План урока английского языка по теме Идиомы и поговорки о еде. Развитие навыков поискового чтения

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


План-конспект урока учителя Неустроевой М.Н.

Дата 14.04.2016г.

Класс 7-в

Урок № 84, в модуле 9 № 5

Тема: Идиомы и поговорки о еде. Развитие навыков поискового чтения.

Цель: развитие учебно-информационных умений и навыков через чтение с извлечением нужной информации

Задачи:

Обучающая- расширить общий и филологический кругозор учащихся по теме «Идиомы и поговорки о еде».

Развивающая- развитие навыков поискового чтения.

Воспитывающая- содействовать развитию эстетического вкуса, культуры речи, а также, развитию интереса к изучению иностранного языка.

Тип урока: урок обобщения и систематизации полученных знаний по модулю 9 «Время покупок»

Методы : объяснительно-иллюстративный, тестирование

Оборудование: учебник «Spotlight 7» Ваулина Ю.Е., О. Е. Подоляко, Д. Дули, В. Эванс, CD к учебнику, раздаточный материал, интерактивная доска (презентация).

Ход урока:

  1. Организационный момент:

-Good afternoon………

-Let’s play HOT POTATO. I hope it’s not our hot potato for today’s lesson. The translation of the last sentence I’ll tell you later. Hm… I think you’ll translate it by yourself. Ok? Let’s start. Dont forget to use your own examples. (учитель кидает ребенку мячик и называет группу продуктов, а ученик должен назвать любой продукт из этой группы, сделать это необходимо быстро)



  1. Проверка домашнего задания: ex. 2 p. 90 and WB ex. 2 p. 55



  1. Основная часть. Чтение текста с полным пониманием инфо.

  • Open your student books on page 90, ex. 3. I give you two minutes to read this text, then you’ll do the task on it. Clear? Start please.

Задание на доске True/false. Записать ответ на листочке для дальнейшей самопроверки (5 правильных ответов-5, 4-4, >3-3).

Read the e-mail from Angela at p. 90 SB and mark the sentences T

(True) or F (False).

  • Angela is in York, UK. _F____

  • She bought a silver frame for Wendy. __F___

  • It’s very difficult to buy a present for her dad. __T___

  • She will come back in a few days. __F___

  • Her brother Tim will love the silver robot. __T___

  • Her grandma will get a striped bag as a gift from New York__F___





  • Now I have some video for you. Watch it and then we’ll talk.







  • Next task is 1 on page 91. (Обсуждаем с учениками разницу между идиомами и поговорками)







  • Well I’ve got some cards for you. Look through them. (раздать карточки с поговорками

  • Do you like it? Here are some most famous idioms and on the other side sayings on food. Let’s try to do ex. 3 on page 91 altogether

[pic]







































  • And now I offer you to do the same task but in different situations. Look at the board. Use the other side of your papers

  • Tom never worries about his results in tests. He is always as cool

as a cucumber.

  • Sue likes drawing portraits. It’s her cup of tea.

  • Adam is too curious. He has a finger in every pie.

  • Andy has got lots to do, but he is watching TV all the time. He’s a

couch potato.

  • Ann doesn’t want to sit for her Maths test but she wants to get an

excellent mark. You say to Ann: “You can’t have your cake and eat

it too”





  • Check answers. Count all pluses. Pass me your papers, please. While you are passing me – do you remember what I said at the beginning of the lesson “I hope it’s not our hot potato for today’s lesson”, who wants to translate it? Open your dairies and write down the home task: make a poster with any idiom or saying you like. We have two minutes left, so I offer you to write down idioms and sayings that you like most of all.

  • And your marks are:……….. Thanks for the lesson. Good bye.





Home check: WB ex. 2 p. 55


1a 1b 1c

2a 2b 2c

3a 3b 3c

4a 4b 4c

5a 5b 5c



Class work: SB ex.3 p. 90 (T/F)


1 T F

2 T F

3 T F

4 T F

5 T F

6 T F


Additional task

1_____________________________________

2_____________________________________

3_____________________________________

4_____________________________________

5_____________________________________



Score: Mark:


Пример карточки для самопроверки