Білімдіден шыққан сөз (8 класс )

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Лексикалық тақырыбы: «Білімдіден шыққан сөз»

Мерзімі: 14.01.2015ж  Әдебиет

Сыныбы: 10

Сабақтың мақсаты: 1. Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың шығармашылығымен таныстыра отырып, өлеңнің негізгі идеясына ашуға үйрету.

2. Көркем мәтінмен жұмыс істей алу дағдысын жетілдіру, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын айтқызып, жаттықтыру.
3. Адам бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстауға баулу, адамгершілік құндылықтарын бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс тәсілі:  талдау, әңгімелеу, сұрақ - жауап, топпен жұмыс

Қолданылған модуль: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету», «Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық  технологияларды пайдалану»,

 Сабақтың  барысы:

Оқушының

іс-әрекеті

Ресурстар

Мен сыныпты қалай қарсы аламын?

оқушылармен амандасып, оқушыларды сабаққа ұйымдастыру

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

 

І. Мотивациялық – бағдарлау кезеңі
Аффирмациялармен жұмыс жасау:
- Мен өзіммен достасқан әлемде өмір сүремін!
- Менің айналамда сүйкімді адамдар өмір сүреді, олар маған әрқашан көмектеседі!
- Мен өз күшіме сенемін.


 

 

 

 

- Осындай жүрекке жылы тиер жұмсақ сөздермен өз - өзімізге деген сүйіспеншілігіміз бен сенімімізді арттыра отырып сабағымызды бастайық

қызыл, көк  түсті қағаз.

компьютер

Үй жұмысын тексеру

 

 

 

 

Өткенді тақырыпты қайталау.

 

 

 

Абай Құнанбаев

«Ғылым таппай мақтанба» өлеңі кімнің есінде? Кім жатқа оқып бере алады?

 Презентация қорғау

 

 

 

 


 

 

Суреттер

Сызбалар

кестелер

Талдау тапсырмасы.

Абай әлеміне саяхат

 

өздеріне берілген тапсырманы орындап есте сақтайды

кеспе қағаздар,

тапсырмалар.

Жаңа сабақ


Мәтінмен жұмыс

«Білімдіден шыққан сөз»

өлеңді түсініп оқып, сұрақтарға жауап береді

Өлеңнің негізгі идеясын ашу

Топтық жұмыс
- Ия, Абай аталарың өзінің өлеңдері мен қара сөздерінде ұрпағын жамандықтан жирендіріп, жақсылыққа үйретуді мақсат еткен екен. Қазір біз осы отырған топ - тобымыз бойынша жұмыс жасаймыз.
1 - тапсырма
І - топ: - Абай атаның осы екі шығармасынан адам бойындағы жағымды және жағымсыз мінез - құлықтарды жіктеп жазып, кестеге түсіріңдер(ватманға орындайды):

Әдебиет түрлері

Қандай шығармалар

Сабақты бекіту

   Пікірталас деген – берілген тақырып бойынша өз пікірімізді ортаға салу және сол пікірін өзгелерге дәлелдеу.

Бүгінгі тақырып бойынша  ойларын жинақтап, алған мәліметтерді ауызша жеткізеді. 

оқулық,компьютер,сурет, өлең,сызба

Бағалау




Қорытынды

Дұрыс орындаған тапсырмаларына жұлдызша беріп, оқушы білімін бағалау.

 - Абай рухы - туған тілдің тірегі.
Абай рухы - қазағымның жүрегі.
Жыр маржаны жүрегіңді толқытып,
Намысыңды қамшыласын үнемі.-

Әр дұрыс орындаған тапсырмаларына жұлдызша алып отырады, сабақ соңында қорытынды бағасын  алады.

Бағалау өлшемдері:

4-5       = «5»

 

3          = «4»


2          =«3»

 

Үйге тапсырма

Өлең жаттау

Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.

күнделік

Рефлексия

тақтада  берілген  суреттерге  сәйкес стикер ілу. Сандықша не үйрендім?  Гүл түсіндім, бірақ  әлі бекіту керек, қоқыс шелегіне не түсінбедім?

тақтадағы суреттерге: Нені үйренгендерін? Нені түсінбегендерін?  жазып іледі.

     

 

 

түсті  стикерлер.

қалам,