ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ КРАСНОДАРСКОГО КРАЯ
«КУРГАНИНСКИЙ АГРАРНО-ТЕХНОЛОГИЧЕСКИЙ ТЕХНИКУМ»
Методическая разработка урока английского языка
на тему:
«Journey. Transport»
[pic]
Выполнила:
Преподаватель
иностранного языка
первой категории
О.Н.Говердовская
г.Курганинск, х.Красное Поле, 2016г.
Тема: «Journey. Transport»
Цель: обобщение и систематизация знаний студентов по теме «Транспорт».
Задачи урока:
- образовательные: развивать коммуникативные навыки студентов, навыки аудирования, навыков монологической/диалогической речи, совершенствовать лексические навыки в употреблении слов и построении высказываний по теме «Транспорт», совершенствование грамматических навыков в употреблении «Conditional sentences».
- развивающие: повышать мотивацию к изучению иностранного языка, развивать навык языковой догадки, интеллект, память, мышление, умение делать выводы, внимание.
- воспитательные: создавать условия для формирования ясных представлений студентов о здоровом образе жизни, формировать активность, воспитывать интерес к слушанию и говорению на английском языке воспитывать умение работать в группе и самостоятельно.
Тип урока: комбинированный урок совершенствования знаний и умений, построен на основе коммуникативно-ориентированного обучения.
Методы: личностно - деятельностный подход с элементами технологии критического мышления и здоровье сберегающих технологий с использованием интерактивного, словесного, наглядного, практического методов, метода мозгового штурма, частично – поискового, применение ИКТ.
Технологии применяемые на уроке: информационные компьютерные технологии, медиатехнологии;
Формы работы: индивидуальная, фронтальная, групповая.
Средства обучения: презентация урока, видеосюжет, интерактивные упражнения, анкета.
Оснащение урока: магнитофонная запись текста «В Вашингтон на поезде»; картинки; плакаты; буклеты; слова на доске; картинки с текстами, диалогами, грамматическими упражнениями, заданием на самоподготовку, компьютер, проектор, экран, презентация.
Ход урока:
Девиз урока – пословица “East or West, home is best”.
Произноситься с правильными английскими звуками [i:], [w], [ou], [e].
I.Начало урока. Введение студентов в атмосферу иноязычного общения.
Фонетическая зарядка. Для фонетической зарядки берутся слова и словосочетания по теме «Транспорт». Студенты произносят следующие слова и словосочетания за преподавателем хором:
To travel; by train; by plane (air); by ship (sea); by car; on foot; to book tickets; a passenger; a passenger car; a sleeper; a first-class sleeper; a railroad station; an information bureau; to weigh; to register; to board; a stewardess; beforehand; free of charge; luggage; baggage; an altitude; a flight; a long- distance train; an upper berth; a lower berth.
II. Активизация лексики.
1. Дать русские эквиваленты слов и словосочетаний:
To travel by train; to book tickets; a passenger; a compartment; a booking – office; a booking – clerk; an upper berth; a lower berth; a railroad station; an information bureau; a passenger car; to be off; to feel like doing smth.; a flight; to weigh; to see smb.off.
2. Дать английские эквиваленты слов и словосочетаний:
Пассажир; заказать билеты; заранее; спальный вагон; отдельное купе; поезд дальнего следования; предпочитать нижнее место (верхнее); ж/д станция (вокзал); багаж; бесплатно; зайти в поезд (самолет); зарегистрироваться; высота; полет, рейс; стюардесса, бортпроводница.
3. Ответить на вопросы:
When did you last travel by railroad?
From which railroad station do trains usually leave Moscow for the South (the North, the West, the East)?
Is there a through (прямой) train from Moscow to Odessa?
When is it more difficult to book seats, in the winter or in the summer? Why?
What do people usually ask about at a railroad station information bureau?
Do you prefer a lower or an upper berth? Why?
III. Совершенствовать лексические навыки в употреблении слов и построении высказываний по теме «Транспорт».
Перевести предложения на английский язык:
Скорые поезда останавливаются только на больших остановках.
Поезд не останавливается на следующей остановке.
Вы можете добраться до Владивостока только поездом дальнего следования.
Я бы хотел заказать билеты на поезд заранее.
Я хочу купить два билета в спальный вагон первого класса.
Ответить на вопросы:
Do you know the average speed of a modern passenger plain?
Where do you buy tickets for a plain?
What must the passenger do before boarding the plane?
What service would a stewardess offer you on board a modern plain?
What makes a trip by plane comfortable?
Have you ever travelled by air?
What journeys by plane have you made?
When did you travel by air last?
How long did the flight last?
Were you air-sick on board the plane?
Did you feel comfortable on board the plane?
What altitude did you fly at?
Перевести предложения на английский язык:
Многие люди предпочитают путешествовать на самолете.
Если ты хочешь путешествовать на самолете, покупай билеты заранее.
Каждому пассажиру разрешается перевозить до 20 кг багажа бесплатно.
Перед посадкой в самолет пассажир должен зарегистрироваться в аэропорту.
Перед взлетом самолета стюардесса дает всю информацию о полете, скорости, высоте.
IV. Развитие навыка диалогической речи.
Задание: читать диалоги в парах, отработать сложные для произношения места; воспроизвести вслух.
Отработать диалоги в парах.
“Booking places for a Journey”.
Hello, is that the booking-office?
I want two second-class sleepers on the Sochi express on Saturday.
Booking-clerk:
I’m sorry, but we are all booked up for Saturday. I can let you have a separate compartment in a first-class sleeper on Sunday if you want.
Mr.Stepanov:
That’s an express train, isn’t it?
Booking-clerk:
Yes, it is.
Mr.Stepanov:
Two first-class sleepers, then, one upper and one lower berth.
Booking-clerk:
O’kay. Here are your tickets.
Have a good trip.
Mr.Stepanov:
Thanks a lot.
“At the booking office”
What flights to Moscow have you got?
Booking-clerk:
There are two flights a week, on Tuesday and on Friday.
Mr. Clarke:
What time?
Booking-clerk:
At 10:30 every Tuesday and at 8:30 every Friday.
Mr. Clarke:
How much is a tourist class ticket to Moscow?
Booking-clerk:
A single ticket is 30 dollars and a return ticket is 55 $.
Mr. Clarke:
I want one single tourist class ticket for Friday.
Booking-clerk:
Here it is.
V. Развитие навыков аудирования.
1. Прослушать аудио - запись текста “By train to Washington” и ответить на вопросы преподавателя.
Слова на доске:
amtrak – название американской железной дороги;
departure – отъезд;
to check in – сдавать багаж;
carry – on baggage – ручная кладь;
non- smoking car – вагон для некурящих;
destination – место назначения;
downtown – центр города.
By train to Washington
The American passenger railroad is called Amtrak. We boarded the train at Pennsylvania Station. We arrived at the station an hour before departure. As far as I remember, we paid about a hundred dollars for our one-way tickets. I checked (in) Rich’s big suitcase for him. It was too big and heavy to take into the car as carry-on baggage. We chose a non-smoking car. That was because I had decided to give up smoking.
After we were seated, the conductor collected tickets. He took our tickets and placed seat markers above our seats. I wondered what they were for. I saw our destination – Washington, D.C. – written on them. Rich said that we should take them anytime we left our seat!
It took us just about three hours to reach Washington. Two hours and fifty minutes to be exact. On the train we had some pizza and cold drinks. Rich said he had always traveled by plane to Washington before. It was convenient because the airport in Washington was so close to downtown. But Union Station was literally within sight of the Capitol.
2. Ответить на вопросы:
When did Richard and Victor arrive at the station?
Why did they have to check in Richard’s suitcase?
How had Rich traveled to Washington before?
VI. Тренировка навыков устной речи на основе прослушанной информации.
Информация, подготовленная студентами заранее
“Favourite means of transportation” (Любимые виды транспорта).
1. Путешествие на самолете
Almost all people are fond of travelling. It is very interesting to see new places, another towns and countries. People may travel either for pleasure or on business. There are various methods of travelling. For me there is nothing like travel by air, it is more comfortable, more convenient and, of course, far quicker than any other method. There is none of the dust and dirt of a railway car journey, none of the trouble of changing from train to steamer and then to another train.
2. Путешествие на поезде
With a train you have speed, comfort and pleasure combined. From the comfortable seat of a railway carriage you have a splendid view of the whole country-side. If you are hungry, you can have a meal in the dining – car, and if a journey is a long one you can have a wonderful bed in a sleeper.
3. Путешествие на машине
Many people like to travel by car. It is interesting too, because you can see many things in a short time, you can stop when and where you like, you do not have to buy tickets or carry your suitcases.
4. Путешествие на теплоходе
Travelling by ship is also very popular now. It is very pleasant to feel the deck of the ship under the feet, to see the rise and fall of the waves, to feel the fresh sea wind blowing in the face and hear the cry of the seagulls.
5. Пеший вид путешествия
A very popular method of travelling is hiking. It is travelling on foot. Walking tours are very interesting. Hitch-hiking is very popular method of travelling among young people. But it is not so popular in our country as abroad.
VII. Физкультминутка.
Каждому человеку во время умственного напряжения хочется отдохнуть.
Arms up! Clap! Clap!
Arms down! Clap! Clap!
Feet apart! Feet together! (twice)
Turn left! Hop! Hop!
Turn right! Hop! Hop!
Nod your head! Hop! Hop!
Stamp your feet! Hop! STOP!
Игра с мячом: студенты встают в полукруг у доски, преподаватель бросает мяч игроку называет личное местоимение, в ответ игрок должен назвать соответствующее притяжательное местоимение.
VIII. Актуализация грамматических навыков в употреблении «Conditional sentences»
Выполнить грамматическое задание по карточкам. Изменить предложения во 2-й и 3-й тип условных предложений.
Grammar: Change into the 2nd and 3rd types of conditional sentences.
1. If we leave our baggage we shall go for a walk round the city.
If we ____ our baggage we ______ for a walk round the city.
If we ____ our baggage we ______ for a walk round the city.
2. If I am a teacher I shall go to work by car.
If I ___a student I _______ to work by car.
If I ___ a doctor I ______ to work by car.
IX. Подведение итогов урока. Выставление оценок. Домашнее задание.
Придумать собственный диалог на тему «Favorite means of transportation». Перевести на русский язык текст: «What kinds of cars shall we have in future?» (приложение). Подготовиться к обсуждению текста на следующем уроке.
Приложение:
What kinds of cars shall we have in future?
What will the car of the future be like? It probably won’t be red. Our response to color isn’t always the same. If you want people to stop when they see a car in front of them, yellow is probably the best. When you go to for a drive in the car of tomorrow you will certainly know more about the road in front of you. Your car radio will tell you about the next corner before you can see it. It will pick this up from a wire under the road.
When you stop quickly, the light that tells the man behind you to be careful will spared cross the car. At the same time a bag in front of you will fill up with air to stop you hitting your head on the window. What will the car of the future run on? Not petrol, which is dirty and noisy. In future we’ll probably have electric cars. As a rule the electric car can only make a short journey before going back to the garage. Or steam car. That top would be quiet and clean. But in England there is a farmer who has invented a car that runs on manure and he derived to London it every week.
Литература:
Корнеева Е.А., Баграмова Н.В., Чарекова Е.П. Практика английского языка. Сборник упражнений по устной речи. С.Пб.: Союз, 1997.
Парахина А.В., Базилевич В.Г. Познакомьтесь – Великобритания и США. Пособие по обучению чтению на английском языке для сред. спец. учебных заведений. – М.: Высшая школа, 1988. – 144 с.
Полякова Е.Б., Работ Г.П. Учебник английского языка для школьников старших классов. – М.: АСТ, Центр гуманитарных наук при факультете журналистики МГУ им. М.В. Ломоносова, 1999. – 480 с.
Скалкин В.Л., Рубинштейн Г.А. и др. Учись говорить по-английски. Пособие для учащихся IX-X классов средней школы. М: Просвещ,1972.
Скворцов О.Г., Шевнин А.Б. English in topics: Пособие для поступающих в на языковые специальности в вузы. – Екатеринбург: Лингва, 1992. – 42 с.
Сладкевич А.Г. Learn English! Учите английский язык. Интенсивный курс. – Екатеринбург: Банк культурной информации, 1993. – 192 с.
Ханникова Л.Н. Spoken English: Интенсивный курс английской разговорной речи. – М.: СП «Соваминко», 1991. – 288 с.
Христорождественская Л.П. Английский язык. Практический курс: в 2 частях, 3 издание. – Мн.: ООО «Попурри», 1996. – 368 с.
Eckersley C.E. Essential English for Foreign Students. – Мн.: 1991. – 319 с.