План урока английского языка
Class: 8 «А, Б»
Провела: Ахметвалиева Т.Р.
Тема: Across Cultures.
Цель урока:
Обобщение знаний учащихся в систему. Повторение пройденного материала учащимися.
Основные задачи урока:
Развитие навыков работы с текстом, памяти, воображения, развитие речевых навыков по теме
Повторить и закрепить знания учащихся по грамматике PassiveVoice.
Тренировать в употреблении типовых фраз и известного лексического материала
Поддерживать интерес к изучению иностранного языка
Оборудование: доска, таблицы, раздаточный материал, картинки.
Тип: Урок обобщения и систематизации знаний.
Вид: Урок традиционный
Этапы урока:
Начальный этап урока
Организационный момент (приветствие и начало урока)
Проработка новой лексики (модальные глаголы).
Повторить употребление типовых фраз по данной теме
Основная часть урока
Грамматика used to, would
Проработка упражнений на грамматику.
Заключительный этап урока:
Подведение итогов урока.
Объяснение домашнего задания.
Окончание урока.
Plan
The theme:
The aims of the lesson:Across Cultures.
To prepare and encourage pupils to achieve a good standard of English in their eighth year of learning;
To introduce new language in context drawing upon pupils’ skills and developing their ability to deduce meanings;
To practice listening for specific information, to improve pupils’ production of structure, vocabulary in communicative interactions.
Warm up:1) Greet pupils as they come into the class
2) Phonetic train
3) Check up homework
II. Active presentation:
Org. moment.
Т. Good morning, dear friends. How are you today?S. We are fine, thanks. And you?
T. Me, too, thank you. All right, let’s get down to business. We have got quite a lot of plans for today. First, we are going to check your home task. Secondly, we will see how you remember the passive and then we will have a new grammar.
Warm-up: Ex.1 p.72 Look at the photos, what would you have done? What would you like to do?
Write down new words: to dye, fingernails, toenails, to put on, lipstick, make-up, a wig, to shave
Revision of used to\ would
a)rewrite sentences without changing a meaning
b) Checking the exercises with grammar.
Presentation: Ex. 2 p. 72
Which sentences do you think are the most interesting?
READ THE TEXT WITH TRANSLATION.
Sentence builder
Doing Ex. 5 p. 73(rewrite the sentences)
Reading extra sentences from Teacher Handbook
Working in pairs Ex. 7 p. 73
Homework: to prepare a project “A Famous Person”
Conclusion.