План-конспект урока английского языка в 7 классе
УМК В.П. Кузовлева, 7 раздел, 4-й урок
“Who Can You Call a Hero?”- «Мой герой»
Цель: формирование навыков аудирования и чтения с извлечением главной идеи, совершенствование навыков разговорной речи по теме «Мой герой», культурное и страноведческое обогащение коммуникативно-речевой практики школьников.
Учебные задачи урока:
- совершенствовать коммуникативно-речевые навыки учащихся;
- развивать навыки аудирования и чтения с извлечением главной мысли;
- развивать учебное сотрудничество у школьников в решении учебных задач урока;
- развивать культуру общения на английском языке.
Ход урока:
Приветствие. Организационная беседа.
What day is today?
Name all the days of the week.
What season is now? Name all the seasons.
What is the weather like today?
Do you like the weather? Why?
Сообщение учащимся о задачах и ходе урока.
Today at the lesson we are going to practice words on topic “My Hero”. We will develop listening comprehension and reading for the main idea skills. Our main point is speaking about real heroes and expressing your own point of view about what kind of person should a real hero be.
Речевая зарядка в режиме ученик 1 – ученик 2 – ученик 3 … Повторение лексики раздела.
Отработка грамматических навыков употребления инфинитива в качестве определения. (Слайд 1).
Составление предложений – match the columns (Слайд 2)
Ex: Gagarin was the first to fly to space.
Columbus, Newton, Sykorski, Armstrong, Linnet.
Who is who? Find the person!
Восстановите порядок слов в предложениях - What’s the correct words’ order? (Cлайд 3)
Ex: to write, Jane, the first, was, the test. – Jane was the first to write the test.
was, to finish, Tom, the last, the work.
sister, this book, my, the first, was, to read.
to the concert, parents, his, were, to come, the last.
the question, friend, the first, my, was, to answer.
Тренировка лексики в упражнениях.
- Give synonyms for the word famous (great, outstanding, prominent, well-known, favourite, respectful, legendary, VIP, a celebrity, a hero).
- How can you characterize a hero? Give as many words as possible.
6. Прослушивание аудиотекста с рассказом подростков о своих героях.
- Open your Student’s books on page 158-159 and listen to therecorder.
(Учащиеся прослушивают текст и отвечают на вопросы).
- Who is Ray`s hero? Why does he think so?
- Who is Scott`s hero? Why does he think so?
- Who is Esther`s hero? Why does she think so?
Выполнение задания упражнения на поиск верной информации.
Exercise 1.2 Do you agree or disagree?
Exercise 1.3 Which point of view do you share?
7. Работа в группах. Подготовка устных высказываний о своих героях по речевым опорам. (Карточки).
- And now you will do a group work.
You will speak about real heroes, about your own heroes but don’t say the name of the hero, we’ll try to guess who you have presented.
You have 5 minutes to do this task.