Урок английского языка по теме: «Путешествие» в 7 классе

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок английского языка по теме: «Путешествие» в 7 классе


Автор: учитель английского языка МБОУ «Окская СШ» Куколева Любовь Владимировна, 2016год.

Тип урока: комбинированный: обобщение и закрепление знаний по теме «Путешествие».

Цель урока: (формирование навыков аудирования, чтения, диалогической речи) развитие коммуникативных навыков.

Задачи:

Обучающие:

  • обучение кросс-культурной грамотности

  • культурное общение

  • умение понимать английскую речь

Вспомогательные:

  • воспитание уважения к культуре страны изучаемого языка

  • умению работать в команде

Развивающие:

  • развитие логического мышления, воображения, памяти

  • формирование мотивации к изучению английского языка

Образовательные:

  • тренировка в аудировании; говорение (диалогическая и монологическая речь. Ролевая игра «Travelling by Рlane»

  • Совершенствование техники чтения и развитие навыков работы с текстом.

  • активация употребления лексики по теме в устной и письменной речи.

Средства обучения:

  • учебник английского языка Биболетовой М.З. 7-9 класс

  • раздаточный материал (листы с заданиями, текст)

  • карточки с заданиями к ролевой игре

Режим работы:

  • фронтальный

  • в парах

  • в группах

Ход урока

  1. Организационный момент и приветствие

Good morning class. I am glad to see you. I hope you are fine. The topic of our lesson is “Travelling”. Today at the lesion we’ll talk and read about travelling. We’ll have a role-pay “Travelling by Plane to the USA”

  1. Фонетическая зарядка/речевая разминка

We have read and talked a lot about travelling, about different countries. What do you think about travelling?

Do you like to travel?

Is it your hobby?

By the way, what is the Russian for?

East or West home is best.

There is no place like home.

And how we’ll have phonetic drill. (см. упр.1)

  1. Активация лексики по теме урока

Let’s revise all the words we have learnt on the topic “Travelling”. Answer my questions, please. How can people travel?

What means of transport do you know?

Look at your sheets of paper. (см. упр. 2)

4. Совершенствование навыков чтения с пониманием основного содержания текста, формирование контекстуальной догадки.

Ученики читают текст вслух, отвечают на вопросы учителя.

  • Where do people travel these days?

  • When do they travel?

  • How do people usually travel?

  • Why do they travel?

Упражнение 4. Read the first part of the sentence in A and find the second in B.

Упражнение 5. Read the beginning of the sentence and find its ending in the text.

  1. Закрепление лексики по теме «Airport»

Imagine that we have a tour of America. How shall we make a tour? Of course, by plane. We are at the international airport. Look. There are a lot of sings here. Do you know what the word/signs…mean?

  1. Совершенствование навыков аудирования.

Listen to the announcement you may hear in the airport and do the tasks. (Учитель читает 3 объявления о рейсах в аэропорту, ученики выполняют задания по аудированию)

7. Ролевая игра «Travelling by plane». Развитие коммуникативных навыков.

So we travel by plane. We have to book tickets to the USA. Let’s go to the booking-office. We have a role-play.

Задание 1. Make up a dialogue between a passenger and a clerk «At the booking office».

Задание 2. You’ll fly over the ocean about 9 hours. Please talk to your neighbor (сосед). He/she is a student from the USA «In the Plane». Make up a dialogue. Act it out.

Задание 3. We’ll land in John F. Kennedy Airport in New York. Say «Good-bye» to your new friend. Your trip was fun. Exchange your addresses. Make up a dialogue. Act it out.

Now we are at Customs. The customs Inspector will check-up our documents and our luggage.


Задание 4. Make up a dialogue between you and Customs Inspector «At Customs».

8. Домашнее задание:

Your homework is to write a letter to your friend about your last trip. Use these questions as a plan (смотри карточку упражнение 7).

9. Подведение итогов, выставление оценок и их комментирование.

And now I want you to answer my last question today. If you were in the USA now, what places of interest would you like to visit?

That brings us to the end. I was happy to have such clever and active pupils today. Have a good day. Good-bye boys and girls.

Topic «Travelling»

1. Phonetic Drill:

bus stop


port


tour



trip


railway station


business class


expencive


shake


ship


airport


econom class

take off


platform


voyage


cheap


seatbelts

journey


ticket


booking office



flight

luggage

comfortable



2. Let’s revise all the words we have learnt on the topic «Travelling». Can you complete the «vocabulary network» (словарная сеть) with the following words? (one word can be used more than once). Work in pairs.

3. Listen to the tape, read the text and say where, when, why and how people usually travel these days.

4. Read the first part of the sentence in A and find the second in B. Do it on your own.

5. Read the beginning of the sentence and find its ending in the text.