Сынып: 5
Пән: Ағылшын тілі
Қолданылған оқулық:
5- сыныптың English оқулығы авторы Т.Аяпова, З.Әбілдаева
Сабақтың оқу процесіндегі орны: жаңа тақырыптың үшінші сабағы.
Сабақтың түрі: жаңа білім алу сабағы.
Сабақтың мақсаты: оқушыларды сабақ кестесі туралы айтуға, “When have you got Biology?”, “How many lessons have you got on Monday?”, “When is Maths?” сұрақтарына жауап беруге үйрету.
Міндеттері:
Оқушыларды “School subjects” тақырыбының лексикасымен таныстыру: Mathematics, Art, Science, Home Economics, History, Biology, Music, Computer Studies, Geography, Time-table, except, subject
Лексиканы оқу, сөйлеуде қолдану білігін дамыту;
Берілген тақырып аумағында сұраққа жауап беруге үйрету;
Сабақ кестесін ағылшын тілінде жазуға үйрету;
Сабақ құралдары:
Мұғалім компьютері.
Оқушылардың күнделіктері
ОМК “Ағылшын тілі” 5- сынып.
Қолданылған оқыту тәсілдері: түсіндірмелі-иллюстративті, ізденгіштік, репродуктивтік.
Қолданылған оқыту әдістері: көрсетілім, түсіндіру, әңгімелесу, тыңдап түсіну, сұрақ-жауап, аударма, салыстыру, мәтінмен жұмыс, үлестірме материалмен жұмыс.
Сабақтың барысы :
Take your seats, please, and get ready for the lesson. — Who is on duty today? -What season is it now? -What date is it today? -What day is it today? -Who is absent? Мұғалім сабақтың тақырыбын “перо” пайдаланып интерактивті тақтаға жазады. Мұғаліммен амандасу, кезекшінің әңгімесі: дата, аптаның күні, сабақта жоқ оқушылар.
I’m on duty today.
It is a winter now. It’s the …of December. It’s …
Today is\are … absent.
Кезекші “перо” пайдаланып датаны интерактивті тақтаға жазады. Сынып дата мен тақырыпты өз жұмыс дәптерлеріне жазады.
II. Негізгі бөлім.
1. Тілдік жаттығу
Тілдік ая құру.
Үй жұмысын тексеру.
Ой-қозғар. Warm-up. Spring is green. Summer is bright. Autumn is yellow. Winter is white. <Сурет 1>
Name the days of the week.
<Сурет 2>
ұғалім оқушыларға сұрақ қояды, бір тақырыптан екіншіге көшу ұйымдастырылады: -What’s your name?
— How old are you?
— Where are you from?
-Which class are you in? -What season is it now? -What day is it today? What day is before Tuesday? — What do you want to be?
— Do you want to be a …?
Оқушылар мұғалімнің соңынан қайталайды.
Интерактивті тақтада суреттің астына тиісті жазуларды апарады.
Аптаның күндерін ретімен қояды.
Оқушылар мұғалім сұрақтарына жауап береді: My name is …
— I’m …
— I’m from Kazakhstan.
— I’m in 5 A.
-It is a winter. – It is … – It is … — I want to be a … .
— Yes, I do.\ No, I don’t.
2. Жаңа материалды енгізу және оны алғашқы бекіту.
Оқушыларды “School subjects” тақырыбының лексикасымен таныстыру.
Мұғалім оқушыларға: — Look at the screen. Here is Colin’s time-table.(Use Colin’s time-table from the SB, exercise 1) <Мәтін 1> — Let’s name them, repeat after me, please:
Mathematics, History, Biology, Music, Computer Studies, Geography, Art, Home Economics, except, subject.
Оқушылар мұғалім соңынан жаңа сөздерді хормен және жеке қайталайды: Mathematics, History, Biology, Music, Computer Studies, Geography, Art, Home Economics, except, subject .
Лексикалық бірліктерді ауызша жаттығуларда активизациялау.
-When is History? -When is Biology? — When is English?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, тақтада көрсетеді.
3. Жаңа материалды қолдану
Материалды пайдаланып сабақ кестесін жасату.
Мұғалім оқушыларға: Write please your time-table.
-How many lessons have you got on Monday? Etc.
-When have you got Biology? — When is History?<Сурет 3>
Тақтаны қолданып берілген пәндерді сабақ кестесіне кіргізеді.
— We have got five lessons on Monday.
-We have Biology on Tuesday. Etc.
Біліктілікті жаттығуда көрсету
Мұғалім жасалған сабақ кестесін пайдаланып бір күннің сабағы туралы айтуды ұсынады. Бір-біріне сұрақ қою ұсынылады.
Оқушылар кезекпен сабақ кестесі туралы айтады:
— We have got five lessons on Monday. There are Mathematics, English, Music… Оқушылар жұппен жұмыс жасайды: — When is Geography? -It’s on Friday. -How many lessons have we got on Saturday? -We have got four lessons on Saturday.
4. Оқу.
Жаңа лексиканы алғашқы бекіту.
Мұғалім жаңа лексиканы оқуда қолдануды жаттықтырады.<Текст 4>
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды: диалогты рольмен оқиды.
5. Сөйлеу.
Жаңа лексиканы бекіту.
Ауызша сөйлеу дағдысын дамытады.
Сынып тапсырманы карточкада орындайды, бір оқушы инербелсенді тақтада «қаламды» пайдаланып жазады. <сурет5>
6. Фонетикалық жаттығу
Дыбыстардың дұрыс айтылуын жаттықтыру.
Тақтада лексика транскрипциясымен.<сурет 6> Аудиотаспа қосылады.
Оқушылар диктордың соңынан сөздерді қайталайды.
III. Қорытынды бөлім.
Үй тапсырмасын түсіндіру,сабаққа қорытынды жасау.
Мұғалім үй тапсырмасын түсіндіреді. Сабақты қорытындылайды(не үйрендік, не білдік). Оқушылардың жауабын бағалайды,түсіндіреді.
Тыңдайды,түсінеді,сұрайды. Қорытынды жасайды.