Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
города Новосибирска
«Средняя общеобразовательная школа № 108»
Сценарий урока-путешествия
в 6 классе по теме
"Посещение Великобритании"
Разработал:
Учитель английского языка
высшей квалификационной категории
Загайнова Нина Николаевна
Новосибирск
Обобщающий урок по теме: "Посещение Великобритании"
Форма урока: Игра-путешествие
Цели:
Образовательная:
-обобщение материала по теме “Great Britain”
Развивающая:
-развитие умений понимать иноязычную речь, строить высказывания;
Воспитательная:
-воспитание уважительного отношения к языку и культуре страны изучаемого языка;
Задачи урока:
-совершенствовать лексические навыки по теме “Great Britain”;
-развивать навыки аудирования с целью полного извлечения информации и навыков пересказа;
-воспитание культуры общения и потребности в практическом использовании языка;
Оборудование: карта Великобритании, раздаточный материал, открытки с видами Лондона, видео материал, презентация, фильм о Лондоне, билеты для путешествия (символы Англии и Уэльса), кроссворды, карта-план путешествия, карточки с заданиями для работы в группах.
Ход урока
1. Введение в сюжет урока.
Teacher:
Good afternoon, children! Good afternoon, our guests! Glad to see you.
My dear boys and girls,
- Do you like to travel?
- Did you travel in Russia or abroad?
- Where were you?
- How did you travel: by car, by plane, by train or by sea?
- Would you like to go there again?
Guess, please the topic of our lesson. Дети высказывают свои предположения.
- How shall we travel?
(слад №1) (презентация Great Britain)
Today we have an unusual lesson, we have a voyage. We shall travel by ship "Scarlet sails" to the beautiful land . You'll repeat some facts about this country, speak about it, read the texts, do some puzzles, sing the songs, be in the fairyland "The UK". The fairy-tale hero is on this island. We have to find him.
Will we find him?
2. Подготовка к путешествию
Teacher: But my dears, help me! I don't know the topic of our traveling. Will you guess it? Use the following code to solve this riddle. Match the picture and the letter. (слайд №2)
Дается английский алфавит с картинками и код разгадывания названия путешествия (пустые клеточки, под которыми нарисованы картинки из алфавита)
Teacher: Excellent work. You guessed the topic. A good beginning makes the good ending. Great! So come on. (слайд №3)
What do you know about Great Britain? (Рассказ 2-х уч-ся о Великобритании) (стр.69) (слайд 4, 5, 6-16)
Look under the table. There is a present for you, find it. Take the seats in your groups. (The first group - RED ROSES, the second one - DAFFODILS)
Did you find the presents?
Прикрепить символы под столом у детей.
Распределить детей на группы
3. Гавань капитана Флинта. (Работа в группах)
Teacher: Our first stop is a harbor of captain Flint. He is very clever. He knows everything about the UK. He has some tasks for you. Here they are.
(презентация Гавань Капитана Флинта)
Показ презентации (вопросы с вариантами ответов). Запишите свои ответы на листочке бумаги.
What is the national symbol of Scotland?
What is the symbol of England?
What is the symbol of Wales?
What is the symbol of Northern Ireland?
What is the capital of England?
What is the capital of Northern Ireland?
What is the capital of Scotland?
What is the capital of Wales?
What is the population of the UK?
The British flag is often called?
Учитель: Yes, you are quite right. You know the capitals and the symbols. You may continue your voyage.
Вы справились с заданиями. Наш корабль поднял якорь, и мы продолжаем наш путь.
Look out! You can see two bottles in the water. Have a look into them.
Задание для первой и второй группы.
Make up the words from letters !
Составь слова из букв !
s,n,a,d
r,o,s,e,r,t
b,c,h,e,a
f,d,i,n
b,c,k,a
Бухта кроссвордов.
We arrive at the bight of Puzzles. We should guess some crosswords not to be shipwrecked. The Bay is under the constant supervision of a pirate, his nicknamed is "Black dog". You will be able to get from the Bay if you guess the crossword.
слайд №2 из презентации "Кроссворды". Раздать распечатанные кроссворды.
1.The name of the palace where the British queen lives?
2. The newest capital in the world?
2а. Scotland’s national instrument?
3. The name of water monster that lives in the most famous lake in Scotland?
4. The name of the big bell in the clock tower of
the Houses of Parliament?
5. The name of the castle in Wales?
6. Scotland’s national skirt?
7. A competition of music and songs in Wales?
8. What did the Giant build in Northern Ireland to bring a Lady giant to him?
9. The name of the street in London where the detective Sherlock Holmes lived ?
Пролив весёлое настроение.
What a joy to escape from the captivity of the pirates. It turns out that it is great to know English. And now, we are in the channel "Funny mood". Oh, I see the island, and on it someone already is celebrating Christmas. Let's sail to the island with a good mood and singing a song.
Jingle Bells
Dashing through the snow
In a one-horse open sleigh
Over the fields we go,
Laughing all the way
Bells on bob-tail ring,
Making spirits bright,
What fun it is to ride and sing
A sleighing song tonight, O
Jingle bells, jingle bells,
jingle all the way!
O what fun it is to ride
in a one-horse open sleigh.
Choose the right name of the places of interest.
Выберите правильное название достопримечательности.
The Houses of Parliament [pic]
Buckingham Palace
Poet’s Corner
[pic]
Trafalgar Square
Westminster Abbey
London Bridge
Hyde Park [pic]
St. Paul’s Cathedral
Big Ben
Big Ben [pic]
Buckingham palace
The Tower of London
Piccadilly Circus [pic]
London Bridge
The Victoria Tower
Заключительный этап урока: Релаксация.
1. Раскрасьте смайлики в тот цвет , который выразил ваше отношение
к путешествию. Take a pencil and paint red, if you are fine, yellow if you are good, green if you have some problems.
красный - отличное настроение
жёлтый - хорошее
зелёный - если вас укачало на корабле.
Заполните по-английски анкету для капитана команды:
Name --------------------------
Home address --------------------------
Date of birth-----------------------------
Nationality--------------------------------
Form----------------------------------------
What foreign languages do you speak?------------------
Favourite subjects--------------------------------------------
Hobbies-----------------------------------------------------------