План урока в 6 классе “Special days”
Цель: развитие языковой компетенции учащихся.
Задачи: - повторить лексические единицы по теме «Праздники»;
- знакомство с традициями проведения народных праздников в
других странах и культурах;
- развитие умений поискового чтения.
- повторение грамматического материала Present Continuous.
Ход урока
Организационный момент
- Good afternoon, children!
- How are you today?
- What’s date is it today?
- What’s the weather like today?
- Let’s start our lesson.
- What did we talk about last lesson?
- Look at the board and read the title of our lesson.
(Какие есть особые дни, государственные праздники, народные празднования в нашей стране?)
- Today we are going to talk about special days and activities in our country. Repeat Present Continuous.
II. Фонетическая зарядка. Повторение лексических единиц по теме «Праздники»
- Look at the board. You can see the words, but the words are mixed. You should to complete the word-combinations, read and translate them.
make wreaths watch parades
exchange gifts watch firework display
wear costumes eat traditional food
offer flowers and sweets
Речевая разминка.
Look at the screen, please. Answer my questions, please. What can you see holidays in the pictures and what people do on these holidays. (Ребята смотрят на экран, по картинкам узнают какой праздник, затем отвечают, что люди делают в этот праздник).
Проверка домашнего задания.
Now, let’s open your textbooks and let’s check your homework (p.48, ex.3). At home you read and translated the dialogue.
Look at the screen and do exercises, translate the words and word expressions from the dialogue.
Listen to me and decide if these statements are T (true) or F (false). Correct the false ones.
Grammar. Present Continuous.
- Look at the screen. It’s time to repeat Present Continuous. (ребята смотрят на экран, вспоминают правило и выполняют упражнения).
Reading. Знакомство с традициями проведения народных праздников в других странах и культурах, развитие поискового чтения.
- Let’s open your textbook on p.50, ex. 2. You read the Sumit’s speech and fill in the missing adjectives. (Ребята читают текст и вставляют пропущенные прилагательные)
Рефлексия. Подведение итогов.
- What did we do in our lesson?
- What holidays do you know?
- The lesson was interesting for you?
- Let’s write down the homework.
- The lesson is over. Good-bye!