Урок Диалог о каникулах

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Диалог о каникулах

Урок в 9 классе

Дата: 5.09.2015

Цели: формирование навыков диалогической речи по теме «Каникулы»; активизация лексических навыков и навыков аудирования; закрепление произносительных навыков.

Оборудование: дипломы для победителей конкурса на лучшее прочтение диалога; картинки по теме «Великобритания»; задание на карточках по количеству учащихся (личное письмо по теме «Летние каникулы»).

Ход урока

I. Организационный момент

- Good morning, boys and girls! {Good morning!)

- Nice to see you again. (Nice to see you too.)

- How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)

- We will have a talk about holidays and make up a dialogue about your summer holidays.

Перед началом урока на доске развешиваются картинки по теме «Великобритания», к которым учитель привлекает внимание в ходе урока.

II. Речевая разминка

Учитель в быстром темпе задает вопросы и побуждает учащихся отвечать на них.

- The weather is fine today, isn't it? (Oh, yes. I agree with you. It is rather warm and sunny.)

- Nina, I'd like to ask you a question. (You are welcome. What would you like to ask me about?)

- Do you have to get up early in summer? (No, I don't. I don't have to get up early in summer.)

- What did you do last June? (/ travelled with my family last June.)

- Kate, did you get a lovely tan last summer? (Yes, I did. I got a lovely tan last summer.)

- How many new books did you read? (I read three new books.)

- What new places have you been to, Mike? (/ have been to Smolensk and Suzdal.)

- Did you play any games in summer? (Yes, I did. I played tennis and basketball.)

- What was the weather like during the summer? (The weather was warm and sunny.)

- How did you usually spend your evenings in summer? (/ watched sports programmes because I am a sports fan.)

- You helped your parents during the summer, didn't you? Did you stay in your native town in the summer? Where did you go?

III. Активизация произносительных навыков

- It's time to remember some conversational formulas and repeat them after the speaker. Let's work in a chain and repeat the sentences one by one. Who will be the first?

Учитель организует выполнение упр. 7 (а), стр. 10 из учебника. Ученики работают по цепочке: один ученик повторяет одно предложение. Во время работы с аудиозаписью учебники учащихся должны быть закрыты. Затем ученикам предлагается дополнить диалог из упр. 7 (Ь), стр. 10, используя в нем фразы из упр. 7 (а), стр. 10.

IV. Проверка домашнего задания

- Let's check up your hometask and listen to your reading. We shall choose the best reader and I'd like you to read in a natural manner. Listen to your classmates and ask the questions.

Учитель организует проверку устного домашнего задания и форме конкурса на лучшее чтение диалога из упр. 5, стр. 9. Учащиеся в парах по очереди читают диалог из данного упражнения. \'читель побуждает слушателей выражать свое мнение о том, как \ спешно прочитала диалог очередная пара учащихся. В конце данного этапа урока подводятся итоги конкурса чтецов и выбираются победители, которые награждаются дипломами.

V. Физкультминутка

Учитель сначала сам проводит игру «Будь внимателен», а затем предлагает кому-либо из детей выполнить роль ведущего.

VI. Развитие навыков аудирования. Активизация страноведческих знаний

- Do you want to visit Great Britain? Let's watch the video and learn the information about London. Open your textbooks, page 10, exercise 8. Read the statements and decide if they are true or false.

Учитель предлагает учащимся посмотреть видеосюжет стране ведческого направления. До начала просмотра учитель привлекас: внимание детей к картинкам по теме «Великобритания», которые заранее развешаны на доске. После просмотра фрагмента ученики выполняют упр. 8, стр. 10 из учебника и отвечают на вопросы учителя по содержанию просмотренного отрывка.

Примерные вопросы учителя:

1. What places in London would you like to visit? Why?

2. Do many people visit the capital of Great Britain every year?

3. What thing is very English? How can you prove it?

4. Is a variety of tickets available for tourists?

5. Why do people like to visit Bath? Etc.

VII. Формирование навыков диалогической речи

- Now we shall learn how to have a talk with your friends aboui your summer holidays. Exercise 9, page 11 in your textbooks will be the example of the dialogue. At first we shall complete it all together. Then you will divide into pairs and make up your own dialogue. Read the dialogue and the options to yourself, please. Who is ready to read the dialogue aloud? Now it's your turn to act the dialogues out. You will open your textbooks, page 11, exercise 10. Work in pairs and act out the conversation.

Учитель привлекает внимание учащихся к диалогу из упр. 9, стр. 11. Ученикам дается 2 минуты для чтения диалога про себя и самостоятельного выполнения задания данного упражнения. После обсуждения вопросов и ответов из упр. 9, стр. 11 ученики делятся на пары и разыгрывают диалог, используя материал упр. 1, 7, стр. 8-10. В конце данного этапа урока перед классом заслушиваются 3^4 диалога.

VIII. Подведение итогов урока

- That'll do for today. You were active today and it was rather interesting to listen to your dialogues. I can see that you had a good rest last summer. Let's remember the poem "Hobbies".

Учитель объясняет домашнее задание и прощается с учащимися. Учитель может ограничиться домашним заданием только из рабочей тетради или предложить всем или наиболее подготовленным детям написать личное письмо по теме «Летние каникулы». Ученики получают задание на карточках, которое заранее готовится учителем в достаточном количестве.

Примерное задание (личное письмо):

Your English penfriend asked you about your summer holidays. Use the following questions as a plan to write a letter to her (120-140 words).

1. Where were you on holiday?

2. What was the place like?

3. What was the weather like?

4. What activities did you do?

5. Did you meet anyone interesting? Did anything amusing happen?

Your address The date Dear Susan, Thank you for your letter. I was pleased to learn that you had a good rest in summer. I am happy to tell you about my summer holidays. Well, Luckily, Besides,

Please, can you let me know if you are going to visit Russia? Write back soon. Yours,

Useful Vocabulary

Weather: changeable, cloudy, cool, hot, rainy, sunny, dry, wet, fine, pleasant.

Activities:

To go to the country (the South, to the Black Sea, to the camp...).

To travel about Russia by plane (by train, by car, by bus, by bike...).

To stay at home.

To spend a lot of time on the beach.

To lie in the sun.

To swim in the river.

To work in the garden helping my Mother (to water flowers, plants and vegetables).

To help about the house.

To see interesting places (to visit museums, galleries...).

To do the shopping.

To read a lot, to learn a lot.

To watch videos.

To watch lots of TV programmes.

To play different games (football, basketball, volleyball, tennis, table tennis, badminton).

To get some money for the job.

To keep late hours (поздно ложиться и поздно вставать).

То have a lot of free times in the evening.

To meet different people.

В конце урока ученики рассказывают стихотворение «Хобби», разученное на предыдущем уроке.

Домашнее задание

Рабочая тетрадь: упр. 4, стр. 4-5; написать личное письмо.