Урок английского языка в 5 классе Какие мы

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...








Урок английского языка в 5 классе.





Тема урока:

«Узнаем больше друг о друге.»




















Учитель: Томилова Л.Н.

Урок английского языка в 5 классе.

Тема урока: «Узнаем больше друг о друге.»

Учитель: Томилова Л.Н.

Цели урока:

1. Совершенствование навыков диалогической речи.

2. Активизация лексических и грамматических навыков.

3. Развитие навыков орфографии.

4. Контроль лексических и грамматических навыков.




Ход урока:

  1. Организационный момент: Good afternoon , children. I am glad to see you today. How are you? (Дети отвечают на вопрос. I’m fine, thanks. OK. 50x50. So-So) We shall have a talk about you and your hobbies. (Слайд №1)

  2. Фонетическая зарядка: Let’s remember the story about Mr. Phone.

(Слайды №2 - №7)

  • Mr. Phone проснулся рано утром и сказал: Hi! [hai], [ hai ], [hai].

  • Вдруг ему пришло сообщение [z], [z], [z].

  • Mr. Phone огорчило сообщение [ ], [ ], [ ], он рассердился: [n], [n],[n].

  • Он решил отвлечься и послушать музыку: [la:],[la:], [la:]. .

  • Настроение у него улучшилось: [w], [w], [w].

  • Very good, children.

Речевая разминка: As I know you like to play. I shall think of the adjective. Guess my word, please. ( Дети отгадывают слова-прилагательные, задавая учителю вопросы. Угадавший становится водящим- загадывает слово)

-Is it intelligent?

-No, it isn’t.

-Is it polite?

-Yes, it is.

  1. Активизация лексических навыков. ( Слайды №8-№11)

Let’s play an interesting game. It is called “What is missing?’’ You can see some words on the blackboard. How many words can you see? (10 words). Can you read the words? Try to remember the words. What is missing?( Дети читают слова на интерактивной доске, пытаются их запомнить и отгадать какое слово пропало)

  1. Развитие навыков орфографии: It’s time to use these words and finish my sentence on the blackboard. ( Слайд №12). Your sentence must be true.

My mother is responsible and loving. My friend is intelligent and creative. My sister is bright and sociable. My granny is kind and hospitable. My brother is naughty and talkative.

( Слайд №13) – ссылки на грамматические упражнения и грамматический тест.


VI. Активизация навыков устной речи.

The next task is “Agree or disagree”. If you agree, you will repeat my statement. If you disagree, correct the sentence.

Утверждения учителя:

-Your sister is very naughty. ( I agree with you. My sister is very naughty.)

  • Your mother is sociable. (I disagree with you. My mother is not sociable.)

  • You are friendly. ( I agree with you. I am friendly.)

  • Your father is clever. ( I agree with you. My father is clever.)

  • Your brother is brave. ( I agree with you. My brother is brave.) и т.д.

VII. Физминутка. Up, down, up, down

Which is the way

To London town?

Where? Where?

Up in the air.

Close your eyes-

And you are there!


VIII. Проверка домашнего задания.

It’s time to check up your homework. Open your books at page 41, Ex. 3. I want you to remember the diologue in pairs. Are you ready? Nikita and Violletta will you start please? (Дети рассказывают диалоги).


IX. Контроль навыков орфографии: Take the cards/ Fill in the missing letters, words. (Детям раздаются разноуровневые карточки)


X. Активизация грамматических навыков:

( Слайд №13) – ссылки на грамматические упражнения и грамматический тест.

(работа с интерактивной доской, диск №3, урок 8а и 7б).


XI. Проверка грамматических навыков: Take the test, put the verbs in the correct form.

- Exchange the tests. Lets check up your test.(Дети обмениваются тестами и проверяют по следующим критериям: «5»- 0 mistakes.

«4»- 1-2 mistakes.

«3»- 3-4 mistakes.

«2»- 5 mistakes.

XII. Домашняя работа: ( Слайд №14) Ex.20, p.47

Ex.6, p.56

XIII. Оценка деятельности учащихся: ( Слайд №15)

On your desks you’ve got three circles: green, yellow, and red.

Choose:

-the green one if you understood everything.

-the yellow one if you understood almost everything.

-the red one if you understood little.


XIV. Итог урока: ( Слайд №16)

OK, my friends. You worked really very hard. Thank you for your work. Let’s remember our poem: Together, together,

Together every day.

Together, together,

We work and play.


Good-bye, children.