King Cat’s fun page 2 1 класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


The plan of the lesson / Сабақтың жоспар / План урока

Date/ Күні/ Дата: 05.05.2015.

Class/ Сынып / Класс: 1 «Г».

Subject/ Пән/ Предмет: English.

Theme/ Сабақтың тақырыбы / Тема урока: «King Cat’s fun page».

Type of the lesson/ Сабақтың үлгісі / Тип занятия: introduction new material.

Kind of the lesson/ Сабақтың түрі / Вид занятия: traditional.

Objectives/ Мақсаты / Цель:

- educational/ білімдік / образовательная: to introduce new words on theme «Face».

- developing/ дамытушылық / развивающая: to continue developing pupils’ speaking, reading, listening and writing skills, to enhance the motivation to the subject.

- bringing-up/ тәрбиелік / воспитательная: to educate politeness to each other.

Equipment/ Көрнекілік / Оборудование: cards, computer.

The lesson’s plan/ Сабақтың жоспары / План занятия


1. Greeting.

2. Warm-up.

3. Revision of the previous material.

4. Checking home task.

4. Introduction of new material.

5. Physical training.

6. Fixing of knowledge.

7. Summary.


Әдебиет / Литература / Literature:

  1. Учебное пособие “Primary colours”. Pupil’s book 1. Cambridge.

  2. www.festival.1september.ru





The lessons going/Сабақтың барысы/Ход урока

Instructional

settings

I.

Greeting

-Good morning, dear children! (Good morning teacher.) I am glad to see you!

- Sit down, please.

- Today we will check your homework, and get acquainted with new words. (Сегодня мы с вами проверим домашнее задание, познакомимся с новой темой и словами.)

-Ok, Let’s start our lesson.

1-2 min.

Children's responses


II.

Warm –up

Big, small, short, long, ears, a nose.

5 min.

T- Class


III.

Revision of the previous material

-So, at the previous lesson you learned verb “To have got”. Who can translate the verb “To have got”? (Итак, на прошлом уроке, вы изучали глагол To have got”. Кто может перевести глагол “To have”?).

С какими местоимениями используем глагол? (I, they).

I have got. They have got.

Приведите примеры: They have got a ruler. …

Как правильно сокращаются глаголы с местоимениями I have got and they have got.

I’ve got / they’ve got.

Приведите примеры. I’ve got a dog.


4-5 min.

T- Class


IV.

Checking home task.

Ok! А теперь проверим ваше домашнее задание. Open your books.

Page 66, ex. 2.

Что нужно было сделать в домашнем задании?

Какие цвета вы написали?

5-7 min.

T-Class


V.

Introduction of new material

-Look at the blackboard!

You learned verb “To have got” with the pronouns I and They . Today we will get acquainted with a verb “To have got” with pronouns She and He, It.

To has got” используется только с местоимениями 3 лица единственного числа ''He. She. It.''

Who can translate the pronouns?

Например: She has got a pig. He has got a car.

А сейчас мы познакомимся с новыми словами.

Look at the blackboard! Firstly, listen to me, now repeat after me.

A mouth – рот.

Hair – волосы.

Eyes – глаза.

A head – голова.

9-10 min.

T-Class


VI

Physical drill

- Stand up! Let’s make a physical drill.

Two little feet go tap tap tap
Two little hands go clap clap clap
Two little feet go jump jump jump
Two little hands go thump thump thump.

- Ok!

- Sit down!

3 min.

T-Class


VII.

Fixing of knowledge

-Open your work-books on page 67, ех. 5. (Открываем свои учебники на странице 67, упр. 5)

Попробуем соотнести описание мальчика и девочки с нужным предложением.

Take you pencils and write down.

Ok! Very well!

А теперь мы с Вами выполним упражнение ниже.

Page 67, ex. 6.

Опишем наших друзей, которые изображены на картинке. Do this task in pairs.

Давайте попробуем все вместе. Sam под номером 1. He’s got long hair.

- Open your diaries. Write down homework. (Откройте дневники. Запишите домашнее задание.)

P/P page 68 ex. 2.

15 min.

T-Class

VIII.

Summary

-Ok! Today you have worked very well! ( Вы сегодня хорошо поработали!)

Your marks for the lesson …

-The lesson is over. You may be free! Good-bye! ( Урок закончен. Вы свободны! До свидания!)

1 min.

T-Class





Teacher: Kadyrbaeva N. Zh. _____________

Methodist: Bertazina K. M. _______