Конспект урока в 8 классе УМК Кузовлев What are the British like?

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Министерство общего профессионального образования

Российской Федерации

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Лицей №24»





КОНСПЕКТ

урока по английскому языку,

для 8 «В» класса

на тему: What are the British like?







Учитель:

Швецова Александра Константиновна

Волгодонск

2016

Тема: What are the British like?

Цель: формирование коммуникативных навыков в области говорения (Британцы/черты характера).

Задачи:

Практическая: расширение словарного запаса, овладение устойчивыми конструкциями ИЯ.

Образовательная: Знакомство с некоторыми фактами культуры Великобритании; формирование грамматического навыка употребления конструкции в пассивном залоге в речи при обсуждении темы «Качества личности».

Развивающая: развитие способности к догадке по аналогии с родным языком, по контексту, к сравнению и сопоставлению речевых единиц, к логическому изложению содержания высказывания, построению предложений по схеме.

Воспитательная: формирование интереса к изучению иностранного языка, к культуре страны изучаемого языка; воспитание толерантности.

Средства обучения: УМК под редакцией В.П. Кузовлев – English 8, раздаточный материал, презентация, размещение детей традиционное.

1.Орг. момент

Речевая зарядка

Организация учащихся на восприятие урока английского языка.

Good morning children

I’m glad to see you.

Sit down, please

Let’s begin our lesson.

T↔P1,P2




2. Введение новой темы

Определение направления деятельности учащихся на данный урок.

Today we shall speak about British. What are they like? What are their traits of character? And then we are to find out what characteristics foreign people associate with the Russians.

T


Презентация

3. Фон. зарядка.


Тренировать и закреплять правильное произношение звуков.

Before we start, tell me please, what are these sounds? Name them___. Repeat after me the sound and the words.

[i]- friendly, lazy, emotional, busy
[Ə] - industrious, curious, serious, humorous
[w] - wonderful, warmhearted, hardworking
[ƞ] - boring, loving, English-speaking _____Read the first line

TPs

TCh


Презентация

4.Лексическое упражнение.

Изучение новых, устойчивых конструкций, тренировка и закрепление правильного произношения и значения.

Open your books on p.14 Ex.1 Television, films and books give us ideas about what British people like. Look at the word-box, repeat them after me and try to guess about their meanings. Pay your attention to the highlighted words and their transcription.

Friendly/unfriendly

Helpful

Lazy/hard-working

Proud

Sociable/unsociable

Polite/impolite

Honest/dishonest

Have a good sense of humour

Hospitable

Reserved

Generous

Emotional/unemotional

Serious/ not serious

It was good work.

Tell me please, which of these characteristics comes into your mind when you think of the British? Use the example I think the British are friendly and polite. ____ you are the first. Well done. Now we know new characteristics and can understand and use them.

T

TCh
















P1,P2

Презентация

5. Лексико-грамматическое упражнение

Тренировать и закреплять правильное произношение звуков в потоке речи. Использование конструкции страдательного залога.

There are general descriptions of people from different countries. What are the British considered to be like? (Какими считают британцев?) Read one by one and translate. _____start, please.

Tell me, please, how can we translate the words people люди, a people народ, peoples народы

Pay your attention to the constructions used in the sentences. The highlighted structure’s name’s Complex Subject. Let’s read the rule and check.

T↔P1,P2

Ps

Презентация

6. Грамматическое упражнение

Конструкции страдательного залога.

[pic]

___tell me, please, what is the passive voice?

T↔P1,P2


Презентация

7.Лексико-фонетическая игра «Кроссворд».

Тренировать и закреплять правильное произношение звуков, развивать логическое мышление.

We have studied the words which describe the character. Let’s find them in the word quiz. You should find at least 10 words. You have 2 minutes. Let’s check it up.

S

H

U

M

O

R

O

U

S

A

P

E

F

R

I

E

N

D

L

Y

H

A

R

Q

C

U

R

I

O

U

S

O

T

I

F

W

E

R

T

Y

C

Y

N

R

O

A

A

S

D

F

G

A

G

E

I

U

M

Z

C

B

N

M

R

G

S

O

S

O

C

I

A

B

L

E

H

T

T

A

U

S

H

E

L

P

F

U

L

I

Z

S

D

G

H

J

K

U

N

M

C

X

C

V

B

N

P

O

L

I

T

E

R

E

S

P

O

N

S

I

B

L

E


T↔P1,P2






P s

Индивидуальный раздаточный материал, кроссворд на cлайде.

8. Лексико-грамматическое упражнение

Закрепление грамматического и лексического материала

What other opinions about the British do people have? ex. 4 on p. 15. You should reconstruct the given sentences using the constructions: The British are said… The British are known…The British are considered … The British are supposed…

If someone doesn’t agree with the opinion, he should point on the mistake.

T↔P1,P2


Презентация

9. Лексическое упражнение

Формирование и развитие навыков построения предложений и перевода по аналогии с родным языком.

People say different things about the British. Generally these descriptions are not true. Open your books, p.16, ex. 3. What opinion about the British are these facts in favour of or against? For example: The British are thought to be tea drinkers and the following fact that the British drink on average 3.39 cups of tea proves it.

[pic]


Good/Well done

T↔P1,P2


Ps

Презентация

10. Лексическое упражнение

Формирование и развитие навыков построения предложений.

Foreign people associate some characteristics with the Russians. How do you think what is true about us?

Make up the sentences according to the pattern:

I agree that the Russians are patriotic, as we love our country very much.

[pic] Good, thank you/ Right you are.

T↔P1,P2


Ps

Презентация

11.Домашнее задание


p.14 learn the words

p.15 ex. 1.4) in written form

T

Презентация

12.Подведение итогов.


Today we have done much work. Your marks for today are -----Thank you for the lesson. Goodbye.

T