Открытый урок английского языка по теме "Олимпийские игры»в 7 кл.
“Олимпийские игры”.
Форма урока:
Общая цель урока – повысить мотивацию к изучению английского языка.
Данный урок предполагает использование ИКТ и применение полученных знаний обучающимися на уроке. Урок предполагает ответы учащихся на английском языке по вопросам, касающихся Олимпийских Игр.
Цель: способствовать повышению мотивации к изучению английского языка.
Задачи:
Развивающие: развивать способности к осмысленности восприятия и к распределению внимания, к слуховой дифференциации, к логическому изложению содержания высказывания, к формулированию выводов из прочитанного и услышанного. Развивать умение пользоваться интернетом и извлекать из него интересную и полезную информацию.
Учебные: совершенствование навыков и умений всех видов речевой деятельности, чтения на английском языке, понимание текста , основанного на незнакомом языковом материале, использование его в устной речи.
Воспитательные: формировать у учащихся интерес к культурным ценностям и привить им интерес общественной жизни страны . Развитие у учащихся интереса к занятию спортом. Развивать у детей познавательную активность на уроке.
УМК: Enjoy English -7 , Биболетова М.З., Трубанева Н.Н.
Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, мультимедийная презентация, лист бумаги с заданием.
2.Сценарий урока
Организационный этап. Взаимное приветствие.
T: Good morning, students!
S: Good morning, teacher!
T: Sit down, please.
T: What date is it today?
P: Today is the 28 th of Аpril
T: Who is absent?
S: …is absent. Рапорт дежурного.
Вводно-мотивационный этап. Вступительное слово учителя.
T: Today we are having an unusual start of the lesson. I want you to guess the theme of the lesson yourselves.
Фонетическая разминка.
T: Listen to me. Look at the blackboard and repeat after me! All together.
P: ICE, RUN, JUMP, SKI, SKATE, FIGURE, SNOW, MAN, SUMMER, WINTER, STYLE, BALL, FOOT, JUDO, GYM, CHAMPION, FINAL, FINISH, PLACE, MATCH, RECORD, RESULT, STADIUM, START, VICTORY, ATTACK, BLOCK, GOAL, PLAYER, SPRINT, BOXING, TRAINER
Актуализация знаний и жизненного опыта учащихся
T: Dear friends! You are fond of sport: watching sport competitions on TV or going in for different kinds of sport. Name the winter sports, please.
T:Listen an information about the History of the Olympic Games ( видеофильм 11 мин) https://www.youtube.com/watch?v=8Y05BYUjd7Q
Use new words.(введение лексики)
Vocabulary:
peace — мир
fraternity — братство
contain(s) — содержать
ancient — древний
B.C. (before Christ) — до нашей эры
Zeus — Зевс
to participate — участвовать
to resume — возобновлять
biathlon (биатлон)
bobsleighing (бобслей)
downhill skiing (горнолыжный спорт)
curling (керлинг)
cross-country skiing (лыжные гонки)
Nordic combined (лыжное двоеборье)
ski jumping (прыжки на лыжах с трамплина)
snowboarding (сноубординг)
skeleton (скелетон)
skating (скоростной бег на коньках)
figure - skating (фигурное катание)
freestyle (фристайл)
hockey (хоккей)
short-track speed skating (шорт-трек)
Рефлексия. (5 мин)
T: Questions:
1. What are the world's greatest sports games?
2. What does the Olympic idea mean?
3. What is the Olympic emblem?
4. Why have these colours been chosen?
5. When and where did the original Olympic Games begin?
6. Did women participate in the games?
7. When were the first modern Olympic Games held? Where?
8. Are the Olympics held in the same place?
9. When did the Winter Olympic Games start being held? Where?
P : The world's greatest international sports games are known as the Olympic Games.
The Olympic idea means friendship, fraternity and cooperation among the people of the world. The Olympic Movement proves that real peace can be achieved through sport.
The Olympic emblem is five interlinked rings: blue, yellow, black, green and red. Any national flag contains at least one of these colours.
The original Olympic Games began in ancient Greece in 776 B.C. These games were part of a festival held every fourth year in honour of God Zeus at the place called Olympia. It was a great athletic festival, including competitions in wrestling, foot racing and chariot racing, rowing and others.
The games were for men only. Greek women were forbidden not only to participate but also to watch the Olympics.
The first modern Olympic Games were held in Athens in 1896.
Then they were resumed in London after the Second World War. Since then the Olympics are held every fourth year in different countries.
The ancient Greeks had no winter sports. Only in 1924 the first Winter Olympic Games were held in France.
Now they are being held regularly.
Физминутка I see you’re tired to sit quietly so long. Let’s do exercises. Stand up, please.
(Children do it) https://www.youtube.com/watch?v=h4eueDYPTIg
Объяснение грамматического материала(словообразование)(слайд 7-15)
Word formation
sport+man = sportsman
summer + sport = summersport
foot+ball = football
basket+ball = basketball
olympic + games = Olympicgames
winter + sport = wintersport
winter + games = wintergames
table + tennis = table tennis
T: Let's read information about the history symbols of Olympic Games (на сайте: Games – Mascots – History of mascots)(учащиеся слушают описание символов на английском,записывают.)
T: Call the symbols of the Olympic Games in Sochi in 2014.
P : The polar bear , the hear and the leopard will be symbols of Olimpic Games in Sochi. The ray of light and the snowflake will be symbols of Paralimpic Games in Sochi.Символы Олимпийких игр( СЛАЙД 16-23)
The result of the lesson. Reflection\ Итог урока. Рефлексия.
T: Now, let's remember all that was learned in this lesson. I ask you reply my question.
Name the sports that will be held in Sochi.
You have learned a lot about the Olympic Games and I want you to check your knowledge on this theme. Let's do a puzzle . КРОССВОРД(Слайд 25-26)
По вертикали:
1. прыжки с трамплина
4. фигурное катание
5. шорт трек
7. скелетон
8. бобслей
2. Олимпийские игры
3. керлинг
6. фристайл
9. лыжные гонки
10. биатлон
11. сноуборд
12. хоккей
Домашнее задание
T: revise your vocabulary on themes "Sport in our life", "History of the Olympic Games" and make up a report on the theme "Russia in the Olympic Games"
Рефлексия
T: Did you like our lesson? What did you like at our lesson? What new things have you learned today? Well, we'll finish for today. Have a nice day.
Объяснение домашнего задания.Your homework is ex.22 p.122
The lesson is over .Thank you . Good bye