Лексико-грамматический конкурс
«Знаешь ли ты хорошо английский?»
“Do you know English well?”
(5 класс)
Задачи:
1.Повторение языкового и грамматического материала.
2.Активизация языкового чутья, смыслового восприятия иноязычного материала в неформальной обстановке.
3.Повышение интереса к изучению английского языка.
4.Развитие активности учащихся.
5.Воспитание уважительного отношения друг к другу.
6.Практика групповой работы.
Ход мероприятия:
Приветствие:
Teacher: Dear boys and girls! I am glad to see you. We have an unusual lesson - a competition. There are two teams. They will show us their knowledge of English. I hope our competition will be interesting.
1 Конкурс «Выбор пользователя».
Командам нужно закончить предложения, выбрав соответствующее слово.
2.Конкурс «Лестница».
Команды рисуют лестницу, на которой нужно написать слова, обозначающие эмоциональное состояние человека и расположить по степени экспрессивности, а также обосновать предлагаемую последовательность.
[pic]
3.Конкурс «Заполни пропуски».
Команды заполняют пропуски предлогами на картинке.
Задача: написать как можно больше предлогов на английском языке
[pic]
4.Конкурс «Загадки».
Команды читают и отгадывают загадки о школе и школьных предметах.
Загадки про школу
1.This word has three syllables, but contains twenty-six letters?
2. It is not a tree, but has leaves;
It is not a dress, but is sewn together;
It has no tongue, but can tell you a story.
3. It looks like a ball,
It stands on its leg and does not fall.
You like to turn it round,
Countries, mountains, lakes are found.
4. This table has no legs, but has many subjects.
5. The teacher writes on me with a chalk
I have black face, I cannot talk.
6. I am used to draw lines with,
I am long and very thin.
On my face black figures shine.
Try, you can my name define.
7. This little traveler is very strong.
He can run a thousand miles.
Before he starts, he takes off his hat.
When he rests, he puts it on.
8. Our little John
Has a wooden jacket on
And a long sharp nose.
He leaves his mark
Wherever he goes.
9. You keep it in your schoolbag.
It can show how you learn your lessons.
10.What do pupils learn to do at school?
11.Who is standing at the blackboard?
5.Конкурс «Антонимы».
Команды находят противоположные по значению слова, перемещают их в нужное место, читают и переводят.
[pic]
6.Конкурс «Пантомима».
Одна команда получает карточку, на которой написан небольшой диалог. Команда разыгрывает диалог средствами пантомимы. Другая команда должна озвучить диалоги и сравнить с исходным.
Диалог 1
Hello. My name is Betty. How are you?
Hello, Betty. I’m Mary and I’m fine.
Where are you from, Mary?
I’m from France. And you?
I’m from China. How old are you?
I’m five and how old are you?
I’m 7. I go to school. Can you read and write, Mary?
No, I’m sorry, I can’t. But I can swim and sing well.
I like to sing and swim too. And I can speak English and play chess.
Диалог 2
Have you got a sister or a brother?
Yes, I have. I have a brother.
What is his name?
His name is Bob.
Is Bob tall and slim?
No, he isn’t. He is tall and fat.
Has he got blue eyes?
No, he hasn’t. He has got big brown eyes and dark short hair.
Is Bob clever and brave?
Yes, I think he is very clever and brave. He likes to read books very much.
7.Конкурс «Весёлые рифмовки».
Учитель читает командам начало рифмовок на русском языке, необходимо закончить их словом или фразой на английском языке.
[pic]
9. Подведение итогов конкурса
[pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]