Внеклассное мероприятие по английскому языку How I Know English?

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Разработка викторины по английскому языку

для 7 класса «Now I know English».


Данная викторина может быть использована как подведение итогов изучения английского языка за конкретный период времени или для недели английского языка. Это мероприятие развивает познавательный интерес, создает положительную мотивацию к дальнейшему изучению иностранного языка, активизирует творческие способности школьников, позволяет отойти от деловой обстановки урока. Задания, представленные в викторине, не являются упражнениями, направленными на проверку знаний учащихся по грамматике или лексике английского языка, а позволяют взглянуть на иностранный язык с другой, игровой стороны.

Создаётся ощущение успеха, что очень важно при изучении любого предмета, а тем более иностранного языка.


Цели:


Образовательная: совершенствование лексических, грамматических и разговорных навыков,

проверка знаний учащихся по страноведению.

Развивающая: развитие творческих способностей и коммуникативных навыков, умения работать в группе, повышение мотивации к изучению английского языка у учащихся.

Воспитательная: формирование уважительного отношение к культуре и традициям стран изучаемого языка.

Игра состоит из нескольких блоков: « Разговорный», «Лексический», «Грамматический», «Смекалка» и «Страны». В каждом из них по нескольку заданий, за которые начисляются баллы. Учащиеся делятся на 2 команды по 4 человека в каждой и выбирают капитана.

Ход игры.

Начало урока. (3 мин.)

Hello everyone! I am glad to see you again and today we are going to show our best!

It’s time for the game and I wish all of you good luck! But first I have some questions: Did you divide yourselves into teams? Excellent! Did you choose the leader of your team? Very good! What are the names of your teams? Introduce yourselves, please.

Let’s start our game.

Погружение в тему.

At the beginning we must remember our knowledge about English-speaking countries. What are they?

-The USA

-Great Britain

-New Zealand

-Canada

-Australia…

Yes, you are right.

1) (10 мин.) Now I have got some questions about 2 countries: America and Great Britain. Your team can choose the country every time in order to listen to the question and answer it. If you give the right answer- you get 1 point. Is it clear?


Questions about America:

1. Who discovered America? (Christopher Columbus)

2. Who was the first President of The United States? (George Washington)

3. What do people often call American flag? (The Stars and Stripes)

4. What is the capital of the USA? (Washington DC)

5. What holiday do they celebrate on the 4th of July? (Independence Day)

6. How many stars and stripes does the flag have? What do they mean? (50 stars-they are states and 13 stripes- they were first colonies)

7. What was the name of the ship that brought the first colonists into the new land? (Mayflowers)

8. Who is the President of The USA now? (Barack Hussein Obama II)

9. What are traditional Americans holidays? (Thanksgiving Day, The New Year Day, Martin Luther King Day, Presidents’ Day, Memorial Day, Christmas, Labor Day, Columbus Day, Independence Day, Veterans Day)

10. Name 6 famous sights of America. (Hollywood Walk of Fame, Statue of Liberty, Mount Rushmore, Times Square, Disneyland, Niagara Falls …..)


Questions about Great Britain:

1. What is the full name of the ruler of the United Kingdome? (Queen Elizabeth Alexandra Mary Windsor.)

2. What is the nickname of English flag? What colour is it? (The Union Jack; white, red and blue)

3. What parts does the country consist of? (England, Scotland, Wales, Northern Ireland)

4. What is the capital of The UK? (London)

5. The habitat of legendary monster. (The lake Loch Ness in Scotland)

6. Why is the year of 1666 so important for London? (It is the year of Great Fire)

7. Where is the Speaker’s Corner? (In Hyde Park in London)

8. What was the name of the first English king? (Alfred the Great)

9. What is traditional food for Christmas lunch? (Fried turkey and pudding)

10. What can you say about the beefeaters? (They are 40 men who protect The Tower of London from the time of King Henry III).

Жюри суммирует баллы и подводит итог первого конкурса. Естественно не обязательно использовать все 10 вопросов.


2) (5 мин.) We move on. Next stop called “Words, words, words…” We are going to find out how you know English vocabulary.

Для этого конкурса подготовлен раздаточный материал.

а) карточки с фразеологическими оборотами и русским эквивалентом, задача-правильно соединить. Время ограничено.

Card1.

1 To have a ready tongue a со стороны виднее

2 It stands out a mile b не лезть за словом в карман

3 Lookers-on see most of the game c быть как рыба в воде

4 To be well launched into one’s topic d это шито белыми нитками

(1-b, 2-d, 3-a, 4-c)

Card2.

1 to call a spade a spade a соблюдать правила

2 to cross somebody’s path b встать кому-либо поперёк дороги

3 to play the game c покупать кота в мешке

4 to buy a pig in a pocket d называть вещи своими именами

(1-d, 2-b, 3-a, 4-c)

Жюри подводит итоги, называет количество заработанных баллов.


3) (5 мин.) Guess and spell the words.

Конкурс на время. Каждой команде дается 10 слов с перепутанными буквами (слова одинаковые) - задача-составить слово.

1 OTBLET

2 RUTCAINS

3 VIKSEN

4 ZAEGMINAS

5 HOSEWR

6 YAJPAMS

7 UEQEU

8 SIBCUTIS

9 KEBNALT

10 IRCAH

Ответы: 1-bottle

2-curtains

3-knives

4-magazines

5-shower

6-pijamas

7-queue

8-biscuits

9-blanket

10-chair


4) (5 мин.) Смекалка (Sharpness)

А) A lot of shops and businesses choose their names which indicate what they sell or do. Can you indentify the trade from their names? Try to do it. Match:


1. KLEEN-EZE a) a car hire company

2. EUROPCAR b) a hairdresser

3. LA GONDOLA c) an Italian restaurant

4. THE GOLDEN CURRY d) a travel agency

5. TRAVELLERS’ WORLD e) an artists’ supplier

6. THE COMPLETE ARTIST f) a shop selling things for children

7. SCISSORS g) an Indian restaurant

8. MOTHERCARE h) a dry-cleaning company


(1-h, 2-a, 3-c, 4-g, 5-d, 6-e, 7-b, 8-f)

5) (10 мин.) Разговорный блок-конкурс для капитанов. Капитаны команд выходят и вытягивают карточки со словами, относящимися к какой-либо теме, которую они могут обозначить своей команде. Их задача объяснять слова по порядку, не называя его, а задача команды-угадать о каком слове идет речь. В русском эквиваленте игра называется «Крокодил». За каждое угаданное слово команда получает 1 балл.

Now it is time for our captains. I ask you to come to me and choose one of these cards. Your aim to explain as many of them as you can during 3 minutes to your team. And your team must guess these words and name them. You explain one word by one.

Варианты карточек:

A. Things in a Handbag. B. Workers. C. Things in a Park.

1 key 1 teacher 1 grass

2 money 2 doctor 2 birds

3 wallet 3 policewoman 3 trees

4 lipstick 4 dentist 4 flowers

5 comb 5 typist 5 people

6 pen 6 artist 6 dogs

7 mirror 7 secretary 7 bench

8 note-book 8 clown 8 swing


D. Things that begin with D. E. Things in a Party. F. Places.

1 dog 1 cake 1 school

2 dinner 2 game 2 supermarket

3 December 3 food 3 library

4 dance 4 lemonade 4 airport

5 doctor 5 dancing 5 park

6 door 6 people 6 museum

7 Daddy 7 music 7 police station

8 daughter 8 laughing 8 village


6) (5 мин.) Our next contest is Grammar. It is the last chance for our teams to gain more points. Let’s start.

Answer the following questions.

(1) Tom is taller than Richard, and Richard is taller than Fred. Which of the boys is the tallest?

Which is the shortest?

(2) It is hotter in Athens than it is in London; it is not as hot in Oslo as it is in London. Which of the

three cities is the hottest? Which is the coldest?

(3) Richard got fewer marks than Fred in the examination. John got more than Richard. Which boy

got most marks? Which boy got fewest?

(4) A train goes faster than a ship but not as fast as an airplane. Which is the fastest? Which is the

slowest?


7) (5 мин.) Word building.

Командам дается одно длинное слово – задача детей составить как можно больше новых слов, используя буквы из данного слова. При проверки команды по очереди называют полученные слова и вычёркивают. Выигрывает команда, у которой останутся слова, которых не назвали другие команды.


FRIENDSHIP (дружба)-


8) (5 мин.) Summarizing.

Подведение итогов.

Жюри подводит итоги, озвучивает получившиеся баллы, высказывает свое впечатление об игре команд. Вручаются грамоты победителю и участникам.

Okay, you have done great work. Let’s summarize the results. The team “……..” got ….. points.

The team “………” got …… points. My congratulations, the team “………..” is a winner!

Well done.

Thank you for the lesson, see you tomorrow.

Список используемой литературы:

-К. Экерсли, М. Маколей. «Живая грамматика английского языка». Издательство «АСТ» 2001г.

-Англия, журнал о сегодняшней жизни в Великобритании №121, 1992г.

-Англия, журнал о сегодняшней жизни в Великобритании № 113, 1990г.

-Большой англо-русский фразеологический словарь, А.В. Кунин.

- [link]