу,мамандық туралы ақпараттар беру.
Сабақтың көрнелігі:
-интерактивті тақта,Н.Назарбаевтың сөзі,презентация.
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
-коммуникативтік,интерактивтік.
Жұмыс түрлері:
-жеке,жұппен,топпен жұмыс.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі,топқа түсті қағаз арқылы бөлу.
ІІ.Үй тапсырмасын « Карусель» арқылы тексеру (бағалау парағы).Сұрақ қою,жауап беру.
1.Әңгімелесу
-Балалар,тоғызыншы сынып бітіргенде қандай білім аласыңдар? –негізгі
-Он бірінші сынып бітіргенде қандай білім аласыңдар? –орта
-Мамандық алу үшін қандай оқу орындарында оқу керек?
-Колледжде қандай білім алады? –орта арнаулы
-Университет,институт,академияда – жоғары
ІІ.Жаңа тақырып.
Мұғалім тақтадан Н.Назарбаевтың сөзін оқып оқушыларға сұрақ қояды.
-Балалар,бұл сөзді қалай түсіндіңдер? Айтып беріңдер.
1.Топ бойынша. Әр партада мамандықтар жазылған парақтар жатыр.
Муғалім:
-Балалар,сендер қандай мамандықтарды білесіңдер?
–Жақсы.
2-.Партадағы парақтарға қарап ыммен жазылған мамандықты көрсету. .(Мұғалім,экономист,бағдарламашы суреттері бар.)
-Берілген шағын мәтінді аударып маманын айту.
?????Қай топ тез түсініп айтса,солар сол мамандықтын суретін алады.(Мұғалім,экономист,бағдарламашы суреттері бар.)
?????3.Жаңа сөздермен танысу. Слайд. Аудармасын телефон (интернет) арқылы немесе сөздіктен іздеп жазу.Тексеру.
4.Берілген сөз тіркесін қазақ тіліне аудару. Слайд.Тексеру.
5. Оқушылардың алдында мамандық суреті бар жатқан ватманға.
-І топ. Үш баяндуыш болатын етістіктер жазады.Келесі топқа жібереді.
-ІІ топ. Үш анықтауыш болатын сые есімді жазып келесі топқа береді.
-ІІІ топ. Үш толықтауыш болатын зат есімді жазады және келген ватманға суреттегі мамандыққа байланысты жаңа сөздерге сүйеніп екі-уш сөйлем құрастырып жазады.Тақтаға шығып әр топтан оқушы шығып өз маманын мақтап қорғайды.
Мұғалім:
-Балалар,әр парақта әр түрлі мамандықтар жазылып тұр.Бірнеше қағаз парақты алып кімге үйлесетінін анықтап,соған бересіңдер.
-Неліктен?Түсіндіріп беріңдер.
ІІІ.Сабақтын қорытындысы.
-Қандай маманымен таныстық?
-Өздерің үшін көмек болды ма?
-Келешек мамандарыңды ойладыңдар ма?
ІV.Үй тапсырмасы. Эссе «Келешекте мен ........ болғым келеді»
V.Бағалау.
Қостанай 2015 оқу жылы
Қосымша. [pic]
Үш топқа арналған суреттер.
[pic] [pic]
Үш топқа арналған мәтіндер
Бұл мамандықтың мамандары әрқашан талап етіледі. ХХІ ғасыр-бұл жоғары технологиялар ғасыры. Осыған байланысты ІТ облысындағы мамандарға қажеттілік өте жоғары. Сонымен бірге бұндай еңбек лайықты төленетінін ескеру керек. Соңғы санақ деректеріне сәйкес,тәжірибелі мамандар ел бойынша ең жоғары еңбекақы алады. Жұмыс тәжірибесісіз «айтишник» жалақысы айына 200-300 доллар алады. Ал тәжірибелі маманның орташа еңбекақысы 1000-1500 доллар.
Бүгін бұл маманы болу мәртебелі және пайдалы. Соңғы жылдары бұл мамандық ең танымал мамандықтар қатарына кіреді. Бұл маманның жұмысы тек талап етілген емес, сонымен жоғары төленетін болып табылады. Бастаушы маман жалақысы 500 доллар, ал қаржы директоры болып ол ай сайын 2500-3000 доллар ала алады.
Әрқашанда бұл мамандық танымал болды. Әр түрлі мамандарды осы адам оқытып шығарды. Бұл терең білімді адам. Осы маманға бүкіл адам баласы құрметпен бас иеді. Ол барлық білім беру жүйесінің негізі, жаны және жүрегі. Бұл барлық түрлерін шебер меңгерген білікті маман, өзін-өзі əрдайым жетілдіруге ұмтылатын шығармашыл тұлға.Бастаушы маман 70 доллар жалақысын алады. Ал тәжірибелі маман 120-200 доллар еңбекақы алады.
3.Слайдтар
[pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]