План- конспект урока в 7 классе по теме «Playing Games» учебник Ю.А.Комарова ,И.В.Ларионова

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Конспект зачетного урока в 7 «А»классе


Тема: «Playing Games» (26.02.15.)


Цели:

1. Практические:

1) совершенствование механизмов чтения на английском языке ;

2) развитие навыков говорения на базе прочитанного текста;

3) расширение потенциального словаря учащихся и их общего кругозора .

2. Образовательные:

1) формировать умение общаться на иностранном языке по теме «Playing games» и «Сulture»;

2)создать условия для отработки навыков и умений в чтении, говорении, восприятии речи на слух;


3.Развивающие:

1) создать условия для развития памяти, внимания, воображения;

4. Воспитательные:

1) содействовать развитию интереса  к изучению иностранного языка.


Задачи:

1) активизировать и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся;

2) активизировать познавательную инициативу обучающихся и формировать их социальную компетентность.

Методическая основа: учебник “Английский язык 7 класс” Ю.А. Комарова, И.В. Ларионова, К. Макбет, аудиодиск к данному пособию .

Языковой материал:

Caber toss, stone put, to participate, tartan , kilt, bagpipes, to experience smth.

Ход урока:

1. Организационный момент и речевая зарядка (2 минуты).

Teacher(T:) Students(S:)

T: -Good morning, boys and girls! I am glad to see you.

S: -We are glad to see you too.

T: - You may sit down, please. Let us begin the lesson. Who is on duty today?

S: ( Vova is on duty today)

T: Who's absent?

S: (Masha is absent)

T: Why?

S: ( She is ill)

T: What's the weather like today?

S: (Today it is sunny )

T: What was your home task?

S: (Our home task was number 3,4 on page77)

2. Проверка домашнего задания (10 минут).

Домашнее задание -на выбор ответа по новой лексике (разобранной на прошлом уроке) и описание своего компьютера (используя лексику по теме) учащихся по конструкции Its got..., but it hasnt got

T: Let's check up your home exercises. Read, …, please.

T: Boys and girls, do you agree? (ответ учащихся Yes, T: That's correct. The next, please.; -No, T: -What others think about it?.... Good, right you are.)

3.  Ознакомление со страноведческой темой (Scotland). (13 минут)

T: Children, the topic of our lesson is Scotland. Have you ever been to Scotland?

S: -No, We have never been to Scotland.

T: Would you like to visit this country? Why?

S: Yes, we would you like to visit Scotland, because it is very interesting and beautiful country.

T: I want to tell you some interesting facts about Scotland. ( параллельно учитель показывает презентацию)

A Few Facts About Scotland: 
-The capital of Scotland is Edinburgh. (слайд 2)
-The money used is called the pound sterling.
 (слайд 3)
-The population of Scotland is 4,996,000.
 (слайд 4)
-The language spoken is English and Gaelic
 (слайд 5)
-Scotland is part of the United Kingdom.
 (слайд 6)
-Many Scottish names start with Mac or Mc
 (Mackenzie) (слайд 7)
-The symbol of Scotland is a thistle
 (слайд 8)

(В конце презентации нужно закончить предложения, например, Scotland is part of…)

Дотекстовый этап. (5 минут)

T: Now we are going to work with the text on page 78. Please, look at the heading of the text and at the picture, what do you think it can be about?

S: It is about national games in Scotland, because this man is dressed in their special skirt.

T: Very nice, I can agree with you. So, now we are going to listen to the text and choose the best heading for each paragraph 1-3. Look at exercise 1.But before listening, there are some new words for you (учитель раздает карточки со словами (переведенными); учитель читает эти слова для класса, учащиеся повторяют).

Caber toss- толкание бревна;

stone put-толкание камня;

to participate – участвовать;

tartan –тартан, шотландка (плотная шерстяная ткань а крупную клетку);

kilt- юбка шотландского горца;

bagpipes- волынка.

T: I have some task for you to check your memory. I will show you a picture and you should tell me what is it from the new list of words. You have 30 seconds to look through your cards. (учитель показывает слайды презентации, учащиеся называют предмет или действие)

Текстовый этап. (10минут)


T: Now, you should close your books. On the blackboard you can see four headings (a-d). I will stop the recording after each paragraph and you should tell me your variant. Is it clear?...Ok, listen carefully.

(После каждого абзаца учитель останавливает запись и ученики предлагают варианты заголовка для каждого абзаца).


Now, you can open your books and look through the text. You have 3 minutes to do this, while reading, please, do exercise 2 on the same page (decide which sentences are true and which are false).

(учащиеся читают текст и выполняют задание)

T: Good, I think that’s enough. Lets check your answers. (учитель вместе с учениками проверяет упражнение 2; каждое ложное утверждение исправляется в соответствии с текстом).

Послетекстовый этап. (2минуты)

T: Answer the question, please - What outdoor games do people play in your country?

S: Hide-and-seek, [link] , football…

T: And would you like to play such games like in Scotland? And why?

S: Yes, because it is very interesting and we do not have such games in Russia.

T: Oh, I see.

4.Подведение итогов (1минуты)

T: So, today we learnt some new words, found out a lot of interesting information about Scotland and games which are played there, and remembered games which are played in our country.

5. Объявление оценок (1 минута)

6.Объяснение домашнего задания (1 минута):

T: Write down your home task. Your home task is to learn new words from our lesson and find out more about the Highland games (history…) and write 10 sentences about it. Is everything clear to you? Our lesson is over, thank you for your work, good-bye!